Cevap 1:

Büyük büyük fark HTML sadece sayfaları yapılandırmak için kullanılır, örneğin bir web sayfasının bir düğmesi vardır, bazı metinler üstbilgi ve altbilgi hepsi HTML'dir.

Bir web sitesi, web sayfası talep ettiğinizde veya bir düğmeyi tıkladığınızda işlev JavaScript ve php tarafından kontrol edilir. Ayrıca html ön uç dildir ancak php arka uç dildir.

Burada Daha Fazla Oku


Cevap 2:

Html, tarayıcıya sayfanın metninin ve tasarımının ekranda nasıl göründüğünü tanımlamak için kullanılan bir dildir.Tarayıcı tarafından kullanılan tarayıcı tarafı dilidir.

PHP, dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan ve her zaman sunucu tarafında çalışan ve doğrudan sunucuyla etkileşime giren yerleşik bir komut dosyası dilidir.


Cevap 3:

Selam,

Temel fark budur:

  1. HTML, bir web tarayıcısı kullanırken veya bir web uygulamasına erişirken kullanıcı arabirimleri olan web sayfalarını uygulamak için kullanılan bir biçimlendirme dilidir.PHP, hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan bir programlama komut dilidir. Ayrıca bir veritabanına karşı işlemler gerçekleştirmek için kullanılır.

Bunları çok basit bir örnek kullanarak karşılaştıralım:

Web uygulamanızın kullanıcı kimlik doğrulamasına izin vermesi gerekir:

  1. Bir kullanıcı arabirimi oluşturmanız gerekir ve bunu bir metin kutusu, bir şifre kutusu ve düğmeler tanımlamanıza izin veren HTML kullanarak yaparsınız; Kullanıcı verisi gönderildikten (kullanıcı adı ve şifre) sonra gönderilen bilgileri doğrulamanız ve iletişim kurmanız gerekir. ve bu PHP kullanılarak yapılacaktır.

Cevap 4:

HTML: web içeriğini oluşturmak için (tarayıcınızda görebildiğiniz her şey HTML tarafından tanımlanır)

PHP: HTML oluşturmak için

Örnek: Makale listesi içeren bir veritabanınız var, PHP bu kayıtları veritabanından okuyacak, daha sonra HTML kodu oluşturacak ve daha sonra bu HTML tarayıcınıza gönderilecek.


Cevap 5:

Sanırım sorduğunuz soru için geleneksel cevaba ihtiyacınız yok.

İşte cevabım: -

  • HTML akıllı telefon ve PHP internettir ~ İnternet olmasa bile bir akıllı telefon yine de yararlı olacaktır.HTML benzin ve PHP bir bisiklet ~ Bir bisiklet benzin olmadan sürülemez. Ama sadece benzinle fazla bir şey yapamazsınız.TML bir seçmen ve PHP bir liderdir ~ Bir lider oy vermezse lider olamaz. Bir lider, seçmenleri büyük ölçüde destekliyorsa daha güçlü hale gelir.PHP yüzdür ve HTML makyajtır ~ Makyaj sizi iyi gösterir, ancak yüzünüz yoksa iyi görünümlerden bahsetmezsiniz.

Cevap 6:

HTML bir biçimlendirme dilidir ve web sayfalarını yapılandırmak için kullanılır.

HTML dosyaları .html uzantısıyla kaydedilir.

HTML'nin çalışması için yerel bir sunucu gerekmez.

PHP, web sitesinin arka uç işlevselliği için kullanılan bir web programlama dilidir.

PHP dosyaları .php uzantısı ile kaydedilir.

PHP çalıştırmak ve yürütmek için bir yerel ana bilgisayar gerektirir.

Php bir HTML belgesinde yazılabilir.

Umarım bu yardımcı olur.

#iamsrithan


Cevap 7:

HTML - Hiper Metin İşaretleme Dili - bilgileri görüntülemek için kullanılır.

PHP - Köprü Öncesi Metin İşlemci - Köprü Metni olarak görüntülenmeden önce bilgileri işlemek için kullanılır.

