Ağ gecikmesi ile düşük gecikme varyansı arasındaki fark nedir?


cevap 1:

En azından gayri resmi olarak, gecikme ve ağ gecikmesi aynı şeydir: A noktasından B noktasına ulaşmak için bir paketin alınması gereken zaman.

Birçok nedenden dolayı, bu tek bir sayı değildir, bu gerçekten bir olasılık dağılım işlevi, fizik yasaları tarafından verilen bir alt sınır.

İdeal olarak, bu alt sınırda saf bir artış olur, ancak pratik nedenler bunu başka bir tür eğriye dönüştürür. İstatistiklerde olduğu gibi, varyans basitçe bu eğrinin ne kadar 'geniş' veya 'geniş' olduğunu anlatıyor ve ağ gecikmesinde ne kadar değişiklik olduğunu yakalamaya çalışıyor.


cevap 2:

Tony'nin aşağıda söylediği gibi, ağ gecikmesi ve düşük varyans neredeyse aynı. İlişkinin aşağıdaki gibi olduğuna inanıyorum:

Ağ gecikmesi, genel RTT'yi ifade edecektir. 100 ms gibi bir rakam olacak, ancak bu ağlara bağlı olarak dalgalanabilir. Düşük gecikme varyansı, o hızda aktarılan her veri paketi arasındaki ms cinsinden süreyi ifade edecektir.

Bir paket 100 ms'lik RTT'de gönderilirse, ardından gelen paket 10 ms sonra gönderilirse, bu gecikmedir. Sapma, sonraki paketler için bu sayının dalgalanacağı anlamına gelir. Dalgalanma, Jitter gibi bir etkiye sahip olması için ara sıra olmalıdır.

Sonunda, düşük gecikme varyansı, bu 10 msn sayısının çok az dalgalandığı veya hiç dalgalanmadığı anlamına gelir.

Bu basit cevaptır, çünkü bu tartışma türevleri içeren oldukça karmaşık olabilir.


cevap 3:

kısa cevabım, ağ gecikmesi, ağ trafiğinin ne kadar kötü gittiğinin bir ölçüsüdür, gecikmenin düşük varyansı ise trafiğin 'yavaşlığının' çok fazla değişmediğidir.

Örneğin, ağ gecikmesi nominal hızın% 10'u, nominal hızın% 20'si, nominal hızın% 30'u vb. Olabilir. Gecikmenin düşük varyansı, gecikmenin% 10 ila 50'nin aksine% 10 -% 20 arasında olmasıdır. %.