Punk, gothic, emo, metal ve grunge alt kültürleri arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Punk, Goth, Emo ve Grunge'ın her biri Metal'in alt türleri olarak görülebilir. Bazıları onları Rock'a götürür. bazıları Rock'a, bazıları Metal'e götürür. Bu çok fazla “bazı” lar.

Size A2A'ya dayalı bakış açımı vereceğim. Verilmiş, türler ve etiketler zor değil, stil veya içeriğin keskin kategorik tanımlamaları, bu nedenle çok sayıda gri alan var; ama müzik ve müzik kültürü ile ilgili tecrübelerimden; İşte bunu topladım.

Punk: Bu adamlar zamanlarının müzikal, sosyal, ekonomik ve politik statüsüne korkuyorlardı. Günün Rock ve Pop müziği iki şekilde gitmişti. Bir: öylesine formülü ve içtenlikle sıkıcı bir şekilde onu sevmek akılsız telkinlerin yaya standartlarına uymak anlamına geliyordu. İki: Öylesine İlerici ve Avant-Garde, onu sevmek, müzik teorisine ve kendini şımartmaya elitist veya kibirli bir bağlı olduğun anlamına geliyordu. Punklar spektrumun her iki ucundan nefret ediyordu. Müzik dünyasını görüntü beklentisi veya sevimli Pop putperestliğinden kurtarmak istediler. İkonoklastlar - uygun olmayan dışlanmışlar - isyancılar olmak istediler.

Bu, ne müzikal bilgiçliklerin zorluklarına bağlı kalamayacak ne de Pop kültürünün uyuşukluğuna avlanabilecekleri anlamına geliyordu. Ortada bir yere düşmek zorunda kaldılar. Bu nedenle, ortalama insanların istediği klişe, denenmiş ve gerçek müzik yazamadıkları ve müzisyenlerin istediği karmaşık, karmaşık müzik besteleyemedikleri için; sadece ses çıkardılar. Çoğusu. Enstrüman giydiler ve çok bağırdılar. Tükürdüler. Kan aktılar. Boşaldılar. Bir önceki on yıl için haklarından mahrum bırakılmış gençliğin içinde kaymakta olan bastırılmış açlığı ortaya çıkarmak için ilkel, viseral, kabile ritüel eğilimlerini kullandılar. Müzikal bilgelik ve kültürel dert arasında bir yere düşenler için bir ses haline geldiler. Temelde kültürün gidişine kızmış olanlar için bir ses. Punks uygunluğu hor görür. Punks çoğu şeyi hor görür. Punklar sinirli.

Goth: Tipik olarak “Goth Metal”, baskın Gotik vibe, geleneksel “Gotik” stilin somutlaştırdığı şeyin tam tersi etrafında merkezlendiğinden; Metal'e geleneksel Rock'tan daha fazla eğiliyor. Orijinal Gotik katedraller ince, uzun, narin, yüce, ışık dolu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bugünlerde “Gotik” veya “Gotik” terimi tipik olarak Vampirler veya Cadılar ya da Şeytan ibadet edenlerin imajını çağrıştırıyor ya da en azından soluk tenli, siyah eyeliner ve sadece siyah kıyafetler giyen insanlar; yani, yüce ve ışık dolu. Deri, saplamalar, sivri uçlar, zincirler ve aşırı Viktorya esque takıları için bir yatkınlık var. Müzik tipik olarak çoğu Metalcore veya bazı Emo Metal formlarına benzer; Gotik stili benimseyen birçok kişinin, genellikle duygusal bir kopukluğu veya söz konusu duyguları yaratıcı bir çıkış yoluyla dünyaya yansıtma ihtiyacını karşılayabilen fırtınalı yetiştirmelerden kaçma girişiminde bulunması gerçeği göz önüne alındığında.

Goth müzik tarzı Marilyn Manson ve Rob Zombie gibi endüstriyel gruplardan Within Temptation ve After Forever gibi Progresif gruplara kadar çeşitlilik gösterir. Lirik stil genellikle Vampirler, Cadılar, Şeytanlar, Şeytanlar ve ilgili tarihi ve / veya mitolojik çevrelerle ilgili şiirlerden oluşur. Gotik sanatçılar genellikle diğer Metal sanatçılarından daha fazla görüntü bilincine sahiptir, çünkü genel stil, adı verilen belirli bir estetik için bir tercihe sahiptir. Gotlar genellikle punklardan daha içe kapanık ve görünüşte bastırılır; en azından ilk bakışta. Onları kapalı kapılar ardına getir ve tüm bahisler kapalı.

Emo: Emo tipik olarak Goth'ın daha yumuşak, tamer bir spin-off'udur. Kültür öncelikle gerekli eyeliner ve umutsuz ifadelerle karanlık bir dokunuş içerir, ancak genellikle daha renkli dövmeler, piercingler ve saçlarla aydınlanır. Müzik, Katedral konutu, kan emici, ruh ezici kötülük ve annemin neden ortalama bir pantolon olduğu hakkında daha az. İmoslarının çağdaş doğası göz önüne alındığında, Emolar genellikle sanatsal olarak Gotlardan biraz daha orijinaldir. Siyaha düşmezler. Renklerin tüm gökkuşağının tadını çıkarırlar; ancak tipik olarak katı hallerde. Emo genellikle tüm paketten ziyade tekil, keskin bir görüntü etkisi ile ilgilidir. Bir Goth tamamen siyah deri ile kaplanacak, zincirler, piercingler, siyah ve gri dövmeler ve jet-siyah saçlarla damlanacakken, bir Emo kot pantolon veya pantolon, bir tişört veya sweatshirt, bir kol saati ve daha sonra BOOM giyecek !! lensler ile güzel neon yeşili saç. Emolar Goth'lardan biraz daha içe kapanık ve grup zihniyeti hakkında daha az. Emolar sürüye göre bireyselliğe değer verir, ancak Punklar gibi uygunluğa karşı aşırı şiddet içermez.