Kısacası HTML, bir web uygulamasının insanlarla nasıl iletişim kurduğudur ve PHP, bir web uygulamasının bilgi işlemek için istihbaratı nasıl depolaması gerektiğidir.


Cevap 8:

1HTML, tarayıcıya metin ve diğer nesnelerin tarayıcı penceresinde nasıl görüntüleneceğini açıklamak için kullanılan bir Biçimlendirme dilidir. Bu bir programlama dili değildir. HTML bir istemci bilgisayarda (sayfanın görüntülendiği sistem) çalışır.

PHP bir betik dilidir ve HTML ile yazılmış web sayfaları oluşturmak için kullanılabilir. PHP sunucuda (sayfanın geldiği sistem) çalışır ve tam teşekküllü bir programlama dilidir.

PHP çıktısı genellikle tarayıcının yorumlayabileceği HTML kodundadır

3.HTML kodları statiktir ve PHP dosyaları dinamikken her açıldığında her zaman aynıdır ve çıktı her zaman aynı olmayabilir

4.HTML, PHP kolay değilken hataları çok kolay ve affedicidir


Cevap 9:

İşte pratik demo zamanı:

Bir mesaj görüntülemek istediğiniz bir web sayfanız varsa: ‘Merhaba!’, HTML’de nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Merhaba!

Ve PHP'de:

echo ‘

Merhaba!

’;

HTML dosyanızın adı ‘.html’ olurken, PHP dosyanızın uzantısı .php olacaktır.

HTML masaüstünüzden de çalışabilir. Masaüstünüzde oturan bir index.html dosyanız varsa, üzerine çift tıklamanız yeterlidir ve metin tarayıcınızda açılır ve oluşturulur. Diğer yandan PHP'nin çalışması için bir Web Sunucusu gerekir.

PHP'nin ana işi bazı verileri işlemek ve tarayıcının anladığı bir dilde (HTML olan) oluşturmaktır.

Tipik bir web sayfası yükü şu şekilde çalışır:

  1. Kullanıcı URL'yi girer, örneğin: http: //somewebsitethatdoesntexis...Tarayıcı, URL'nin işaret edildiği sunucuya isteği gönderir. Sunucu isteği okur, belirli bir dosyayı oluşturması gerektiğini anlar, diyelim, index.php sunucu daha sonra index.php içindeki kodu çalıştırır ve bir miktar HTML üretir.

Umarım bu açıktır! Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşın!


Cevap 10:

Bence web geliştirme konusunda bir yenisiniz, bu yüzden derin kavramsal farklılıklara girmek yerine bu cevabı Lehman'ın teriminde vereceğim.

  1. Bir web sayfasının yapısı HTML'dir. Gösterilen veriler PHP ile işlenir. Giriş formu temel olarak HTML ve bazı tasarım öğeleridir. Arka uçta e-posta / şifre doğrulaması PHP kullanılarak yapılır. PHP kullanarak veritabanından veri saklayabilir ve alabilirsiniz. Biri HTML'nin PHP ve son kullanıcı arasındaki etkileşim katmanı olduğunu söyleyebilir.

İyi eğlenceler. Şerefe!


Cevap 11:

HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili) PHP gibi sunucu tarafı değildir (Kişisel Ana Sayfa olarak adlandırılır). HTML daha çok yapısal amaçlar için kullanılırken, PHP bir sunucuda oluşturulan açık kaynaklı dinamik bir web uygulamasıdır.

HTML'yi herhangi bir düz metin düzenleyicide yazabilir ve düzenleyebilirsiniz ve görüntülemek için bir sunucu gerektirmez. HTML herhangi bir tarayıcıda görüntülenebilir.

PHP (şimdi Hypertext Pre-işlemci olarak anılacaktır), işaretlemeyi işlemek için [Linux kullanıyorum] sunucu gerektiren bir sunucu tarafı kodlama dilidir. İşaretleme işlendikten sonra, sunucudan oluşturulur ve çıktının tarayıcıya bağlı olacağı tarayıcıya geri gönderilir.

