Likit fon ile likid artı yatırım fonundaki fonlar arasındaki fark nedir?


cevap 1:

SEBI tarafından zorunlu kılınan likit fonların vadeleri 90 günden fazla olan menkul kıymetler olamaz.

Likit Artı Fonlar - Tipik olarak 3-12 ay arasında değişen vadeye sahip olacak ve böylece daha yüksek getiri sağlayacak ve sıvı MF'lere kıyasla açık bir şekilde daha yüksek risk oluşturacaktır.

Aşağıdaki örneğe bakın: (sadece gösterim amaçlıdır, öneri değildir):

YTM - Vadeye Kadar Verim - Bir yatırımcının, plana yatırım yapmayı sürdürmesi durumunda, portföydeki tüm tahviller olgunlaşana kadar bekleyebileceği getiridir. Gördüğünüz gibi Liquid + 'ın YTM'si Liquid'e kıyasla daha yüksektir.

Değiştirilmiş Süre - Esasen portföydeki tüm menkul kıymetlerin olgunlaşacağı dönemdir. Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi, Liquid Plus kategorisinin MOD'u, Likit Fonun MOD'una kıyasla çok daha yüksektir.

Sabit gelirli menkul kıymetin fiyatı, oranlar düştükçe faiz oranlarıyla ters orantılıdır. Bu hareket, daha düşük süreli bir bağa kıyasla daha yüksek süreli bir tahvil için daha yüksektir. Yüksek sürenin normalde düşük süreye kıyasla daha uçucu olacağından emin olunması gerekir.

Likit kategorisi hakkındaki anlayışınız için, genellikle likit artı olarak düşünülen yaklaşımda likit bir fon daha muhafazakar kabul edilecektir.

Bu yardımcı olur umarım :)


cevap 2:

Selam

Hem likit hem de likit artı fonlar kısa vadeli borç fonları olmakla birlikte, birkaç açıdan farklıdır.

1. Yatırım süresi

Bu, likit ve likit artı fonlar arasındaki ana ayırt edici faktördür. Likit artı fonlar tarafından tutulan borçlanma araçları, likit fonlardan daha uzun bir vadeye sahiptir, yani likit artı fonların portföyleri, likit fonlardan daha yüksek bir ortalama vadeye sahiptir.

Gerçekte, yatırımcılar bir gün kadar kısa bir süre için likit fonlara yatırım yapabilirken, likit artı fonların elde tutma süresi bundan daha yüksek olmalıdır.

2. Yükten çık

Hem likit hem de likit artı fonlar bir gün içinde kullanılabilir. Ancak, likit artı fonlar belirli bir süre içinde kullanılırsa, bir çıkış yükü olabilir (minimum yatırım süresi ve çıkış yükü fon kurumları arasında değişir). Diğer yandan, likit fonlarda çıkış yükü bulunmamaktadır.

3. Kâr dağıtım vergisi

Likit artı fonlar, likit fonlardan daha vergi verimlidir. Vergi sonuçları açısından, likit fonlarda yüzde 28,33 oranında temettü dağıtım vergisi uygulanırken, likit artı fonlarda (bireysel yatırımcılar için) yüzde 14,16'dır.

Vergi sonuçları: Likit ve diğer borç fonları

(Diğer borç fonları sıvı artı fonları içerir. Ek ücret oranı ve vade hesaba katılmıştır.)

4. Risk

Likit artı fonlar likit fonlara göre daha risklidir. Bunun başlıca iki nedeni vardır: a) likid artı fonların daha yüksek vadeye sahip yatırımları olması ve b)% 10 MTM limitinin aksine likit artı fonların piyasaya sürülen (MTM) bileşeninde bir sınırlama olmaması likit fonlar.

Teşekkür ederim

U Praveen kumar

+919393987799


cevap 3:

Likit fonlar ve likit artı fonlar arasında bir fark vardı. Bununla birlikte, bu ikisi SEBI'nin ek bir likidite hakkında yanlış bir izlenim verdikleri için sıvı artı fon isimlerinin değiştirilmesini istemesinden sonra bir ve aynıdır.

Yine de, ikisi arasındaki farkı açıklayayım:

Likit Fonlar - Bu fonlar, vadesi 91 güne kadar olan menkul kıymetlere yatırım yapar. Yatırım yapılan varlıklar uzun vadede bağlı değildir, çünkü likit fonların kilitlenme süresi yoktur. Günde üç aya kadar yatırım ufku olan yatırımcılar paralarını likit fonlara park edebilirler. Son derece likit para piyasası araçları arasında hazine bonoları, CP'ler, CD'ler vb. Bulunur. Bir yatırımcı yatırımını kullanmayı seçerse, para 24 saat içinde banka hesabına yatırılır. Acil durum fonları için bir şirket kurmak isteyen bir kişi likit fonlara yatırım yapabilir.

Likit Artı Fonlar - Likit artı fonların, likit fonlardan daha uzun süre dayanan ve bu nedenle daha fazla riske maruz olan araçlara yatırım yapması gerekiyordu. Likit artı fonlar, likit fon temasının bir varyasyonudur. Bunlar tipik olarak 3-12 ay arasında değişen bir vadeye sahiptir, böylece sıvı MF'lere kıyasla açık bir şekilde daha yüksek riskle daha yüksek getiri sağlarlar.


cevap 4:

Ürün borcu fonları adı ne olursa olsun, genel olarak aşağıdaki türlerdir

  1. Likit Fonlar - Çok kısa vadeli borçlanma senetlerine yatırım, tipik olarak 90 günden daha az vadeli, likit, faiz oranı riski yoktur Kısa Vadeli Fonlar - 1–2 yıl civarında menkul kıymetlerin vadesi 7yrs-8yrs veya daha fazla ol

Diğer her şey bu özelliklerin bir karışımıdır ve aralarında uzanır. Vade arttıkça kredi riskinin üzerinde faiz riskine maruz kalırlar.

Likit artı fonlar, likit fonlardan daha yüksek vadeye sahiptir.


cevap 5:

Bildiğiniz gibi her borç fonu portföy kompozisyonlarında bir ‘Kredi Riski’ ve ‘Fiyat Riski’ karışımı içerir. Fon yöneticisi, bu Riski profesyonel olarak, risksiz getiri üzerinde alfa - aşırı getiri sağlayacak şekilde yönetiyor!

Likit Fon'da portföyde satın alınan kağıtların düşük vade süresi boyunca her iki Risk faktörü de en düşük seviyede yönetilmektedir. Ancak, Tahvil Fonları veya genel Borç fonları durumunda, getiri elde etmek için 1 yıldan daha uzun vadeli kağıtları satın alırlar ve ayrıca ekstra faiz fırsatı almak için kredi Riski ile oynarlar.

Likit Artı, portföy vadesinin Likit fonlardan biraz daha yüksek tutulduğu ancak kredi Riskinin tahvil fonlarından veya Gelir Fonlarından çok daha düşük olduğu bir kategoridir. Bu genellikle 6 aydan 1 yıla kadar yatırım yapmak isteyen yatırımcılara uygundur ve yatırım getirisi açısından 1 yıllık Banka FD'sini geçmeyi planlamaktadır.