Raj Yoga ile Kundalini Yoga arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Prana yaşam gücüdür. O her yerde. Yogiler tarafından kontrol edilir ve yönetilir.

Vücuttaki prana'nın en yüksek tezahürü zihindir.

Raja Yoga zihnin kontrolünü amaçlamaktadır. Düşünceleri kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

Prana'nın tezahürü olan zihin kontrol altına alındığında, bunu kullanarak, vücudun dışında bile olan prana'nın daha yüksek tezahürleri kontrol altına alınır. Böylece yogiler tanrılar ve hatta Brahma olabilecekleri kadar daha fazla kontrol kazanırlar. Eğer güçlerden vazgeçerse, sonuçta tanrıda birleşirler.

Ancak düşünceleri kontrol etmek zordur.

Vücuttaki prana'nın en yüksek ikinci tezahürü nefes şeklindedir. Nefesi kontrol etmek zihni kontrol etmekten nispeten daha kolaydır. Hem nefes hem de zihin Prana olan aynı kaynaktan doğar.

Nefesin kontrolü de Prana'nın kontrolüne yol açar.

Prana Nadis adı verilen astral tüplerden geçiyor. Ana olanlar üç. Ida, Pingala ve Sushumna.

Ida sol burun deliği nefesine karşılık gelir. Sağdaki Pingala. Nefesi kontrol ederek, kişi nadis üzerinden prana akışını kontrol eder.

Bu iki nadisin ortasında, Sushumna nadi yatıyor. Şuşum boyunca prana akışı yoktur. Ida ve Pingala tek başına aktif.

Nefes kontrol ederek, bu iki nadis katılmak için yapılır ve prana sushumna'ya zorlanır. Buna Kundalini Uyanışı denir.

Bu kundalini uyanışı ile gittikçe daha fazla prana kontrol altına alınmakta ve Yogiler gittikçe daha fazla güç kazanmaktadır. Bu güçler ve yan izler tarafından cazip olmadıkları takdirde tanrıda birleşirler.

Yani, hem Raja Yoga hem de Kundalini Yoga Prana'nın kontrolünü hedefliyor. Raja yoga, düşüncelerin kontrolünü kullanır. Kundalini Yoga nefes kontrolünü kullanır.

Her ikisi de açıkça Yoga kategorisine giriyor.


cevap 2:

Raja Yog ve Kundalini Yog arasındaki fark, bir yürüyen merdiven ve bir asansör arasındaki farkla aynıdır. Raja Yog özellikle kendinizi ve genel olarak yaşamınızı anlamayı kullanır. Raja Yog ilk çalıştırmada metafizikle ilgilenir. Kundalini Yog başlangıç ​​noktası entelektüel bir anlayış değil metafizik ile deney yapmaktır. Fark, bilim ve mühendislik arasındaki ile aynıdır. Bir bilim adamı, kavramları tam olarak kavrayana kadar deney yapmazken, mühendis onunla birlikte mevcut olan bilgilerle uğraşmaya başlar. Bu Raja Yogayı yavaş bir süreç haline getirir. Ancak, tam olarak işlenmezse Kundalini Yoginin sonuç vermeyeceğini anlamak önemlidir. Çok dikkat gerektiren hızlı bir araba gibidir, aksi takdirde biri onu mahvedecektir.

Kundalini Yog doğrudan Nadis ve Çakralarla (metafizik) ilgilenir. Tüm yolculuk boyunca böyle bir durumda biraz yardıma ihtiyaç vardır. Raja Yog bir guru ya da bir öğretmenin ilk rehberliği dışında fazla yardıma ihtiyaç duymaz.


cevap 3:

Temelde hiçbir şey. Aslında Kundalini yoga, Raj yoga teknik olarak gelişmiş bir şeklidir. Raj yoga, kundalini görüntüsünü sürekli ve doğrudan beyinde beslemeyi veya hayal etmeyi önerir. Bu, sıradan dünyevi insanlar için çok pratik, etkisiz ve zor hale gelir. Bu sorunları çözmek için, raj yogayı güçlendirmek ve etkili hale getirmek için cinsel prensibi kullanan Kundalini yoga tasarlandı. Bu cinsel ilke, cinsel alanda beslenen zihinsel görüntünün aktivasyonu ve daha sonra tutarlı bir uygulama ile uyanması için beyne kaldırılmasının çok daha kolay olduğunu söylüyor. Cinsel ya da yin-yang cazibesinin bir sosyal yaşamın en güçlü ve karar verici faktörü olarak görüldüğü günlük yaşamda da açıktır. Aynı doğal ve tantrik prensip ağırlıklı olarak kundalini yogada kullanılmıştır. Bu yüzden güçlü Cinsel yogayı Kundalini yoganın zirvesi olarak adlandırır ve uyanmak için kundalini'ye gerekli kaçış hızını vermek için Kundalini yoganın son aşamasına dahil edilir. Cinsel çakralardan daha az etkili olmasına rağmen, vücutta görüntünün aynı şekilde beslenebileceği çakralar olarak adlandırılan başka önemli alanlar da vardır.

Bununla ilgili her şeyi deneysel detay olarak okuyabilirsiniz-

Kundalini'yi Keşfedin