cevap 1:

Gerekli getiri oranı, paranızın fırsat maliyetidir. Paranızı nakit tutmak veya harcamak yerine yatırım yapmayı haklı çıkarmak için nasıl bir getiri bekliyorsunuz?

Gerekli getiri oranınız% 10 ise, bugün 1 $, yılda 1.10 $ veya iki yıl içinde 1.21 $ almak arasında kayıtsız olmalısınız.

Temettü sadece şirketin hissedarlarına yaptığı bir ödemedir.

Temettüyü menkul kıymetin fiyatına bölerseniz, temettü getirisi elde edersiniz.

% 10'luk bir getiri oranı örneğimize sadık kalalım.

Şirketin her yıl hisse başına 1 $ temettü ödediğini ve temettüsünü asla artırmayı planladığını ve temettünün her yıl sonsuza kadar ödeneceğini varsayalım.

Bu, kalıcılık olarak adlandırdığımız şeydir, Kalıcılık için hangi fiyatı ödemeniz gerektiğini bilmek için, kalıcı ödemeyi (burada 1 $ temettü) gerekli getiri oranınıza (% 10) bölersiniz.

Böylece böyle bir güvenlik için 10 $ 'dan fazla ödeme yapmamalısınız.

Ancak, bu çoğu şirketi temsil etmez. Her yıl temettü ödeyenlerin birçoğu temettü ödemelerini taahhüt eder. Bunu uzun süre istikrarlı bir şekilde yapmışlarsa ve finansal sağlık durumunuz iyiyse, bunu yapmaya devam edeceklerini varsayabilirsiniz.

Şimdi diyelim ki gelecek yılki temettü 1 $ olacak, ancak daha sonra şirket temettüsünü her yıl% 5 artıracak. Bu büyüme oranını g olarak adlandıracağız, gerekli getiri oranımızı r ve gelecek yılki temettü D1 olarak adlandıracağız.

Bu matematik, hisse senedi için ne kadar ödemek istediğinizi yaklaşık olarak hesaplar:

D / (Rg)

veya 1 / (0.1-0.05) = 20 $.

Ödemelerin artması beklendiğinden, telafi edileceğinden güvenlik için daha fazla ödeme yapmaya hazırsınız.

Gördüğünüz gibi, bu durumda hisse senedinin temettü getirisi sadece% 5 (1/20 = 0,05) olurken, gerekli getiri oranınız hala% 10'dur.

Umarım bu yardımcı olur, daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız temettü büyüme yatırımcıları için ücretsiz bir e-kitap yazdım.


cevap 2:

A şirketinin Ocak 2017'de NYSE'de 100 için bir hisse senedi bulunduğunu varsayalım ve hisse başına çeyrek başına 1,00 $ temettü ödüyor. Takip eden Ocak (2018) hisse senedi 200 adet satmaktadır. Hisse senedi için getiri oranı% 100'dür ve senelik% 4'lük temettü eklerseniz, toplam getiri oranı% 104'tür. Temettüleri yeniden değerlendirin ve getiri oranı biraz daha yüksek. Daima tam getiri oranına bakın. Temettüler de aşağı yukarı gidebilir. Bazen her yıl temettülerde iyi bir artış gösteren bir şirket, temettüyü destekleyecek kazançlara sahip olmasa bile temettü ödeyecektir.