cevap 1:

Yanlış telaffuz eden bir kişi yanlış bilgi vermek istemez.

“Yalan” kelimesinin birden fazla tanımı vardır, ancak genellikle bir yalanın kandırmak amacıyla yapılan kasıtlı olarak yanlış bir ifade olduğu anlaşılmaktadır.

Şaka olarak yapılan açık bir şekilde yanlış bir ifade yalan değil, kişi de yanlış yorumlanmış. Mecazi olarak söylenen hiçbir şey açıkçası tam anlamıyla ifade edilmeyen bir yalan değildir. Size birinin o kadar çok kilo kaybettiğini söylersem, insanların gerçekten kilo kaybından uzaklaşmadıklarını biliyorsunuz, bu bir yalan değil, bir konuşma figürü.

Bir oyundaki bir oyuncu yalan söylemez, çünkü seyirci oyunculuk yaptığını bilir.

Size içtenlikle akşam yemeği için evde olmayı beklediğinde akşam yemeği için evde olacağını söyleyen bir kişi yalan söylemez ve yanlış yazmaz, ancak durumdan sonra koşullar değişmiş olabilir.

Uçuşunun saat 10: 30'da geldiğini söyleyen bir kişi, saat 10: 30'da geldiğini düşünüyor ve sonra sizi yanlış yazdığını ve saat 11: 30'da geldiğini, çünkü programın Aldatma girişimi olmadığı için yalan söylemiyorum.

Bazen bir kişi farkında olmadan yanlış bir isim veya yanlış bir terim düşünür ve bunu bir ifadede kullanır. Bu yanlış. Trump San Antonio'daki duvardan bahsettiğinde, yanlış telaffuz etmiş ve El Paso'yu düşünüyor olabilir. Yalan söylemesi ve insanların San Antonio'nun Meksika ile sınır duvarı olduğunu düşünmelerini istemesi pek olası değil.


cevap 2:

Yalan söylemek, kasıtlı olarak yanlış olduğunu bilerek bir yanlışlık söylemektir. Açık ve net bir anlamı olan köklü bir kelimedir.

Yanlış telaffuz etmek, çeşitli şekillerde yorumlanabilecek çok daha yeni bir sikkedir. Özünde "söylememeniz gereken bir şeyi söylemek" anlamına gelir, ancak farklı nedenler olabilir. Yalan söylemekten (ve yakalanmaktan), gizli bilgileri açığa çıkarmaya, gerçekten yanıltmak istediğinizde gerçeği yanlışlıkla bulanıklaştırmaya kadar değişebilirler.

İlk ne zaman kullanıldığını tam olarak bilmiyorum, ancak aklımda 1980'lerin ABD şirketi ve hükümet sözcüsü ile ilişkili, kamu tüketimi için hoş olmayan bilgileri giymeye çalışıyor, ancak yanlışlıkla yanlış bir şey söylüyor. Sonra hatayı itiraf etmek yerine, silmeye çalışırlar - sanki kanıt okumadan sonra gözden geçirebileceğiniz bir kelime işlemci belgesi gibi.

Yetersiz spin ve retraksiyon uygulaması hız kesmeden devam eder, ancak "I misspoke" ifadesi artık daha az popülerdir, çünkü herkesin gördüğü anlatıyı manipüle etmek için rutin bir şekilde alay ediliyor.