Eski Roma Katolik Kilisesi ile Roma Katolik Kilisesi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Bazı terimleri açıklığa kavuşturalım.

Katolik Kilisesi, kendileri 24 özerk (aka, sui iuris) kilisede gruplanmış yaklaşık 3000 yerel kilise (dioces) şeklinde organize edilmiş 1.285 milyar Hıristiyandan oluşan küresel bir topluluktur. Komünyonun ortak noktası ve bunların piskoposlarının başı papa, Roma'nın piskoposu.

Roma Kilisesi (veya Kutsal Roma Kilisesi), yaklaşık 2.5 milyon Katolik içeren ve papanın yerel piskopos olduğu Roma'nın yerel kilisesi olan Roma'nın piskoposudur.

“Roma Katolik Kilisesi” Roma'daki Katolik Kilisesi için olası fakat neredeyse hiç kullanılmayan bir strestir, aynı şekilde Seattle Başpiskoposundan “Batı Washington'daki Katolik Kilisesi” olarak bahsedebilir. veya “Seattle Katolik Kilisesi.

Bazen, her zaman yanlış olarak, tüm Katolik Kilisesi ile birbirinin yerine kullanılır. Daha yaygın ve belki de en doğru şekilde, Katolik cemaatini oluşturan 24 özerk kiliseden biri olan Latin Kilisesi'ne (paralel, örneğin Ukrayna Katolik Kilisesi, Ruthenian Katolik Kilisesi, Kıpti Katolik Kilisesi, vb.) .).

Eski Katolik Kilisesi veya Eski Katolik Cemaati, Utrecht Başpiskoposunu Vatikan I'den (1870) sonra 'modern' fikirlere itiraz ederek küçük bir şizme kadar takip eden bir grup Katolik olan Utrecht Birliği'nin bir parçası olan kiliseleri ifade eder. bu konseye, papal yanılmazlık gibi getirildi. Bu cemaatin başı Utrecht, Hollanda başpiskoposu. Yaklaşık 125.000 Eski Katolik Hristiyan var.

“Eski Roma Katolik Kilisesi” hem Vatikan I hem de Vatikan II'ye itirazları içeren çok küçük bir harekettir, bu nedenle hem Eski Katolik hem de Geleneksel / Tridentine pozisyonlarının postmodern bir birleşimi. Bu tür birçok “Bağımsız Katolik” hareketi gibi, kurucusu bir zamanlar Katolik, daha sonra Anglikan, sonra Eski Katolikti ve sonra kendi işini yarattı. Yaklaşık 10.000 üye var.