Grunge: Grunge, 1991 Sonbaharı ile 1994 Yazları arasında ülkeyi süpüren kısa ömürlü Seattle merkezli bir kültürel fenomendi. Glam Metal Grandeur'un dininin ve yüksek üretim narsisizminin ortasında ağlayan Grunge, son zamanlardaki tartışmaları ortadan kaldırmak için savaştı anlamlı olması için müziğin büyük olması gerektiği efsanesi. Grunge duygusal Rock / Metal / Punk'ı köklerine geri getirmeye çalıştı. Önkollarının on yıldan daha uzun bir süre önce belirlediği parametrelere, içsel olarak ama kasıtsız olarak kendi uyumsuz bir konformist imajı yaratması için meydan okudu. Dünya bu görüntünün ne kadar havalı olduğunu anladıktan sonra, herkes uygunsuzluğa uymaya başladı; böylece canavarı boğazını temizlemeyi bitirmiş gibi boğar.

Plak şirketleri, Grunge paltolarını sürme popülaritesini yakaladığında, sahneye finansal giriş kesinlikle onu yok etti. Kurt Cobain gibi sanatçılar, müziklerinin beklenmedik bir ticari ilgi aldığını bilerek yaşayamazlardı. İntihar ve uyuşturucu aşırı dozları Kristen Pfaff, Mike Starr, Andrew Wood, Shannon Hoon, Wes Berggren, Layne Staley aldı ve nihayet yıllar sonra Chris Cornell ve Scott Weiland'ı aldı. Tüm Grunge sahnesi, en parlak yıldızlarını yakan tavada bir flaştı. Müzik, basit, basit, aşırı üretilmemiş veya hoşgörülü değildi. Stil genellikle dağınık ve dağınık bir frenleme sesiyle uyandı sanki 3:00 am ve sonra kalmaya karar verdi. Glam Metal'in bagaj kapağında oturan moda estetiği, kargo şortları, savaş botları, zincir cüzdanlar, pazen gömlekler, tank üstler ve ara sıra deri yelek, şapka veya diğer göz alıcı aksesuarlarla eşleştirilmiş genel bir melankoli idi. on yılın hoşgörü. 90'ların başında lisede serin kalmak isteyen herkes bir Grunge sanatçısına benziyordu.

Genel olarak Metal gelince - iyi…


cevap 2:

Hepsi rock müzik tabanlı alt kültürlerdir, ancak her birine farklı müzik stilleri eklenmiştir. Hepsi de çok farklı zaman aralıklarında başladı.

Punk altkültürü ve müziği 1970'lerde ve 80'lerde ortaya çıktı. Punk grupları genellikle profesyonel olarak müzik yapmayan ve müzikten para kazanmayan gençlerden oluşuyordu. Başlıca punk grupları arasında Seks Tabancaları, Çatışma ve Lanet olası. İngiltere'de yaratıldı.

Goth rock, 70'lerin sonunda / 80'lerin başında bir grup alt grup tarafından yaratıldı. Goth müzik punktan daha az politik, ama daha duygusal. Gotik edebiyat ve korku filmi puanlarının yanı sıra punk, reggae ve glam metalden ağır bir şekilde çekildi. Başlıca gotik gruplar Siouxie ve Banshees, The Cure, Joy Division ve Bauhaus'tur. Goth müzik ve altkültürün her ikisi de karanlık, ürkütücü, tekinsizlere odaklanmıştır. İngiltere'de doğduğu Thatcher dönemi tarafından büyük ölçüde şekillendi.

Metal bir tür rock müziğidir, ancak birçok metal alt türü vardır (Black metal, heavy metal, death metal, vb.) Ve metalhead topluluğu tüm alt türlerin hayranlarını içerir. Metal 1970'lerde ortaya çıkmıştır, ancak zaman içinde farklı metal varyasyonları yaratılmıştır ve hala da vardır. Her yıl yeni şeyler yaratan ve yeni gruplar oluşturan hala birçok metal grubu var.

Grunge, 1980'lerde icat edilen ve 1990'larda popüler olan bir tür rock müziğiydi. En ünlü grunge grubu muhtemelen Nirvana'dır, ancak Zincirler'de çok popüler olan Pearl Jam ve Alice de vardı. Gerçekten çok büyük bir grunge topluluğu yok ve hala bu tür müzikler yapan çok fazla grup yok. Grunge çok 90'lı bir tür olarak görülür ve grunge modası genellikle ekose / tartan gömlekleri, doktor martensleri ve kot pantolonları içerir.

Emo, 90'lı yılların sonunda / 2000'lerin başında yaratılmış bir türdü. Emo müzik punk müzikten türetilir ve genellikle punk sesi ve lirik içeriği haşhaş, akılda kalıcı bir şarkı yapısı ile birleştirmek için pop-punk olarak adlandırılır. Emo müzik genellikle öfke ve huzursuzluk ile ilgilidir ve genellikle genç yetişkinler yerine gençler arasında popülerdir.

Bunların hepsi farklı müzik türleridir ve farklı hayran topluluklarına sahiptir.