Sağ kalp yetmezliği ile sol kalp yetmezliği arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Temel kavram,

Sol kalp, sol atriyum ve sol ventrikülden oluşur. Sol atriyum, akciğerlerden akciğer damarlarından oksijenli kan alır ve bu kanı daha sonra ana arter 'aortu yoluyla sisteme pompalayan sol ventriküle aktarır.

Aynı şekilde sağ kalp, sağ atriyum ve sağ ventrikülden oluşur. Sağ atriyum, sistemden ‘vena kavaları 'yoluyla deoksijenlenmiş kan alır, bu kanı daha sonra oksijen atılması için pulmoner arter yoluyla akciğerlere aktaran sağ atriyuma aktarır.

Bu nedenle, sol taraflı kalp yetmezliği varsa, sol ventrikül verimli bir şekilde pompalayamaz, bu sol ventrikülde ve sırayla sol atriyumda ve sırayla akciğerlerde kanın durmasına neden olur. Bu, nefes darlığı gibi görünen pulmoner ödem gibi pulmoner yan etkilere neden olur.

Doğru taraflı başarısızlık, sağ ventrikülün kanı verimli şekilde pompalayamadığı anlamına gelir. Bu, sağ ventrikülde ve sırasıyla sağ atriyumda ve terimde sistemik damarlarda kanın durmasına yol açar. Bu periferik ödem, vb. Olarak kendini gösterir.

Bu görüntüler farklılaşmanıza yardımcı olacak


cevap 2:

Sol taraflı kalp yetmezliği genellikle koroner arter hastalığı (KAH), kalp krizi veya uzun süreli yüksek tansiyondan kaynaklanır. Sağ taraflı kalp yetmezliği, genellikle ileri sol taraflı kalp yetmezliğinin bir sonucu olarak gelişir ve daha sonra aynı şekilde tedavi edilir.

Sağ taraflı kalp yetmezliği

Sol ventrikül başarısız olduğunda, artmış sıvı basıncı, aslında, akciğerlerden geri transfer edilir ve nihayetinde kalbin sağ tarafına zarar verir. Sağ taraf pompalama gücünü kaybettiğinde, kan vücudun damarlarında yedeklenir