Toronto'nun Resmi Planı ve İmar Yönetmeliği arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Çoğunlukla, imar yönetmeliği, bir varyans bulunmayan bir mülke ne tür bir kullanım uygulanabileceğini sınırlar. Bu nedenle, bir sanayi bölgesinde endüstriyel bir bina inşa etmekte özgürsünüz, ancak başka bir yerde inşa etmek için bir varyansa ihtiyacınız var.

Resmi plan, varyansların başka türlü izin verebileceği yerlerde varyansların ne zaman verilebileceğine kısıtlamalar getirir. Ayrıca bir belediyenin imar yönetmeliğini ne zaman değiştirebileceği konusunda kısıtlamalar getirmektedir. Örneğin, bir sanayi bölgesinde perakende kullanım oluşturmak için bir varyans veya tüzük değişikliği istemek mantıksız değildir - bu uyumlu bir kullanımdır ve bu gibi durumlarda genellikle bir varyasyon mümkündür. Bununla birlikte, resmi bir plan, istihdam yaratmayı içeren belirli endüstriyel arazileri belirli amaçlar için ayırabilir. Kural olarak, bir iş yaratma bölgesinde perakendecilik yapmak için bir varyans veya tüzük değişikliği verilmeyecektir, çünkü tüm sanayi bölgesi bunun yerine bir perakende kullanıma dönüşecektir.

Resmi plan genellikle mevcut imar ile “uyuşmayan” bazı yeniden geliştirme tekliflerine karşı çıkan kişiler tarafından kullanılır. Ayrıca, arazi kullanımının değişmesi gerektiği açık olan şehrin resmi planına uymak için yeniden bölgeleme yapmak isteyen geliştiriciler tarafından da kullanılmaktadır. Örneğin, Toronto şehir merkezinde, konut kullanımı için bölgelere ayrılmış çok az alan vardı - neredeyse hepsi ofisler, perakende, depolama ve hafif sanayi için imar edildi. Yerleşmenin varlığı çok düşük yoğunluktaydı. Resmi plan, artık Yonge-Bay koridorunda görebileceğiniz, yetersiz kullanılan arazilerin yüksek yoğunluklu konutlara dönüştürülmesi çağrısında bulundu. Birisi, Yonge & Bloor'daki Körfezi (1970'lerde düşük yoğunluklu perakendeden yüksek yoğunluklu ofise ve perakendeye yeniden geliştirildi) yıkmak isterse, şu anda böyle şeyler için imarlı olmasa bile bunu yapmak için onay alabilirler. daireler.