Her ay 5000 lumpum ile yatırım fonları arasında yatırım yapmak arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Yatırım fonlarına yatırım, iki seçenek var.

SIP yolu veya LUMPSUM yolu.

Her ikisini de ayrıntılı olarak tartışalım.

SIP'ler:

  1. Çoğunlukla aylık olarak, sabit bir tutar hesabınızdan düşülür. Çoğunlukla maaşlı kişiler veya neredeyse sabit bir aylık gelire sahip biri.Avantajlar: Yani her ay tasarrufları düşünmemesi gerekir, çünkü tasarruf hesabından sabit bir miktar yatırım fonuna / mevduatlarına yatırılacaktır. uzun zamandır piyasadaki dalgalanmalar onu etkilemeyecek. Piyasa çöktüğünde daha fazla birim alacak. Piyasa boğa aşamasındayken iyi bir getiri elde edecektir. Uzun vadede kesinlikle iyi getiri elde edecektir. Ezici getiriler daha az beklenmektedir. Çoklu yudum ile fon evlerini, büyük kap / orta kapak / küçük kap / hibrid fonları vb. Şimdi, yudumlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, 6 ay içinde bir kez izlemeye devam edin, tatmin edici değilse, her zaman mevcut olanı kapatarak başka bir yudum için gidebilirsiniz. Mümkünse başka bir şey, 500 / - 3'ten sonra evet. Bu şekilde u ur hedef çok daha hızlı zengin olacak.

TOPTAN ÖDEME:

  1. Mevsimsel işlerde çalışan, bir yılın biraz daha fazla, diğer zamanlarda daha az kazanmadır. Artı gelir olduğunda o lumpsum yatırım için gidebilir.Avantajlar: o pazar zaman olabilir. (Gerçekte yatırımcıların en iyi piyasa zamanlamak mümkün değil. Eğer lanet şanslı eğer ezici dönüş alabilirsiniz. o kadar büyük bir zararla karşı karşıya kalacaksınız, hatta o zaman bile ana prensibinizi geri almanız yıllar alacak !!! Her zaman piyasada sallanmaya yatkın.Çeşitlilik mümkün değil.

7. Şimdi bir toplu yatırımdan en iyi şekilde yararlanmak için STP (Sistematik Transfer Planı) adı verilen bir yol var. Burada bir fon evinin sıvı bir fonunda bir topak yatırmak zorunda. U fon evinize, seçtiğiniz özsermaye fonuna sabit bir miktar aktarmasını emredin. Likit fonun bankanız olduğu bir yudum gibi.

Kişisel deneyim: Bu koz seçim fiyaskosundan hemen önce SBI magnum midcap'a bir lumpsum yatırımı yaptım. 4 m'den sonra bile geri dönüş hala olumsuz.

Aynı zamanda ortaya çıkan mavi çip yatırım fonunda bir yudum için gitmiştim. İlk negatif dönüşten sonra, 4 ay sonra bana% 12 iyi bir getiri verdi, çünkü dipslerimde daha fazla birim satın aldı.

Şimdi sorunuza gelen 5k, üç farklı fon evinde 2k, 2k, 1k 3 yudum, biri küçük kapaklı, biri orta kapaklı ve 1 büyük kapaklı, her seferinde bir kerede yapılan yatırımlardan daha iyi getiri sağlayacaktır.

Umarım açıklamam yardımcı olur…


cevap 2:

Fark aşağıdaki gibidir:

  1. SIP'de, miktarın borçlandırılacağı ve söz konusu tarihin NAV'sinde (Net Varlık Değeri) piyasaya sürüleceği bir tarihe karar verirsiniz. Lumpsum'dayken, paranızı pazara hangi tarihte koymak istediğinizi kontrol edersiniz.SIP, işlemin minimum çaba ile gerçekleştiği sorunsuz bir yaklaşım sunar. Lumpsum'dayken, paranızı her ay aylarca koymak için çaba harcamanız gerekir.IP, piyasa hareketini hesaba katmadan MF'yi belirli bir tarihte satın alacaktır. Lumpsum'da ne zaman satın almak istediğinize siz karar verirsiniz. Ya fiyat düşük olduğunda satın alabilirsiniz ya da fiyat yüksek olduğunda satın alabilirsiniz.

Kısacası, SIP zahmetsiz ve kullanışlıdır. Lumpsum size daha fazla özgürlük ve otorite verir.

Seçim senin.

Eğer araştırmayı doğru yaparsanız. Otomatik mi yoksa manuel mi olduğu önemli değil.

Ve bu kişiden kişiye bağlıdır. Bazıları en az çaba ile otomatik ödeme yaklaşımını isteyebilir, bazıları ise parayı koymadan önce biraz kazma yapmaktan hoşlanabilir.

Sonunda,

Araştırmanızı doğru yaptıysanız (ve her ay tekrarlamanız gerekiyorsa), devam edin ve 5000 INR'yi lumpum'a koyun (ancak piyasa değerinin daha az olduğu tarihleri ​​izlemeye devam edin).

Aksi takdirde, zamanınız yoksa ve fazla çaba harcamak istemiyorsanız, aylık SIP rotasından geçin. (Hizmetinize hazır kaynaklar, bilgiler ve insanlar var).

Mutlu Yatırımlar.


cevap 3:

Her ay SIP ve götürü yatırım arasındaki önemli farklar şunlardır:

  • Finansal disiplin ve rahatlık: SIP, maaşlı yatırımcılar için bir finansal disiplin ve kolaylık hissi verir.İnsanlar yoğun programlarından dolayı aylık bir disiplini kaçırabilirler. Ancak bir SIP'de aylık yatırım belirli bir tarihe kadar tenha edilir. Yani bir ayın yatırımını kaçırma şansı yok.Yatırımcılar bir piyasadaki bir ayı aşamasında paranoyak olabilir ve o ay için yatırım yapmazlar. Bu rupi maliyet ortalamasının gücünü siler. Düşük maliyetli piyasalarda daha az özkaynak ve ucuz olduğunda daha fazla özkaynak satın alındığından SIP değişken piyasalarda iyi çalışır.

SIP, uygun olduğu, finansal disiplini, her ay otomatik ödemeleri aşıladığı ve rupi maliyet ortalamasının faydalarını sağladığı için, bir banka yetkisi aracılığıyla otomatik ödeme olarak daha iyi bir seçimdir.

Bir SIP için orta vadeli bir yatırımcı için en iyi seçim, Dengeli Portföydür

Daha fazla ayrıntı için SIP vs Lump sum hakkındaki cevaplarıma bakın.

Bir SIP ile yatırım fonuna bir defalık yatırım arasında nasıl karar verebilirim?

SIP (Sistematik Yatırım Planı) nedir?

Buraya yatırım yapmak için 2018'in en iyi performans gösteren yatırım fonlarına göz atın.

9 Mart 2018'de yatırım yapmak için en iyi yatırım fonları nelerdir?

Herhangi bir yatırım fonu platformunda online para satın almak için kayıt olabilirsiniz.

Mutlu Yatırımlar!