Senato Başkanı ve Başkan Pro Tempore arasındaki fark nedir? Aslında aynı işleve hizmet etmiyorlar mı?


cevap 1:
Senato Başkanı ve Başkan Pro Tempore arasındaki fark nedir? Aslında aynı işleve hizmet etmiyorlar mı?

Her ikisi de aynı işlevi görür, ancak farklı zamanlarda.

Anayasa, Başkan Yardımcısı'nın (Senatör olmayan) Senato Başkanı olduğunu, yani Senato işlemlerine başkanlık edebileceğini söylüyor. Sadece bir kravat kırmak için oy kullanabilir.

Senatör (genellikle çoğunluk partisinin en üst düzey üyesi) olan Senatonun Başkan yanlısı Başkan Yardımcısı olmadığında Senato'ya başkanlık eder. (“Pro tempore”, “geçici” anlamına gelir.)

Senato, Başkan Yardımcısının yokluğunda veya Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Makamını ne zaman kullanacağı konusunda diğer Memurlarını ve ayrıca Başkan'ı geçici olarak görevlendirir.

Uygulamada, Başkan Yardımcısı nadiren Senato'ya başkanlık eder. Genelde eşitlik yaratan bir oy kullanırken veya Birliğin Devleti adresi gibi özel durumlarda yapar. Senato, Başkan yanlısı temponun yokluğunda kimin başkanlık yapacağını veya podyumun arkasında durmamayı seçtiğini belirleyen kurallara da sahiptir.


cevap 2:

ABD Başkan Yardımcısı Anayasa tarafından Senato Başkanı olarak atanır. Başkan Vekili Senato üyesi değildir, Senato'ya sadece Senato'nun izni ile hitap edebilir ve başkanlık görevlisi ve kravat kırıcı hariç Senato tartışmalarına katılmaz. Başkan Yardımcısı Senato üyesi olmadığından ve Senato'nun çoğunluğu ile aynı siyasi partide bulunamayabileceğinden, genellikle Senato başkanlığına yetki verilen çok fazla güç yoktur.

Senatonun Başkan yanlısı genellikle çoğunluk partisi Senatörleri arasında kıdemi olan Çoğunluk Partisi Senatörüdür. Başkan yanlısı tempore (PPT) tipik olarak bir büyük komitenin başkanıdır ve diğer birkaç komitenin üyesidir. (Çoğu durumda, PPT en az bir diğer komitede çoğunluk partisi arasında en üst kıdeme sahiptir.) PPT herhangi bir konuda Senato katına katılabilir ve oy verebilir ve PPT yokluğunda PPT olarak hareket etmek için başka bir senatör seçebilir .