HTE'lerin, NIT'lerin ve yerel mühendislik kolejlerinin müfredatı arasındaki fark nedir? Becerilerimizin HTE öğrencilerinin becerilerine uyması için ne yapılmalı?


cevap 1:

Bahseteceğim noktalar, HTE'mde gördüklerime ve diğer iits, nit ve yerel kolejlerdeki arkadaşlarımdan duyduğum şeylere dayanıyor.

Zorunlu dersler aşağı yukarı aynıdır. Fakülte çatışması ve diğer kolejlerdeki tesislerin yetersizliği nedeniyle seçmeli dersler diğer kolejlerle karşılaştırıldığında daha uygun olabilir. Bu boşluğu kapatmak için MIT ocw ve Coursera gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

Örneğin, kurslardaki pratik içerik diğer kolejlere kıyasla daha fazladır. Orada kolejlerden daha fazla proje ve staj yapıyoruz. Bilgisayar bilimindeyseniz bunun için codechef ve hackerrank gibi hizmetleri kullanabilirsiniz. Çekirdek dallar için, çevrimiçi öğreticiler kullanarak yazılımlar öğrenebilirsiniz (birçok IIT öğrencisi de bunu yapabilir) ve tatilinizi etrafınızdaki endüstrilerde bir şeyler öğrenmek için harcayabilirsiniz.

Diğer cevaplarda belirtildiği gibi, standart kitaplardan ders almıyoruz. Standart kitaplara dayanan öğretmenlerimiz tarafından verilen slayt ve pdf'lerden okuyoruz. Öğretmen slayt vermezse, nptel veya diğer çevrimiçi kaynaklara yöneliriz. Sen de aynısını yapabilirsin.

Yani, temelde ne kadar çaba sarfettiğinizle ilgili. Sektörden haberdar olun. Kendi başınıza öğrenmeye devam edin. Öğrenmeseniz bile, üniversite umursamaz. Çabalarınızdan faydalanacak olan sizsiniz.

İyi şanslar.


cevap 2:

IIT'nin NPTEL web sitesini takip edin, ders olarak sunulan sayısız modülü görüyorsunuz ve her ders problem örnekleri ile kendi kendine yeterli.

Ancak Pvt kolejlerinin (en az mayın) bir süredir güncellenmemiş standart bir müfredatı vardır ve öğretmenler ve öğrenciler standart sınav odaklı bir yol izlerler.


cevap 3:

Son zamanlarda bunun hakkında yazmayı merak ediyordum!

A2A için teşekkürler!

  1. Müfredat farklı değildir, ancak bir dersin basılı ders kitaplarının ötesinde gerekli kavrayışla öğrencilere teslim edilme şekli önemlidir! (Başka bir yol olsaydı, sadece IIT'ler GATE'i temizleyebilirdi!) IIT'lerde, BTech öğrencileri PG Düzeyi konularını da almaya teşvik edilir: örn. Elektrik Şube ile ilgili olarak Gömülü Sistemler, Doğrusal olmayan kontrol teorisi vb.

3. İyi laboratuvarlar ve pratik kurulumlar gerçekten teorik şeylere farklı bir boyut kazandırır.

Ne yapılabilir——

  1. Lütfen HTE Kurs materyalini inceleyin - enstitünün web sitesinde verilir veya tanıdıklarınızdan herhangi birini sorabilirsiniz. Farklılıkları tespit etmeye ve kendinize öğretmeye çalışın. NPTEL / MOOC'lara katılın; Coursera, edX, vb. Kendiniz eğitin ve IITs / Research Labs'de staj yapın: bu şekilde çevre hakkında bir fikre sahip olursunuz ve undergrad için daha düşük bir kolejiniz olsa bile asla daha azına razı olmayacaksınız! iş .. çünkü sıkı çalışma yetenekleri yener!