PHP birçok farklı veritabanına bağlanabilir. Bir PHP sitesi göreceğiniz en popüler yerlerden biri WordPress.

PHP dinamik, HTML statiktir.

HTML, ön uç geliştirme olarak kabul edilir ve PHP, sunucu tarafı geliştirme olarak kabul edilir ve bir veritabanı ile etkileşime girer.


Cevap 12:

Hiper Metin İşaretleme Dili, web sayfalarını metin biçiminde tanımlamak için özel olarak tasarlanmış bir dildir. Bu komut dosyaları, çoğunlukla istemci tarafında olmak üzere, görsel biçimde sayfalar oluşturmak üzere yorumlanır.

PHP ”: hypertext preprocessor, özellikle web uygulamaları için tasarlanmış klasik bir programlama dilidir. En sık sunucu tarafında veya daha kesin olarak istemci tarafında bulunmayan yazılım ve donanım aracılığıyla yürütülür.

Bir HTML listesi PHP kodunu gömebilir. Sayfa istemci tarafında bulunan yazılım aracılığıyla oluşturulurken, genellikle bir tarayıcı, sunucuya PHP kod istekleri gönderilir, kod sunucu yerleşik yorumlayıcı aracılığıyla yürütülür ve sonuçlar istemci makineye geri gönderilir.

Tipik bir örnek, PHP'de sunucuda yerleşik bazı veri tabanlarına, örneğin ürünler, üyeler ve benzeri bir listeye erişmek için kullanılır. Veri tabanının kayıtları yalnızca sunucu tarafında, yalnızca sunucuda yerleşik yazılımdan işlenir. Bu tür işlemlerden elde edilen ekran sonuçları daha sonra genellikle bir tarayıcıya gömülü olan istemci yerleşik HTML yorumlayıcısından elde edilir. Elbette, protokoller sunucuda yerleşik içeriği korumak için erişim haklarını içerir.


Cevap 13:

HTML, öğelerin ekranda nasıl göründüğünü açıklayan bir biçimlendirme dilidir.

PHP gerçek bir programlama dilidir ve web sayfalarıyla hiçbir ilgisi olmadan kullanılabilir.

Web sayfaları yapmak istiyorsanız, HTML (Javascript ile birlikte) öğrenin.

Veritabanlarıyla arayüz oluşturan web siteleri yapmak veya e-posta kullanıcıları veya dosyaları düzenlemek gibi başka eylemler yapmak istiyorsanız, PHP'yi öğrenin; ancak HTML'yi de öğrenmeniz gerekir. Öğrenilecek bir milyon kitap var. Bir web sunucusunda php ve html dosyaları birbirine karışabilir. HTML kodlama

Örneğin

ana sayfama bu cesur bağlantı

HTML kodundan yapılmıştır

Aşağıdaki gibi görünen PHP etiketleri:


Cevap 14:

Basit, HTML işaretleme dilidir. PHP bir betik dilidir.

Web sitesini güzelleştirmek ve şimdi CSS ile HTML'den yararlanacak bazı düğmeler, resimler, formlar ve hepsi eklemek istiyorum.

Veritabanı ile biraz etkileşime ihtiyacınız var ve verileri gönderin veya veritabanından veri alın, güvenlik sağlayın, doğrulama ve kimlik doğrulamasını kontrol edin, PHP, Node.JS, React gibi komut dosyası dilini kullanan vb.


Cevap 15:

HTML:

Sayfanın gerçek içeriğini oluşturmak için HTML kullanırsınız; bu, HTML'de bir web sitesinin temel yapısını ve içeriğini tanımladığınız anlamına gelir.

PHP:

PHP, php'ye verilen verilere bağlı olarak değişen sayfalar oluşturmayı mümkün kılar, örneğin, farklı ülkelerden insanlara farklı bir sayfa gösterebilir veya sayfada son zamanlarda yayınlananlara bağlı olarak farklı bir sayfa gösterebilirsiniz.

