Cevap 1:

İnsan sağlığına zararları açısından, gaz halindeki kirleticiler, akciğerler yoluyla hücreleri kimyasal olarak etkiledikleri kan dolaşımına emilme eğilimindedir. Zatürree çoğunlukla bakteri kaynaklı olsa da, bazı toksik gazlar akciğerleri doğrudan etkileyerek kimyasal zatürreye neden olabilir. Göz yaşartıcı gaz, gözlere zarar verecek kadar güçlü bir kimyasal gazdır; Birinci Dünya Savaşı'nda kullanılan zehirli gazlar, akciğerler ve ötesindeki etkilerine ek olarak, doğrudan kafadaki cilt ve hassas dokular üzerinde de etki eder.

1-10 mikrometre civarında büyüklükteki partikül kirleticileri esas olarak akciğerlere girer. Küçük miktarlarda, bu amaç için ileri geri süpüren kirpikler, küçük tüyler tarafından süpürülür. Kirpiklerin üstesinden gelebilecek miktarların ötesinde, orada kalırlar ve akciğerlerin hayati oksijeni emme yeteneğini azaltırlar.


Cevap 2:

Hava kirliliğinin kaynakları hem dış mekanda hem de iç mekandadır.

Dış mekan kirliliğinin başlıca kaynakları inşaat faaliyeti, araç emisyonları, fabrika dumanı, anız yakma ve açık kanalizasyonlardır. Her biri zehirli gaz halindeki maddeler verir ve nem varlığında yol tozu ve duman ile birleştiğinde çeşitli boyut ve şekillerde partikül madde oluştururlar. WHO'ya göre PM10 ve PM2.5 olarak tanımlanırlar. Bu parçacıkların aralığı 0.3 mikron ila 10 mikron arasındadır. İnsan havası yaklaşık 70 mikron olduğundan ne kadar küçük olduklarını hayal edebilirsiniz.

Umarım bu bilgi yardımcı olur


Cevap 3:

Basit bir deyişle, gaz kirleticiler atmosferdeki bir gaz formundadır, örneğin azot dioksit (NO2), sülfür dioksit (SO2), yer seviyesindeki ozon (O3), karbon monoksit (CO), VOC'ler vb. toz kirliliği olarak da adlandırılabilir veya partikül madde küçük parçacıklar şeklindedir. Bu parçacığın boyutu ve bileşimi değişir. Bununla birlikte, insan sağlığı için en tehlikeli olan PM10 ve PM2.5'tir (Bunlar sırasıyla 10 mikrometreye ve 2.5 mikrometreye kadar aerodinamik çapa sahip parçacıklardır). İnce ve ultra-ince parçacıklar çoğunlukla yanma işlemleri ile, örneğin taşıt motorlarında meydana gelen yanma işlemi ile yayılırken, kaba parçacıklar çoğunlukla lastiklerin aşınması ve yırtılması, ezme makineleri, rüzgar üflemeli toz ve benzeri mekanik ve fiziksel işlemlerle üretilir. üzerinde.

Daha fazla ayrıntı için makaleme bakın: Munir, S., 2016. İngiltere'de PM2.5 / PM10 Oranlarında Geçici Eğilimlerin Analizi. Aersol ve Hava Kalitesi Araştırması (İndirilebilir: https: //www.researchgate.net/pub ...).