Yazılım geliştirme derecesi ile yazılım mühendisliği derecesi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Geliştirici, kod yazan birini söylemenin genel bir yoludur. 3 seviye geliştiriciniz var: sadece bir geliştirici, mühendis ve mimar.

Gerçek bir deneyim yazılım mühendisi olmayan birini aramaktan çok şüpheliyim. Yazılım geliştirici, gereksinimlere göre kod yazabilir, ancak genellikle zarif çözümlere çok fazla düşünmez veya söylenenleri yapmaz.

Mühendis, çözümü basit ancak esnek olacak şekilde tasarlamaya çalışacak ve bir sorunun gerektirdiği kapsamın ötesinde farklı uygulamalar uygulayabilecektir. Bunu üniversitede öğrenemezsiniz. Üniversite birçok kavramı tanıtır, ancak pratik yapmadan bunları gerçekten anlayamazsınız. Bu sayısız tartışma, hata, düşme ve yükselişten gelir. Kalbe alınan kavramlar geliştiricileri mühendis yapar.

Mimarlar mucittir. Mühendisin üzerinde yükselmek, yeni bir şey denemekten korkmamak, henüz uygulamaya konulmamış bir şey. Bazen başarılı olurlar, bazen başaramazlar, ancak tüm sistemleri yaratırlar. Bu yüzden bir olmak için çalışmaya başlamıyorsunuz. Kendi sistem tasarım şablonlarınızı icat etmeye başlamak, asgari olarak yaklaşık 10 yıllık mesleki deneyim gerektirir.

Özetlemek gerekirse, mühendislik muhtemelen tasarım gibi daha üst düzey kavramlara odaklanır. Diğeri muhtemelen çeşitli farklı teknolojilere ve çerçevelere odaklanacak ve daha sonra herhangi bir sorunu çözmek için uygulanacaktır.


cevap 2:

Yazılım Mühendisliği ve Yazılım Arasındaki Fark Nedir?

Eğitimsiz göz için yazılım mühendisliği ile yazılım geliştirme arasında bir fark yoktur. Ancak, BT dünyasında büyük farklılıklar vardır.

Yazılım mühendisliği şunları içerir: -

  1. Gereksinim toplama ve analiz etme Sistem mimarisini oluşturma.

Temelde geliştirme dahil olmak üzere her şeyi yazılım süreci içerir.

Yazılım geliştiricisi: -

  1. Arka ucu ve veritabanını oluşturunÖn ucu oluşturunYazılımın orta katmanını oluşturunYazılımı kullandıktan sonra kullanıcılara öneriler verinKullanıcı gereksinimine daha iyi alternatifler sununÜçüncü taraf programlarla entegre edin

Ayrıca şunu da söyleyebilirim

Bir programcı:

  1. Sadece ona verilen talimatları kodlayın ve çözüme daha iyi alternatifler vermek için aklını kullanmayacak.

Yani yazılım mühendisliği birçok büyük şeyi + yazılım geliştirmeyi içerir.

Ve yazılım geliştirme birçok şeyi + programlamayı içerir.

İşte bir örnek :-

Bir işletmede, hesaplar 3 farklı kişi tarafından ele alınır.

  1. Kitabevi (programcı) Muhasebeci (yazılım geliştiricisi) Yeminli muhasebeci (yazılım mühendisi)