HTML durağan, PHP dinamiktir. Harika bir web sitesine mi ihtiyacınız var? Biri yeterli değil.


Cevap 16:

PHP sunucu tarafı bir dildir, yani sunucudan çalışır. HTML tarayıcı tabanlı bir dildir, yani tarayıcı tarafından okunur.

Sunucu tarayıcı tarafından istenen bilgileri "gönderdiğinden", PHP diğer tarayıcı okuma dillerinin yanı sıra HTML üretme yeteneğine de sahiptir. Tarayıcıya istemci tarafı da denir.


Cevap 17:

HTML'de kodlama, kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak kodladığınız sayfaların her zaman aynı görüneceği anlamına gelir. PHP, kodlayıcının dinamik olarak bir HTML sayfası veya bir bölümü oluşturmasına izin verir. Örnek olarak, alfabenin tüm harflerini kendi sayfasında ayrı ayrı görüntüleyecek bir site oluşturmak istiyorsanız, HTML kullanıyorsanız her harf için bir sayfa oluşturmanız gerekir, ancak PHP ile yalnızca bir sayfaya ihtiyacınız vardır . PHP ayrıca, kullanıcının istediği çıktıyı oluşturmak için veri alma ve kullanma veya değiştirme yeteneğine sahiptir. İki sayı alabilen, ekleyebilen ve sonucu kullanıcıya sunabilen bir web sayfası PHP ile yapmak çok kolaydır, ancak HTML ile değil.

PHP'nin ek özellikleri nedeniyle, kodlamada uygun bir yapı uygulaması gerekir. Girdiğiniz her şeyin çıktı oluşturduğu HTML'den farklı olarak, kodunuzda bir sorun varsa PHP size bir çıktı vermez. PHP'nin öğrenme eğrisi HTML ile karşılaştırıldığında çok daha diktir. PHP öğrenmek için HTML öğrenmeye ihtiyacınız olsa da, PHP öğrenmek için HTML öğrenmekten çok daha uzun zamana ihtiyacınız olacaktır.

Özet:

 1. PHP bir biçimlendirme dilidir, PHP bir betik dilidir

 2. PHP çıktısı genellikle tarayıcının yorumlayabileceği HTML kodundadır

 3. HTML kodları statiktir ve PHP dosyaları dinamikken her açıldığında aynıdır ve çıktı her zaman aynı olmayabilir

 4. HTML çok kolay ve PHP affetmezken hataları affetmek

Kaynak: PHP ve HTML Arasındaki Fark | Arasındaki Fark | PHP ve HTML http: //www.differencebetween.net ...


Cevap 18:

Belki de basit bir web sitesi kurmaya başlıyorsunuz ya da son zamanlarda duyduğunuz kısaltmaların daha iyi anlaşılmasını istiyorsunuz.

Aşağıda, bu terimleri (çoğunlukla kendime) açık İngilizce olarak açıklamaya çalışıyorum.

HTML ve PHP Arasındaki Fark:

HTML = İçerik: Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), web sayfalarının yapı taşlarıdır.

HTML, resimleri, metinleri, videoları, formları ve diğer içerik parçalarını uyumlu bir web sayfasına koymanıza olanak tanır. Ayrıca metin sözcüklerini düzenleyebilir, görüntüleri yeniden boyutlandırabilir ve bunlardan birine bağlantı ekleyebilirsiniz.

Bu web sitesinde okuyabileceğiniz veya görüntüleyebileceğiniz her şey (tarayıcı aracılığıyla) HTML ile size sunulur.

PHP = İşlevsellik: Aslında “Kişisel Ana Sayfa” anlamına gelen PHP, web sitenizi bir şeyler yapmasını sağlayan şeydir (gerçekten bundan daha iyi diyemeyiz).

WordPress eklentileri, Bağış widget'ları ve diğer şeyler yapan web uygulamalarının bir dilidir.

Ekranın üst kısmındaki arama kutusunu kullanırsanız, PHP size arama sonuçlarını vermek için yapılması gereken işlevleri gerçekleştirir.


