Cevap 1:

Zaten burada bazı iyi cevaplar görüyorum, umarım benimki daha fazla ışık tutmaya yardımcı olur.

Çevrimiçi itibar izleme, çevrimiçi itibar yönetiminin bir parçasıdır. İtibar yönetimini iki temel adımda düşünmeyi seviyoruz:

  1. İnsanların sizin hakkınızda ne söylediğini bilmek (izleme) İtibarınızı artırmak için aktif adımlar atmak

İlk adımı iyi yapmak için iyi bir izleme aracına ihtiyacınız olacak. Bunlar, bakmak zorunda kalmadan web ve sosyal medya üzerinden markanızla ilgili konuşmalar yapmanıza yardımcı olur. Bu hem ciddi zaman kazandırır hem de kaçırmış olduğunuz sözleri ve konuşmaları bulmanıza yardımcı olur.

Buradaki itibarınızın hızlı bir anlık görüntüsünü ücretsiz edinin.

Bu konuşmaları yakalamak son derece önemlidir, çünkü küçük yorumlar bile zararlı olabilir. İnsanların sizin ve markanız hakkında sosyal medyada adil bir şekilde konuştuğunu ve yanlış temsil edilmediğinizi bilmek istiyorsunuz.

İnsanların sizin hakkınızda ne söylediğini öğrendikten sonra harekete geçme zamanı. Eğer söyledikleri doğru değilse, sizi çılgın bir insan gibi göstermeyecek tepki yolları vardır. Birisi kötü bir inceleme bıraktıysa, genellikle iki kez düşünmelerine neden olmak için hızlı (ve kibar!) Bir yanıt yeterlidir.

Ayrıca hakkınızda söylenen olumlu şeylerin sayısını artırarak itibarınızı artıracaksınız. Olumlu yorumlarınız ve yorumlarınız olumsuz olanlardan büyük ölçüde ağır basarsa, bu kötü olanlar artık güvenilir görünmüyor.

Mutlu müşterilerden yorum bırakmalarını isteyerek ve kendinizi çevrimiçi bulmayı kolaylaştırarak bunu nispeten kolayca yapabilirsiniz.

İşte bunu iyi yapmak için harika bir rehber.

Özetlemek gerekirse, tüm bunlar itibar yönetimi altına giriyor ve izleme hikayenin sadece bir parçası. Ancak markanızı iyi izlemezseniz, sağlıklı bir ün kazanmayı umamazsınız.


Cevap 2:

Çevrimiçi itibar yönetimi (ORM), bir markanın dijital varlığını izleme ve kitlenin bu marka hakkındaki görüşlerini etkileme sürecidir. Ve izleme, iyi itibarınızı korumak için sadece ilk eylemdir. Daha sonra, verileri toplar, analiz eder ve çevrimiçi varlığınızı etkileyecek eylemlere karar verirsiniz.

İtibarınızı korumak sürekli bir faaliyettir, bu yüzden bunu yapmaya karar verdikten sonra adanmış ve kullanılabilir. Benim 4 ZORUNLU yapılacaklar defenitly iyi bir başlangıç ​​noktası olacak.

1. Monitör. İzleyin. monitor

Varlığını çevrimiçi olarak izlemenize yardımcı olan birçok araç zaten var. Bazıları Google Alerts gibi ücretsizdir. Ancak, bu tür medya izleme araçlarıyla ilgili en büyük zorluk, yeterince doğru olmamaları ve hala bazı sosyal meseleleri, olumsuz yorumları ve yorumları vb. Kaçırmaktır. ücretsiz deneme sürümüyle), ayrıca uyarılar, raporlar, duyarlılık analizi, anahtar kelime araması gibi birçok özelliği içerir.

Yatırım yapmaya karar vermeden önce, Marka İzlemenin Neden Gereksiz Olması Gerekir?

2. İnceleme Platformlarında Mevcut Olun

Tüketicilerin% 70'i bir işletmeye güvenmeden önce 4 veya daha fazla yorum okuyor

İstatistikler kendini ifade eder. Yani gemide bazı yorumlar alın. Nişinize dayalı inceleme platformlarını bulun, şirket sayfanızı oluşturun ve müşterilerinizi teşvik edin, ortak çalışanlar fikirlerini orada bırakmak için tüm izleyicilerdir. Açıkçası, incelemeler üzerinde kontrolünüz yok.

