Orifice ve venturi metre arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Basit bir venturimetre, bir borunun iki yakınsak ve ayrılan parçası arasında bir boğaz (kısa çapın bir parçası) içerir.

Boğazın çevresi sıvı hızından daha yüksek olacak ve böylece basınç düşmesi meydana gelecektir.

Basit bir açıklık ölçer bir şekilde buna benzer.

--------- | -------

--------- | -------

Bir boruda, açılmadan önce ve sonra basınç farkını ölçmek için herhangi bir normal tipte (dairesel, üçgen vb.) Küçük bir açıklık.


cevap 2:

Bir Venturi ölçer, sıkıştırılamayan sıvıların, sıvıların ve düşük basınç değişimli gazların akış hızını ölçmek için kullanılır.

Boru hattından akışkanların akış hızını ölçmek için bir delik ölçer kullanılır.

Her ikisi de diferansiyel akış ölçerler ve sıvı akışına daralma yerleştirerek çalışırlar. Bernoulli Denklemine göre, sıvı daralmadan geçerken hızı artar. Bu prensip her iki metrede de kullanılır.

Bir Venturi ölçer sıvı akışını daraltır ve basınç farkının daralmadan önce ve içerisindeki sensör kullanılarak ölçülür. Bu, akış hızlarını ölçmek için eski bir yöntemdir.

Bir delik plakası, sıvının geçişine kısıtlama yerleştirmek için aralarında küçük delikli bir plaka kullandığından benzerdir. Ağızdan önceki ve sonraki basınç farkı, akışkanın akış hızını söyler, ancak Venturi metreden daha fazla enerji kaybına neden olur. Ağız plakaları ucuz ve kurulumu kolaydır.

Venturi ölçer Vs Orifis ölçer:

Venturi ölçer pahalıdır ve kurulumu zaman alır. Orifis plakaları yapmak kolaydır ve karşılaştırıldığında çok ucuzdur.

Delikli metrelerde kaybolan kafa Venturi metreden çok daha fazladır.

Menfez plakaları, daha geniş veya daha dar bir açıklığa yeni bir menfez plakası takmak, Venturi plakalarının düzenlenmesinden daha kolay ve daha ucuz olduğu için daha esnektir.

Venturi ölçüm cihazının delik plakasına oranı 1: 2.58'dir.

Orific plakalar, boru sisteminden farklı bir malzemeden yapılabilir, ancak Venturi tüpünün malzemesi boru ile aynı olmalıdır.

Orifis plakaları contaların sızdırmasını gerektiren flanşlar arasına kaplanır, ancak Venturi tüpleri sisteme kaynaklanır ve hiç sızıntı yoktur