cevap 1:

İki farklı editör. Büyük bir projeyi ele almanıza yardımcı olacaklar, farklı öneri vererek bazı sözdizimlerini yazmayı kolaylaştıracak ve farklı sihirbazlar tarafından şekil, tablo ve denklem eklemeyi kolaylaştıracaklardır. Ayrıca, gerekli tüm komutları tek bir tıklamayla çalıştırarak belge oluşturmamıza yardımcı olurlar.

Bundan da anlaşılacağı gibi, derlemede ve belgenin nasıl görüneceğinde çok fazla rolleri yoktur. Tüm bunlar tamamen farklı bir yazılım olan ve MikTeX veya TeX Live aracılığıyla makinenize kurulabilen LaTeX tarafından yapılır. Bu düzenleyicilerin hiçbirini kullanmanıza gerek yoktur, belgeyi yazmak ve komut isteminden derlemek için pencerelerde Not Defteri veya Ubuntu'da gedit gibi bir metin düzenleyicisi kullanabilirsiniz. Ancak bu editörler işi kolaylaştıracak.

farklılıklar:

  • WinEdt, adobe okuyucu gibi ayrı bir uygulamada pdf çıktısını gösterir, ancak TeXstudion pdf görüntüleyicide oluşturulmuştur. Temel fark TeXstudio, WinEdt'in tescilli ve ücretli yazılım olduğu ücretsiz bir yazılımdır.

Daha iyi otomatik tamamlama özellikleri, daha iyi öneri ve daha iyi kısayol tuşlarına sahip olduğu için kişisel olarak TeXstudio'yu tercih ediyorum.