NBFI (bankacılık dışı finans kurumu) ve FinTech firmaları arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Yee Wong'un cevabını zaten iptal ettim.

Bankacılık dışı finansal kuruluşlar arasında aracılık ve yatırım bankacılığı firmaları, ödeme işleme veya faturalama hizmetleri, ödeme günü veya kısa vadeli borç verme hizmetleri, kredi kartı şirketleri, kredi izleme veya puanlama hizmetleri (örneğin, Kredi Karma televizyonda çok reklam verir) ), özel finans şirketleri, sigorta şirketleri, ipotek borç verme kurumları ve para transfer hizmetleri. Bu genellikle bankacılık kurumlarını dikkate almayan (mevduat almayan ve para kullanmayan ve bankalar olarak düzenlenmeyen) çeşitli finansal kurumlar için bir şemsiye (farklı görüşler) olarak kullanılır, ancak geleneksel bir bankanın (veya tasarrufların) ve ABD'de kredi veya kredi birliği) veya finansal kuruluşlar geçmişte geniş finansal hizmetler kategorisinde geleneksel olarak sunmuş veya sunmuş olabilir.

FinTech, bu tür NBFI'ler ve bu tür finansal hizmetler sağlamak için öncelikle “çevrimiçi” veya İnternet ile temas halinde olmak üzere çeşitli teknoloji ile ilgili yöntemler izleyen ilgili şirketler için sadece süslü bir terimdir. Bu girişimlerin ve yatırımların birçoğu, müşteri kredilerine doğrudan başlamanın daha verimli ve “umarım” şeffaf bir şekilde yaratılması ve daha sonra bu platformların çevrimiçi platformlar, çevrimiçi finansal hizmetler ve "arka ofis" (ödeme işleme veya fatura işleme) finansal hizmetler. Bazı FinTech firmaları aslında 2000'den beri var.

Amerika Birleşik Devletleri / Kuzey Amerika'daki en büyük on FinTech firmasının Forbes'da bir liste var: Amerika'daki en büyük 10 Fintech Şirketi. Ayrıca Forbes Fintech 50 2016 için Forbes 50 FinTech listesine ve 2016 Fintech 50: Complete List'e bakınız.

LendingClub (LC) ve OnDeck (ONDK), 2014'ün sonlarında Amerika Birleşik Devletleri'nde halka açılmayı ve borsalarda işlem görmeyi başaran FinTech şirketlerinin iki örneğidir. Ancak hisse fiyatları o zamandan beri düştü ( FinTech geliştirme aşamasındaki şirketlerin özel sermaye / risk sermayesi alanına ve daha geleneksel finansal kurumlardaki kuluçka modüllerine olan ilgisi). LendingClub'un hisse fiyatı 10 Aralık 2014'te halka arzda 15.00 dolardan düşerek şu anda 6.00 dolara düştü, ancak şirketin hala 2.4 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. OnDeck'in hisse fiyatı 17 Aralık 2014'te 28 dolardan 5,00 doların biraz üzerine düştü, ancak 370 milyon dolarlık bir piyasa değeri vardı.

FinTech, sadece ABD'de yüzlerce girişimin olduğu 2010 yılı ile 2016 ortası arasındaki dönemde (halen devam etmekte olan) özel sermaye / risk sermayesi finansmanı için “sıcak” bir alan olarak kabul edildi. Bazı tanınmış finansal kurumlar düşünülmüş ve hatta bazıları yeni fintech iş platformlarını işlerini genişletmenin bir yolu olarak veya potansiyel yeni bir rekabet biçimi karşısında savunma önlemleri olarak geliştirmeye (“inkübe etmeye”) başlamıştır. (Bir kez fırsat bulduktan sonra, gruplar erken hakimiyet ve başarı sağlamaya çalışmak için acele ederler ve daha sonra mevcut veya potansiyel rakipleri devirir veya cesaretini kırırlar. başlangıçtaki geliştirme aşamalarını geçtikten sonra, büyük olasılıkla devam eden operasyonu haklı çıkarmak için yeterli kârlılığı, hatta yeterli ölçek veya geliri fark edemezler.)


cevap 2:

NBFI, temel bankacılık demiryolu altyapısını tedarik edecek bankalar tarafından kullanılan bir şemsiye terimdir. Finansal hizmet veren banka olmayan Finansal Kurumlar:

  • Para transferi hizmetleri

Fintech, teknolojik bir öneriye yatırım yapan finansal şirketler için bir başka şemsiye terimdir. Çok sayıda finansal hizmet şirketi fintech band wagonuna atladı.

Böylece 2 terim kesişebilir, ancak her zaman karşılıklı olarak kapsayıcı olmayabilir:

  • Aktarımsal olarak (fintech ve NBFI) Western Union (NBFI)

cevap 3:

NBFI'lerin (bankacılık dışı finans kurumu) bir tanımıyla başlayarak, finansal sistemdeki bir boşluğu doldurmak ve kredi tesislerindeki verimsizlikleri gidermek için kurulmuştur. Bu uzmanlaşmış finans kuruluşları, ticari bankalar tarafından sağlanan finansmanın kullanılabilirliğini desteklemektedir.

NBFI'lar hem kamu hem de özeldir. Bu kurumlar ticari bankalarla rekabet halinde tasarrufları harekete geçirir. Tasarruflar daha sonra ticaret, tarım, sanayi ve ev sektörleri için krediye yönlendirilir.

Banka dışı finansal kuruluşlar ülkeye bağlı olarak rehin, kredi birlikleri, karşılıklı kredi kuruluşları, sigorta şirketleri, emeklilik fonları, finans şirketleri ve diğer faaliyet türlerini içerir. Rehinhaneler, kişisel mülkler tarafından teminat altına alınan kredilere atıfta bulunarak kredi veren kurumlardır.

Fintech, 21. yüzyılda yükselen bir finansal hizmetler sektörünü tanımlayan iki kelimelik finansal + teknolojinin birleşimidir. Başlangıçta, kurulan tüketici ve ticaret finans kurumlarının arka ucuna uygulanan teknolojiye uygulanan terim.

Finansal teknoloji terimi, dijital para icatından çift girişli defter tutmaya kadar insanların işi nasıl gerçekleştirdiklerine dair herhangi bir yeniliğe uygulanabilir.

Teşekkürler!

Mohsin Jameel