Cevap 19:

PHP, formlar ve form bilgilerini depolamak için arka uç işlevselliğinin bir parçasıdır ve çevrimiçi mağazaların nasıl ödeme formlarına ve iletişim formlarına sahip olduğu gibi daha karmaşık şeyler için php'nin ne olduğu.

HTML, formu (ve ayrıca VISUAL bölümünü) GÖRÜŞABİLEN kişiler içindir, eğer göremezseniz hiçbir şey doğru yapamazsınız?

Html etiketleri paragraflar ve başlıklar için kullanılır gibi, evet evet bu fark, ben çok ileri gitti mi?


Cevap 20:

HTML bir araba yapısı gibidir ve PHP dönüm, fren, klima, elektrikli pencere vb. Gibi araba fonksiyonları gibidir. Veritabanındaki veriler, web sitesinin kullanıcıların girdilerine yanıt verme vb.

Saygılarımızla, Crish WatsonPass Microsoft Sertifikasyon Sınavına Girmeden


Cevap 21:

HTML, tarayıcıya metin ve diğer nesnelerin tarayıcı penceresinde nasıl görüntüleneceğini açıklamak için kullanılan bir dildir. Bu bir programlama dili değildir. HTML bir istemci bilgisayarda (sayfanın görüntülendiği sistem) çalışır. PHP bir betik dilidir ve HTML ile yazılmış web sayfaları oluşturmak için kullanılabilir.


Cevap 22:

PHP NEDİR?

PHP dinamik bir web sitesinin arkasındaki makineler gibidir. PHP (Köprü Metni Önişlemcisi) 1995'ten beri web geliştiricileri için tercih edilen fiili sunucu tarafı dili haline gelen genel amaçlı bir betik dilidir. Bugün, web'deki sitelerin çoğunluğu, büyük ölçüde WordPress, Drupal ve Joomla gibi içerik yönetim sistemlerinin (CMS) arka ucu için tercih edilen dil. İster basit bir blog, ister profesyonel bir açılış sayfası oluşturmak isteyen küçük bir işletme sahibi olsun, bir CMS genellikle çevrimiçi bir varlık oluşturmanın en hızlı ve en ucuz yoludur, bu nedenle PHP geliştiricileri genellikle yüksek talep görmektedir.

Bir PHP komut dosyası, bir sitenin temeli olarak işlev gören bir HTML dosyasından bağlanır. Ayrıca LAMP yazılım yığınında P olarak da bilinir.

HTML NEDİR?

HTML, bir web sitesinin yapısı ve omurgasıdır. HTML, diğer ön uç teknolojileri CSS ve JavaScript'in yanı sıra web'in üç temel bileşeninden biridir ve web'deki hemen hemen her web sitesinin ön uç kodunda bir rol oynar. İçeriğin bir tarayıcıda görüntülenme genel düzeni veya yolu HTML aracılığıyla tanımlanır — tüm statik yapı, organizasyon ve içerik.

HTML dosyaları, tarayıcıya belirli metin parçalarının nasıl görüntüleneceğini söylemek için "etiketler" kullanır, ardından bir sitenin diğer tüm dinamik yönleri bu dosyaya gömülebilir; örneğin, etkileşim eklemek için bir PHP komut dosyası, siteyi bağlayan sunucu tarafı komut dosyaları veritabanına ve stilistik öğeler ekleyen CSS dosyalarına. Bu dosyaların tümü HTML dosyasından bağlanabilir ve bu da onu sitenin kodunun omurgası gibi yapar.


Cevap 23:

HTML, bir grup Etiketi yazarak bir web sayfası tasarladığınız bir biçimlendirme dilidir.

PHP, programlama mantığı yazmanız gereken kodlama dilidir.

HTML kodu istemci makinede yürütülür. Çalıştırmak için özel bir araç gerektirmez (Sadece tarayıcı).

PHP kodu Sunucuda (Apache sunucusu) yürütülür. Ancak PHP'nin çıktısı genellikle tarayıcının yorumlayabileceği HTML kodundadır.

