Oculus Rift ve Oculus Go arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Oculus aslında üç kulaklık sunuyor: Gear VR, Oculus Go ve Oculus Rift. Gear VR, Oculus'un kendisi tarafından değil, Samsung tarafından üretilmesine rağmen, Oculus platformu tarafından destekleniyor, bu yüzden de eksiksizlik uğruna tartışmak için şansım olacak. Ancak esas olarak Gear VR'nin neler sunabileceğini bilmek, diğerinin karakteristik özelliklerini anlamaya yardımcı olabilir. Haydi başlayalım!

(Otobüs yolculuğu sırasında cep telefonumdan yazarken herhangi bir yazım hatası için özür dileriz. Anlayışınız için teşekkürler!)

Her şeyden önce, pazardaki en iyi mobil tabanlı VR kulaklığından biri olan Gear VR hakkında çok hızlı bir açıklama (Google Daydream View, Homido VR ve birkaç tane daha). “Mobil tabanlı” bölüm, kulaklığın, kulaklığa kaydırmanız gereken cep telefonundan ödünç alınan ekran, işlemci ve ses çıkışı haricinde VR'yi deneyimlemek için gereken her şeyi sağladığı anlamına gelir. Telefonla eşleştirilen kulaklık, birlikte verilen hareket kontrolörü sayesinde 3 DoF (3 Serbestlik Derecesi) kafa takibi ve 3 DoF el takibi sağlar. Bu, denetleyiciyle farklı yönlerde görüntülemek ve sanal nesnelere işaret etmek için başınızı döndürebileceğiniz anlamına gelir, ancak hem baş hem de eller uzayda bir konuma sabitlenir, bu da deneyimi o kadar da sürükleyici değildir.

Bu nedenle, tartışılan diğer kulaklıkların aksine ana özellik, bir cep telefonunun kullanılması için zorunlu olmasıdır, aksi takdirde sadece bir çift serin büyüteçli bir işe yaramaz plastik kutu. Bu durumda, bazı komik selfies çekmek için kullanabilirsiniz ...

Öte yandan, Oculus Go, Oculus tarafından en son piyasaya sürülen kulaklıktır (F8 etkinliği sırasında 1 Mayıs 2018'de piyasaya sürüldü) ve hem Gear VR hem de göreceğimiz gibi Rift, bağımsız bir kulaklık, yani hepsi bir arada VR cihazı, gerekli tüm bileşenleri tek bir ünitede paketliyor (yani: işlemci, ekran, lensler, dönme izleme sensörleri ve hatta ses çıkışı). Böylece, artık cep telefonunuz veya PC'niz gibi harici bir cihaza bağlı değilsiniz; bunun yerine sadece açın, yüzünüze bağlayın ve hareket halindeyken VR uygulamaları başlatın. Sunulan VR deneyimlerinin kalitesi ve daldırma açısından ne olursa olsun Gear VR ile neredeyse aynı kaliteyi sunuyor:

  • 3 DoF kafa takibi. Kafanızı döndürebilirsiniz, ancak konumunuz uzayda sabitlendiğinden sanal ortamın içinde hareket edemezsiniz.3 Hareket kontrol cihazı ile DoF el takibi. Elinizi kullanarak sanal ortamdaki nesnelere işaret edebilirsiniz, ancak sanal elinizin konumu uzayda sabit olduğundan, gerçek hayatta yaptığınız gibi onlara doğal olarak ulaşamaz ve yakalayamazsınız. +1000 ile geriye dönük olarak uyumlu VR uygulamaları listesi viteste ve ekran teknolojisinde çok daha iyi görsel kaliteye yol açabilecek birkaç iyileştirme.

Son olarak ve soruyu spesifik olarak cevaplamayı tamamlamak için, ailenin üst düzey kulaklığı olan Rift var. “Üst düzey”, hem kulaklık hem de hareket kontrolörleri için tam 6 DoF ekleyerek, elde edilen daldırma işleminin sınıfının en iyisi olduğu anlamına gelir. Böylece vücudunuzu sanal dünyada hareket ettirebilir ve sanal nesneleri gerçek dünyada olduğu gibi ellerinizle yakalayabilirsiniz. Ayrıca VR deneyimleri, mobil / bağımsız meslektaşlarından görsel olarak oldukça yüksek kalitede olma eğilimindedir, en azından 3D ortamların ve nesnelerin aydınlatmasına ve genel detayına atıfta bulunur, ekran netliğini ifade eden şeyde çok fazla değildir (daha önce tartışılan kulaklıklar gibi) daha yüksek piksel yoğunluğu ekranları dahil etmek için kullanın).