Yapmayın: Sahte hesaplar yapmanızı veya incelemeler için ödeme yapmanızı bizzat yasaklıyoruz. Bazı şirketler için işe yarayabilir, ancak çalışmadığı zaman bir felaket haline gelir. Markanız bir yalancı ve dolandırıcı olduğunuz dünyaya yayılacak kitleniz tarafından bir bakışta harap olabilir.

3. Forumları İnceleyin

İnsanların sizin hakkınızda konuştuğu yerler varsa, bize orada olmak istediğinize inanın. Bu yerlerden biri forumlar. Örneğin, Reddit'i 1,66 milyardan fazla kullanıcıyla duyabilirsiniz. Birçoğu var ama sadece markanızı ve nişinizi tartışan kitlenizi içerenlere ulaşmak istiyorsunuz.

Örneğin, Quora'da (pazarlama ve teknoloji üzerine bir forum) bilişsel SEO'yu (bir SEO platformu) ararsak, daha iyi takip edeceğimiz birçok tartışma var.

Yapmayın: Saldırgan ve gürültülü olmaktan kaçının. Forumlar tartışmalar içindir, kendini tanıtmak için değildir. Bu hata size insanların güvenini ve platformlara erişiminizi sağlayabilir.

4. olabildiğince hızlı yanıt ve etkileşim

Her zaman müsait olun. Özellikle bir izleme aracı kullanıyorsanız, hemen bir yorum veya soru hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hızlı bir cevap size bir mağazada bulunan ve ürününüzle ilgili herkese şikayet etmek isteyen bir yanıt veya çılgın bir kullanıcı bekleyen yeni bir müşteri sağlayabilir. Her neyse, reaksiyonunuzun ne zaman gerekli olduğunu önemsediğinizi gösterin.

Yapmayın: Marka sözlerinizi görmezden gelmenize yardımcı olun. Küçük bir tepki, bir özür ya da bir "teşekkür ederim" size ödeyecek küçük bir çabadır. Ayrıca yalan söylemeyin, tavsiye veya bir söz verirseniz, doğru bilgileri verdiğinizden veya sözünü tuttuğunuzdan emin olun.

Marka itibarınızı oluşturma ve kurtarma hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bu kılavuzu incelemeniz yeterlidir.

Bana yardımcı olup olmadığını bildirin!


Cevap 3:

İtibar yönetiminin SEO ile daha fazla ilgisi olabileceğini söyleyebilirim, çünkü itibar izleme, sadece markanızın medyada nasıl algılandığına dikkat etmek ve itibarı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek sözleri takip etmektir. Ancak, itibar izlemenin itibar yönetiminin bir parçası olabileceğini de söyleyebilirim. Bu nedenle, şeylerin izleme tarafında, en iyi bahsinizin insanların işletmeniz hakkında söylediklerini yakından dinlemek olduğuna inanıyorum. BrightLocal'ın araştırmasını takiben, 10 tüketiciden yaklaşık 9'u için, çevrimiçi bir inceleme kişisel tavsiye kadar eşit derecede önemlidir. .

Bu, şirketinizin potansiyel bir müşterisinin çevrimiçi olarak bu konuda bir fikirle karşılaşması anlamına gelir, ister olumlu ister olumsuz olsun, kendisi için bir anlaşma kırıcı olabilir. Bu sadece çevrimiçi itibar yönetiminin ne kadar önemli olduğunu ve sosyal medya izleme tarafından ne kadar büyük bir rol oynadığını vurgular.

