Bir şirkette İK departmanı ve yönetim departmanı arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Puanlarla ifade edilen farklar:

  1. Yönetici herhangi bir şirket / dernek / kuruluş / hastanenin başıdır; İK bölümlerden biridir.Organizasyon, denetim, karar verme, kontrol, büyüme; insan kaynağı, yani çalışanlar ve yönetici-muhasebe, finansman onların managementFurther görevleri yönetmek tedarik zinciri ile İK fırsatlar, tüm bu çeşitli diğer bölümler kontrol ederek; HR-sağlanması çalışanlar için kalite çalışma koşulları; temiz çevre, aralarındaki samimi tavrı, sağlık ve güvenlik riskleri ele employeesAdmin Bölümü kişisel sorunları ile uğraşan yasa, kural ve yönetmelikleri, politikaları hepsi yapar; İK bunlara uymalı ve bunlara uygun olarak çalışmalıdır İK yöneticisine raporlar; yöneticinin kendisi şirket yönetim kuruluna atıfta bulunur.Admin son derece önemlidir, ancak geçmişte olduğu gibi benzer bir role sahiptir; HR rolü dinamik olmuştur; Teknoloji ve küreselleşmedeki değişiklikler nedeniyle İK şimdi birleşme ve devralmalar, yetenek yönetimi, yedekleme planlaması, işgücü ve endüstriyel ilişkiler, çeşitlilik ve içerme gibi stratejik girişimlere de odaklanıyor

Devamı: HR ve yönetici arasındaki farklar | Http: //www.differencebetween.net ... Arasındaki Fark ...

_

_

_

Kariyer1, potansiyel çalışanlar için geçici ve kalıcı yerleşimler sağlamaktadır.

199 Advance Blvd # 208, Brampton, ON L6T 4N2 veya 1454 Dundas St E # 102, Mississauga, ON L4X 1L4'e bizzat uygulayın.

İyi bir uyum sağlayacağınızı düşünüyorsanız, bizi (905) 897-9675 numaralı telefondan arayın veya UYGULAYIN

https: //www.facebook.com/career1 ...


cevap 2:

Basit tutalım. Bu ikisi için çalıştığım organizasyonlarda birbirleriyle senkronize çalışmaları gerekse de iki ayrı departman vardı.

İK departmanı:

Kuruluşun tüm iş gücünü yönetmekten sorumludur. Bu, işe alım, işe alım, kariyer gelişimi, performans yönetimi, eğitim ve geliştirme, comp ve faydalar, ödüller ve takdir, değişim yönetimi, ayrılma ve çalışan katılımını kapsamaktadır.

Yönetim Departmanı:

Çalışanlara idari destek sağlarlar. Bu, 7/24 telefon yardımı, lojistik yardım, müşteri karşılama ve onları karşılama, resepsiyonistleri, ofis malzemelerinin dolu olmasını ve tükenmemesini, kantinde iyi yemek sağlamasını, kafeteryayı, ekipmanların temizliğini, cctv'nin izlenmesini içerir. , güvenlik sağlamak, tuvalet temiz vb sağlamak emin olun.