GSAT ve Hint uyduları INSAT serisi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

ISRO'nun iletişim uyduları serisi INSAT (Hint Ulusal Uydu) serisi ile başladı.

Yeni nesil INSAT'lar artık GSAT (Geo senkron uydular) olarak adlandırılıyor. Aslında, INSAT-4E artık GSAT-6 ve INSAT-4G artık GSAT-8 gibi GSAT'lara birkaç yeni INSAT adı verildi.

Hem INSAT hem de GSAT serisinin temel amacı iletişim ve yayın hizmetleridir.

Bununla birlikte, GSAT'ler ve INSAT'lar arasındaki bir fark, GSAT'ların saf iletişim uyduları, INSAT'lardan bazıları ise hibrit uydular olmasıdır. Melez demek istediğim, uyduların iletişim yükleriyle birlikte meteorolojik yükleri taşıdıkları anlamına geliyor. Örneğin INSAT-3A'nın hem meteorolojik yükleri (VHRR ve CCD) hem de iletişim yükleri (Nor-C ve Ku Bandı) vardır.

Kaynak: Hindistan Ulusal Uydu Sistemi

GSAT

İletişim Uyduları

INSAT-3A

GSAT-10


cevap 2:

Bu oldukça zor bir soru.

Hindistan Ulusal Uydu Sistemi (INSAT) daha çok bir programdır (Hint Uzaktan Algılama Uydularına benzer) ve telekomünikasyon, yayın, meteoroloji ve arama kurtarma operasyonlarını karşılamak için ISRO tarafından başlatılan bir dizi çok amaçlı jeo-sabit uydu.

Mantıksal olarak GSAT'lar INSAT uydularının altına düşmelidir ve GSAT kullanımı başlangıçta GSLV roketi tarafından başlatılan / başlatılacak uydulara verilen ad gibi görünmektedir.

GSLV-D1 GSAT-1GSLV-D2 GSAT-2.etc ...

Ancak, GSLV operasyonel olamaz ve uyduları başlatmak için tam olarak hazır olamazdı ve gecikme bu adlandırma dizisini atlamış olabilir.

Bir uzay uçuşu forumunda, program yönetimine geçişi sağlamak için ikili atamanın korunmuş olabileceğini okudum. GSAT'lar 1999-2000'de 1983'te görevlendirilen INSAT'a karşı kurulan GEOSAT programı kapsamındadır. Umarım bu yardımcı olur.