GSTR-3 ve GSTR-3B arasındaki fark nedir?


cevap 1:

GST rejiminde, her ay “Normal vergi mükellefi” tarafından üç yıllık beyanname ve bir yıllık beyanname içeren

1.GSTR-1 için dış sarf malzemeleri / satış (ayrıntılı bilgi ile)

2.Geri alımlar / alımlar için GSTR-2

3. Yukarıda belirtilen her iki iadenin ayrıntılı özeti için GSTR-3.

Ayrıca, GST rejiminin ilk aşamalarındaki uyumluluğu kolaylaştırmak için, bir ayın hem alımının hem de satışının kısa bir özeti için (bireysel faturaların ayrıntıları olmadan) GSTR-3B olarak yeni bir getiri getirildi.

Birçok vergi mükellefinin bu tür ayrıntılı beyanlarda bulunmada güçlüklerle karşılaşması nedeniyle GSTR-3B hala CBEC tarafından devam etmektedir.

Umarım size yardımcı olur!


cevap 2:

GST rejiminde, neredeyse 11 tür GST İadesi vardır ve her GST tescilli vergi mükellefi, gereksiz ceza ve diğer komplikasyonlardan kaçınmak için ilgili GST Getirisini son tarihte veya bu tarihten önce dosyalamakla yükümlüdür.

Çoğu zaman insanlar çeşitli benzer GST İade formları ve faydaları açısından kafası karışır. GSTR-3 ve GSTR-3B formları arasındaki en önemli farklılıklardan bazılarını görelim.

  • GSTR-3: Otomatik doldurulmuş bir aylık geri dönüştür.GSTR-3B: Kendi beyanında bir aylık geri dönüştür ve otomatik olarak doldurulmaz.GSTR-3: Şu anda uygulamada değilGSTR-3B: GSTR-3: Şu anda uygulamada olmadığından, bunun için bir Bitiş Tarihi yoktur.GSTR-3B: GSTR-3B'nin dosyalanması için Bitiş Tarihi bir sonraki ayın 20'sidir. (Şubat 2019 için, GSTR-3B'nin son teslim tarihi 20 Mart 2019'dur.) GSTR-3: Hem GSTR-1 hem de GSTR-2'nin (Satış ve satın alma için tüm faturaların ayrıntıları dahil) ayrıntılı bir özetidir. GSTR-3B: Belirli bir ayda hem satış hem de satın alma işleminin kısa bir özetini gerektirir (bireysel faturaların ayrıntıları gerekli değildir).

cevap 3:

Selam,

Bu yanıtın GSTR hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

  • GSTR-3 aylık GST İadesi ile İade'dir.İki kısım içerir, yani Bölüm A, Bölüm B, Bölüm A, FORM GSTR-1, FORM GSTR-2'deki getiriler ve diğer yükümlülüklere dayanarak elde edilen bilgiler temelinde elektronik olarak üretilebilir. Bölüm B, Vergi Borcunu, ödenen faizi ve ödenen cezayı ve varsa nakit defterden talep edilen geri ödemeyi içerir. B Bölümü de otomatik olarak doldurulur, sistem vergi yükümlülüğünü GSTR-1 temelinde hesaplar (Çıktı Vergi) ve GSTR-'de talep edildiği gibi Girdi vergi kredisinin ayarlanmasından sonra, iade veren her kayıtlı kişinin vergi, faiz, ceza, ücretler veya ödenecek diğer herhangi bir miktara karşı yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekir. defteri veya elektronik kredi defteri.