Bütün bunlar, grafikleri işlemek ve oldukça karmaşık izleme sisteminden gelen tüm verileri işlemek için daha fazla yetenekli bir bilgisayarın gerekli olduğu anlamına gelir ve bu, PC'ye bağlı olmanın yanı sıra, Rift'in ana sınırlamalarından biridir. Bu noktada, Go ve Rift arasındaki fark net olmalı, ancak özet olarak (Her karşılaştırmanın sol tarafında Go, sağda Rift):

  1. Kafa takibi: 3 DoF ve tam 6 DoF El izleme: 3 DoF tek elle ve tam 6 DoF iki elle Ek gerekli donanım: Yok ve Ortalamanın üstünde PC artı izleme sensörleri / kameraları İletişim gereksinimleri: Tamamen kablosuz vs. PC'ye kablolu HDMI / USB Grafik görsel kalitesi: Düşük ve Yüksek Ekran görsel kalitesi: Orta ve Düşük Fiyat: Oldukça uygun (199 $) vs Çok uygun değil (399 $ artı yeterince güçlü bir PC için en az 500 $)

Birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemem, çünkü yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi, her ikisi de kullanılması beklenen ihtiyaçlara ve senaryoya bağlı olarak kendi başlarına bazı avantajlar sunar. Ancak sunulan VR deneyiminin genel özellikleri ve kalitesi / daldırma dikkate alındığında bunları GearVR

Gear VR artıları:

  • Zaten uyumlu bir cep telefonunuz olması durumunda daha ucuzdur.

Göz artıları git:

  • Hepsi bir arada, telefon veya PC'ye gerek yok Tamamen kablosuz Entegre kayış üstü ses (kabul edilebilir ancak yüksek kalitede değil) Oculus'un son araştırmasına dayanan daha iyi lensler ve ekran teknolojisi

Rift göz artıları:

  • Tam 6 DoF izleme (baş ve eller) Yüksek kaliteli grafikler Yüksek sürükleyici deneyimler Daha yumuşak deneyimler (daha yüksek izleme ve görüntüleme oranları)

Ve her birinin artılarını diğerlerine göre detaylandırdığımızda, eksilerini de listeleyebilirdik, ama zaten bunu anladınız. Hangi kulaklığın daha iyi olduğu her özel duruma bağlıdır.

Son olarak, Oculus kulaklıkları arasında bir sonraki evrim olması beklenen Oculus Santa Cruz adlı koddan da bahsetmek istiyorum. Santa Cruz'un Go'ya çok benzeyen ancak hem kulaklık hem de hareket kontrolörleri için 6 DoF içeren bağımsız bir cihaz olması bekleniyor. Güçlü bir bilgisayar tarafından desteklenmeyeceğinden, Rift kadar yüksek kalitede deneyimler sunmaz, ancak hepsi bir arada bir pakette kablosuz olarak kabul edilebilir kalite ve çok yüksek daldırma sağlar. Bu nedenle gelecekte önceki kaba siparişimiz muhtemelen GearVR

Umarım farklı Oculus cihazları arasındaki ana farkı temizledim. Harika bir VR var!


cevap 2:

Eh, oldukça farklı kulaklıklar.

Oculus Go bağımsız bir kulaklıktır: başka cihazlara veya herhangi bir kurulum yapmanıza gerek kalmadan kutudan çıkar. Kulaklıklı mikrofon setini satın alırsınız, açarsınız, başınıza takarsınız ve çalışır.

Çok ucuz (sadece 199 $) ve bu yüzden size sadece temel bir 3DOF deneyimi sunabiliyor: bu, sadece elinizi döndürebileceğiniz ve çok basit bir uzaktan kumanda ile sanal dünyayla etkileşime girebileceğiniz anlamına geliyor. Bir cep telefonunun hesaplama gücü ile çalıştığı için ağır grafikli programlar çalıştıramaz.

