cevap 1:

"Normal bankalar" ile Bank of America veya Citi gibi büyük bir banka demek istediğinizi varsaymalıyım. Bu büyük bankaların aksine, topluluk bankaları genellikle yerel olarak sahiplenir ve memurları genellikle müşterileri için çok erişilebilir olan yerel halktır. Kredileri genellikle paranızı devlet şirketlerinden ödünç almak yerine yerel ailelere, işletmelere ve çiftçilere odaklanmaktadır. Topluluk bankacıları genellikle yerel etkinliklere, kulüplere ve hayır kurumlarına katılırlar. Bazı insanlar "küçük kasaba bankası" hissediyorum sadece bir sayı gibi hissediyorum aksine tercih. Topluluk bankaları, kredi kararları verirken genellikle banka sadakatini ve karakterini göz önünde bulundururlar. Bu kararlar, daha büyük şubelere başvuru göndermenin veya onay veya inkar kararlarını veren yazılıma sahip olmanın aksine yerel olarak verilir.

Bir zamanlar bir topluluk bankasının başkan yardımcısıydım. Aslında, ICBA tarafından "Yükselen Yıldız" olarak seçildim, bu '04 veya '05'te bir topluluk bankacıları derneği. Dergilerinde bir makale için benimle röportaj yaptılar. Bu röportaj sırasında bana şubelerimin neden bu kadar başarılı olduğunu düşündüğüm ve diğer bankacılardan farklı yaptığım hakkında çeşitli sorular sordular.

Bazen doğrudan ofise gitmektense sabahları kafeye giderdim. Eski zamanlayıcılarla oturup balık avı, çiftçilik, spor ya da o sabah konu ne olursa olsun konuşurdum. Bir sabah onlara şapka getirebilir veya kahvelerini alabilirim. Küçük kasabadan insanlar için bu önemlidir. Sizi ofisinizden başka yerler görmek istiyorlar. Lise basketbol maçlarında ve yerel fuarda olacağımı biliyorlardı.

Oradaki insanlar bankaya gelmemiş olsalar bile beni neredeyse her gün gördüler. Bir şey için paraya ihtiyaç duyulduğunda, akıllarında kimin göze çarptığı sorusu yoktu.

Büyük bir bankanın müşterisine borç verdikleri kişiyi soruyorsunuz ve çoğu zaman size örneğin Bank of America'yı söyleyecekler. Müşterime bankayla kime soracaklarını sorarsanız, beni isimle aradılar.

Bu çok büyük bir fark.

İnsanlara yardım etme şansını hep sevmiştim. Mesela benimle hiç geç kalmamış bir aileye birkaç kredi vermeyi hatırlıyorum. Zaman zaman mali açıdan sıkıntıya düşüyorlardı, ama her zaman bize para ödediler. Onları bir süredir görmedim çünkü onları şehir dışında tutan bazı sorunları olduğunu biliyordum. Sonra bir gün ofisime gittiler ve karının sağlık sorunu yaşadığını söylediler. Durumun ciddiyetini özel tutuyorlardı. Tedavi edilebilirdi, ancak seyahat ve kocanın işini kaybetmesiyle o zaman karşılayamayacakları bir prosedür için devlet dışı bir kliniğe gitmesi gerekiyordu. Kredi raporu, durumunun döner hesaplarının birçoğu ve benzeri şeyler için onları zorladığını gösteriyor. Bana, hanehalkı harcamalarını sürdürmelerine, seyahat masraflarına ve bazı sağlık harcamalarına yardımcı olmaları için küçük bir krediye ihtiyaçları olduğunu söylediler. Onlara gözlerinden baktım ve bunun oldukça uzun bir süredir tartıldığını söyleyebilirim.

Eğer bilgilerini bir bilgisayar programına bağlamak ve hangi cevabın takip edildiğini görmek zorunda kalsaydım, onlara yardım edebilmemin hiçbir yolu yoktu. Ancak bu insanları tanıyordum. Bize hep para vermişlerdi. Onların kontrolünün ötesinde yıllarca onları mahvetmesine neden olan bu geçici sorunun olmasına izin veremedim. Onlara parayı ödünç alacağımı söyledim. Koca bana teminat için bir şeyler vermek istedi. Bana neredeyse hiçbir değeri olmayan bir şeyin unvanını verdi, ama onun için önemliydi. (Şimdi ne olduğunu hatırlayamıyorum.)

Gittiler ve omuzlarından büyük bir ağırlık kalktı gibi görünüyordu. Beni de iyi hissettirdi.

Hayatın konusu bu. Birçok toplum bankacısı günlük olarak bunu yapar.