Lok Sabha seçimleri ile Yasama Meclisi seçimleri arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Loksabha seçimi Delhi'deki Hindistan Parlamentosu Aşağı Meclisi'ne bir temsilci yollayacak. Bu seçimde tüm vatandaşlar oy kullanabilir ve tüm oylar eşittir. Hindistan, Lok Sabha olarak adlandırılan 543 eşitsiz alana ayrılmıştır. Loksabha (ve Rajya Sabha) üyelerine Parlamento Üyesi (Milletvekili) denir. Loksabha'da tüm ülke tüm vatandaşlarıyla birlikte 45 gün içinde aşamalı olarak oy kullanmaya başlar. Bu temsilciler, tüm ülke için geçerli yasaların yapılmasına veya değiştirilmesine yardımcı olacaktır. 543 her yasa için oy kullanacaktır. Bu temsilciler, seçildikleri bölgelerde bile kalkınma için bazı fonlar alacaklar. Ancak kendi eyaletlerinde ya da seçildikleri alanda yasa yapma ya da değiştirme yetkileri çok az ya da hiç yok. Bu Vidhan Sabha, yani devlet yasama bölgesi içinde geliyor.

Vidhan Sabha seçimleri Lok Sabha'ya benzer bir süreçte fakat çok daha küçük ölçekte yapılır. Vidhan Sabha seçimlerinde sadece vatandaşı olan çok az ülke aşamalı olarak oy kullanmaya gidiyor. Tüm Vidhan Sabhaların Loksabha seçim döngülerine bağlı olmayan kendi seçim döngüleri vardır. Her iki döngü de eşleşirse, her iki eyalet için de bu iki seçim birlikte olabilir. Vidhan Sabha'daki bir temsilciye Yasama Meclisi Üyesi (MLA) denir ve devleti yöneten n yasaya oy verebilir. Bir MLA, Vidhan Sabha'daki varlığına sahip olduğundan yerel bölgede olanları etkileyebilir. Doğrudan devlet hükümetine, herhangi bir bölümüne veya herhangi bir devlet memuruna soru, durum güncellemesi veya rapor sorabilir.


cevap 2:

Teorik ve pratik olarak Lok Sabha seçimi ile Meclis seçimi arasında hiçbir fark yoktur. Lok Sabha ve Yasama Meclisi'ne seçim, ya evin tüm üyelerini seçmek için genel seçim ya da ömrü doldu, ya da işten ayrılan ya da ölen kişilerin yerine bir ya da iki kişiyi seçmek için hoşçakalın ev yaşıyordu. Farklı olarak düşünülecekse, iki farklılık belirtilebilir.

(1) Lok Sabha seçmenleri ve Meclis seçmenleri için seçim alanıdır. farklı.

(2) Lok Sabha'ya yapılan seçim, Merkezi Hükümeti kurmak için Parlamento seçimi ve Meclise seçimi, Devlet hükümetini kurmak için Meclis seçimi.