Çekirdek modu ile kullanıcı modu arasındaki fark nedir? Windows'da çekirdek düzeyinde programlama yapabilir miyim?


cevap 1:

Kullanıcı modu ve çekirdek modu…

Bir işlemcinin iki farklı modu vardır:

  • Kullanıcı Modu Çekirdek Modu.
  1. İşlemci, işlemcide hangi kod türünün çalıştığına bağlı olarak iki mod arasında geçiş yapar.Uygulamalar kullanıcı modunda çalışır ve çekirdek işletim sistemi bileşenleri çekirdek modunda çalışır.Çoğu sürücü çekirdek modunda çalışırken, bazı sürücüler kullanıcı modunda çalışabilir Çekirdek modunda çalışan tüm kodlar tek bir sanal adres alanını paylaşır. Çekirdek modunda, yürütme kodunun temeldeki donanıma tam ve sınırsız erişimi vardır.

Bir çekirdek modu sürücüsü çökerse, tüm işletim sistemi çöker, ancak kullanıcı modundaki çökmeler her zaman kurtarılabilir.

Windows'da çekirdek düzeyinde programlama…

Çekirdek (işletim sistemi) - Vikipedi - Çekirdek İşletim Sistemleri hakkında bazı temel bilgiler verir.

Windows büyük ve karmaşık bir işletim sistemidir. Nasıl çalıştığını anlamak, Windows'ta çekirdek düzeyinde programlama yapmanıza yardımcı olabilir.

Windows Internals Book (Windows Dahili Kitabı) - Windows'un çekirdek çekirdek bileşenlerinin dahili kısımlarını kapsayacak şekilde Windows Internals'ı okuyun. Çekirdek sistem ve yönetim mekanizmalarının nasıl çalıştığını anlayın. Çekirdek hata ayıklayıcısı gibi araçları kullanarak dahili sistem veri yapılarını keşfedin. Programlayıcının önceliğini ve CPU yerleştirme algoritmalarını kavrayın. Verilere erişimi nasıl yetkilendirdiğini görmek için Windows güvenlik modelinin içine girin. Windows'un fiziksel ve sanal belleği nasıl yönettiğini anlayın. Dosya sistemi erişim sorunlarını ve sistem önyükleme sorunlarını giderin. Çökmeleri nasıl analiz edeceğinizi öğrenin.

Windows Sürücü Geliştiricileri Ana Sayfası - OSR Online Her şeyi okuyun Windows Sürücü Geliştirme.

Windows Sürücü Kiti (WDK) - Bu tümleşik ortam, sürücüyü geliştirmek, oluşturmak, paketlemek, dağıtmak, sınamak ve hata ayıklamak için ihtiyacınız olan araçları sağlar.

İlk sürücünüzü yazın - Yazmaya başlamak için İlk sürücünüzü yazın bölümünü okuyun.

Kullanışlı bağlantılar:-

  • Windows Programlama / Kullanıcı Modu ve Çekirdek Modu. Çekirdek Analizi-NASIL: Temel Bilgiler Doğrudan bellek erişimi - Wikipedia Kesinti isteği (PC mimarisi) - Wikipedia.