HTML kodları statiktir ve PHP dosyaları dinamikken her açıldığında aynıdır ve çıktılar her zaman aynı olmayabilir.

HTML nasıl çalışır:

PHP nasıl çalışır:


Cevap 24:

PHP dosyaları tıpkı HTML dosyaları gibidir, ancak hem HTML hem de PHP kodu içerebilir. PHP kodu, sayfaya erişildiğinde Web sunucusu tarafından ayrıştırılır (veya yürütülür) ve elde edilen çıktı Web sayfasında HTML olarak yazılır. Bir kullanıcı bir PHP sayfasına eriştiğinde, Web sunucusu arka planda PHP eğitim kursları kodunu işlediğinden, Web tarayıcısı yalnızca HTML kodunu gönderir. Çoğu PHP sayfası o kadar hızlı işlenir ki, Web sayfasının yüklenmesini belirgin şekilde yavaşlatmaz.

  • Web sunucusuna sayfanın PHP kodu içerebileceğini bildirdiği için .php uzantısı önemlidir. Bu nedenle, bir istemcinin Web tarayıcısına gönderilmeden önce sunucunun PHP altyapısı aracılığıyla çalıştırılmalıdır. Bu, PHP sayfasındaki değişkenlere bağlı olarak Web sayfası her yüklendiğinde dinamik içerik oluşturulmasına izin verir. Örneğin, PHP sayfaları geçerli tarih ve saat, bir kullanıcı tarafından gönderilen form alanlarındaki veriler veya bir veritabanındaki bilgiler gibi nesneleri yükleyebilir. Yine de, sayfa kullanıcının Web tarayıcısına ulaştığında, her şey HTML olarak biçimlendirilir.

Cevap 25:

Size yardımcı olabilir!

1. PHP bir biçimlendirme dilidir, PHP bir betik dilidir

2. PHP çıktısı genellikle tarayıcının yorumlayabileceği HTML kodundadır

3. HTML kodları statiktir ve PHP dosyaları dinamikken her açıldığında aynıdır ve çıktı her zaman aynı olmayabilir

4. HTML çok kolay ve PHP affetmezken hataları affetmek

Daha fazla oku:

HTML


Cevap 26:

Bir html web sayfasında gördüğünüz şey aslında html ve Javascript'tir (resimler, metin, videolar vb.). Ne sunucu işleme ihtiyacı perde arkasında php olduğunu.

Php dosyaları html kodu gömebilirsiniz. Html dosyaları php kodunu da ekleyebilir.

Php bir veritabanından veri okuyan, ekleyen, silen, güncelleyen dildir.

Misal:

Elbette html ve bazı css ile oluşturulmuş bir iletişim formu gönderdiğinizi varsayalım. Form gönderildiğinde, tarayıcınız verileri sunucuya gönderir (http isteği gönderir). Sunucu isteği alır ve Php isteği işlemekten sorumludur. Örneğin. E-posta gönderin, çıkın, yönlendirin, çerezleri ayarlayın, çıkış hataları ve sunucunun yapabileceği diğer pek çok şey.

Örnekte, HTML'nin PHP ile karşılaştırılamayacağını görüyorsunuz. Biri hiper metin biçimlendirme dili, diğeri sunucu tarafı dilidir.

Umarım bu yardımcı olmuştur.

Daha fazla eğitim için blogumu ziyaret edebilirsiniz. https://blog.webdominar.xyz


Cevap 27:
  1. HTML, son kullanıcı tarayıcısında (Google chrome, Internet explorer, Safari, Mozila firefox, vb.) İçerik (metin, resim ve diğer nesneler) oluşturmak için kullanılan biçimlendirme dilidir; PHP, web uygulaması geliştirmek için kullanılan sunucu tarafı kodlama dilidir.HTML, HYPER TEXT MARKUP LANGUAGE anlamına gelir; PHP, HYPERTEXT PREPROCESSOR anlamına gelir. HTML'nin genişletilmesi .html veya .htm'dir; PHP uzantısı ise .php'dir.