İlk başta parmağımı Brand24'e işaret ederek önyargılıyım, bu yüzden G2Crowd'un bağımsız bir raporunun bulgularını paylaşmanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Rapor

Sonuçlara göre en iyi 10 Sosyal Medya İzleme yazılımı ürünlerinin listesi. Bir ürünün Sonuçlar puanı, sonuçlarla ilgili bir dizi inceleme sorusu için gerçek kullanıcı memnuniyet derecelendirmelerini etkileyen özel bir algoritma ile hesaplanır. Yazılım alıcıları, satın alma sürecini kolaylaştırmak ve akranlarının deneyimlerine dayanarak en iyi sonuçları üreten ürünleri hızlı bir şekilde tanımlamak için ürünleri Sonuçlar puanlarına göre karşılaştırabilir.

Çevrimiçi itibarın bu günlerde bir marka yaratabileceği veya bozabileceği açıktır ve bir şirketi kötü bir ışık altında göstermek sadece on yıl öncesine göre çok daha kolaydır. Bunun da ötesinde, bir genelleme gibi görünse de, birçok insanın olumlu deneyimlerini değil, olumsuz deneyimlerini paylaşma olasılığı daha yüksektir. Onlar için güzel marka deneyimleri alıyorlar ve sosyal medyada paylaşım gerektirmeyen doğal bir şey olarak algılıyorlar.

Yine de, kendilerine olan kötü şeyleri hemen paylaşmaya can atıyorlar. Bu nedenle, bir marka, ister sosyal medyada, isterse web'deki başka bir sitede olsun, olumsuz bir yorumun ortaya çıkması durumunda kendini ayakta tutmalıdır.

Bir markayı paylaşan bir kişinin küçük bir takipçisi varsa, çok fazla hasara neden olmayabilir, ancak etkili bir kişi veya web sitesi sizi ateşe verdiğinde acı verebilir.

Unutulmamalıdır ki, iyi bir üne sahip bir marka oluşturmak yıllarca zor bir iş olabilir ve ona zarar vermek için sadece bir kötü hamle yeterlidir. Bilginin anında yayıldığı günümüzün sosyal medya dünyasında, bir şirketin algısını değiştirmek için çok az şey gerekmektedir. Muhtemelen mevcut müşterileri elde tutmanın maliyetinin yenilerini elde etmekten daha düşük olduğunu da biliyorsunuzdur, bu nedenle müşteri memnuniyeti seviyenizi mümkün olduğunca yüksek tutmaya özen göstermelisiniz.

Bu yüzden Brand24 gibi sosyal dinlemenin, kendinizden veya markanızdan bahsetmeniz gereken sosyal medya gönderileri bulmak söz konusu olduğunda çok önemli olduğuna inanıyorum. Oldukça kullanışlı bir özellik, uyarıları bir şekilde ayarlama yeteneğidir, böylece bir araç söz konusu artış olduğunda veya izlenen anahtar kelimelerinizin etrafındaki duyarlılık aniden negatif olduğunda bildirim gönderir.

Daha önce de söylediğim gibi, sağlam bir üne sahip olmak bazen yıllar süren özveri ve sıkı çalışma gerektirir. Medyadaki varlığınızı ihmal ederseniz, harcamak biraz zaman alabilir. Bu yüzden medya izlemeyi bir markanın çevrimiçi varlığının önemli bir yönü olarak görüyorum.


Cevap 4:

Çevrimiçi itibar yönetimi genellikle çevrimiçi varlığınızı iyileştirmeyi veya ince ayar yapmayı amaçlayan etkin bir iş yapan bir şirket veya birey anlamına gelir. Bu çalışma genellikle, daha yüksek sıralamalar ve profesyonel görünüm için mevcut arama sonuçlarını optimize etmenin yanı sıra, size olumlu bir ışık ve yüksek görünürlük pozisyonlarında yer alıyor.

Çevrimiçi itibar izleme, arama sonuçlarınızdaki değişiklikleri ve çevrimiçi olarak yaptığınız tüm sözleri pasif olarak izlemeye gönderme eğilimindedir. Genellikle izleme, çevrimiçi görünme şeklinize ilişkin uyarıları veya raporları içerecek ve sonuçlarınızda yapılan son değişiklikleri vurgulayacaktır.

Çoğu itibar yönetimi şirketi ve yüklenicisi, hizmetlerinin bir parçası olarak hem yönetim hem de izleme hizmeti sunmaktadır.