Üçlü nokta ile kimyadaki kritik nokta arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Belki de maddenin çeşitli 'aşamalarına' aşina olmalısınız. Elemanların ve birçok bileşiğin, maruz kaldıkları sıcaklık ve basınca bağlı olarak, genellikle katı, sıvı veya gaz olduğu bulunmuştur.

Su, bir Faz Diyagramında tarif edilecek en yaygın maddedir.

'Normal' basınçta, su 32F (0C) sıcaklıkta hem katı hem de sıvı olarak bir arada bulunabilir. Buz ve su bu T ve P'de stabildir.

Su, standart basınçta 212 ° C (100 ° C) sıcaklıkta kaynar.

Basınç düşürülürse soğuk su kaynar. Basınç bir atmosferin ~ 6 / 1000'ine düşürülürse, buz ve su karışımı bile kaynatılacaktır. Bu meydana geldiğinde sıcaklık 0.01C'dir. Burada (ve SADECE bu T ve P'de) suyun üç fazı da mevcut olacaktır. Bu T ve P kombinasyonuna Üçlü Nokta denir.

Şimdi ısıyı ısıtarak buzları eritelim, ancak hem sıvı hem de gazı numune haznesinde saklayın. Sıvı Gaz Gazı Sınırını takip ederken T ve P yükselecektir. T 100C'ye ulaştığında P 1 atmosfere eşit olacak, ancak bu noktada başka hiçbir şey olmayacak.

A sıcaklık ~ 374C'ye yaklaşır ve basınç ~ 218 atmosfere ulaşırsa ilginç bir şey olur. Sıvı ve gaz arasındaki bölme çizgisi kaybolmaya başlar! Sıvı ve gazın yoğunlukları eşit olur. Sıvı ve gaz kırılma indisi eşit olur. Bu 'Kritik' sıcaklık ve basınçta veya üzerinde sıvı ve gaz arasında ayrım yapmanın artık bir yolu yoktur.

(Garip şeyler!)