Oculus Go, insanların VR'a girmesini sağlamak için idealdir, çünkü güzel bir uygulama ekosistemine sahiptir ve az para için iyi bir VR deneyimi sunar. Bir sırt çantasında kolayca taşınabilir olduğundan, istediğiniz yere götürebilir ve istediğiniz yerde rahat VR deneyimleri yaşayabilirsiniz. Eğer bir inceleme ile ilgileniyorsanız, benimkini buradan okuyabilirsiniz.

Oculus Rift, bağlı bir kulaklıktır: çalışmak için iyi bir hesaplama gücüne sahip olması gereken bir bilgisayara bağlanması gerekir. Odanıza en az 2 Consellation kamera kurarak kurmanız ve ardından Oculus çalışma zamanını PC'nize yüklemeniz gerekir.

Ucuz değil, ama çok pahalı değil (399 $ maliyeti), ancak oldukça pahalı bir bilgisayar gerektirir. Odanızın içinde hareket edebileceğiniz harika bir sanal gerçeklik deneyimi sunar ve ellerinizde sanal dünyanın içindeki ellerin kullanımını simüle etmek için kullanabileceğiniz ergonomik denetleyicilere sahip olursunuz (örneğin çekim, nesneleri yakalama vb. İçin). Bir PC'ye bağlı olduğundan, hesaplama gücü mükemmeldir ve kablo sürekli bir sıkıntı olsa bile yüksek kaliteli VR deneyimleri yaşamanızı sağlayabilir.

Oculus Rift, oyunculara ve VR meraklılarına adanmış, evde yüksek kaliteli VR deneyimleri yaşamak isteyen premium bir kulaklıktır.


cevap 3:

Göz sürtüşme ($ 599.99)

Bağımsız bir şirket olarak başlatılan ve 2014 yılında Facebook tarafından satın alınan Oculus, Rift'i 2012'de sonuna kadar geliştirmeye başladı. Oculus Rift'in kafaya monte ekranı, entegre kulaklıklara ek olarak daha yüksek çözünürlük ve daha geniş bir alan görünümü sunuyor 3D ses efekti sağlayan kulaklıklar. Sensör normalde bir masaya oturabilir ve aynı odada otururken, ayakta dururken veya yürürken cihazı kullanmanızı sağlar. Haziran 2015'te Oculus, Rift'in halefinin Rift'in yayınlanmasından yaklaşık 2-3 yıl sonra serbest bırakılacağını açıkladı.

Git göz (199 $)

Facebook, yeni bir VR kulaklığı, Oculus Connect 4 açılışındaki Oculus Go'yu duyurdu. Facebook tarafından resmi teknik özellik bildirilmemiştir. Ancak, kulaklığın üç serbestlik derecesine (DOF) ve 2560 x 1440 çözünürlüğe sahip olacağını biliyoruz.

200 $ 'dan diğer tüm üst düzey VR kulaklıklardan daha erişilebilir. Birçok müşteri, harika bir deneyimi garanti edebiliyorsa daha ucuz seçeneğe daha fazla eğilecektir.

Ayrıca, Oculus Go için önemli miktarda içerik var. Oculus çevrimiçi mağazasının Viveport'ta olmayan çeşitli sanal gerçeklik deneyimleri vardır. Oculus Go, VR kullanmaya başlamak isteyenler için harika bir başlangıç ​​cihazı gibi görünüyor.

Görev göz

Bir 360 VR yaratıcısıysanız, 360 ve / ve VR ile ilgili soruları takip etmekten ve bana sormaktan çekinmeyin! :)


cevap 4:

Yani, bu makaleye başlamak benim yapabileceğimden çok daha iyi açıklayabilir: Oculus Go vs Oculus Rift: bağımsız VR kulaklığa geçmelisiniz?

Ancak buna bakıldığında, herkesin farklılıklar hakkında zaten oldukça kapsamlı bazı özetler sağladığı görülüyor. Sanırım peşinde olduğunuz kulaklık tipine ve önceliklerinizin ne olduğuna (fiyat aralığınız dahil) geliyor. Parayı harcamadan önce ödevinizi yaptığınızdan emin olun!