cevap 1:

Bu soruya yanıt olarak alacağınız yanlış bilgilere dikkat edin.

Tam çerçeve ve APS-C kameralar arasındaki fark sensörün boyutudur. Göreceli boyutlar bu şekilde Wikimedia ortaklarından gösterilmiştir:

(APS-C'de Nikon, Pentax ve Sony ile Canon arasında küçük farklar olduğunu unutmayın.)

Daha büyük bir sensör, aynı görüş açısını elde etmek için daha uzun bir odak uzaklığına sahip lens gerektirir. Kırpma faktörü, APS-C'nin Nikon sürümü için yaklaşık 1.5, bu amaç için gereken odak uzunluklarının oranıdır. Örneğin, APS-C kameradaki 50 mm'lik bir lens, 35mm'lik tam çerçeve bir kameradaki 75mm'lik bir lensle aynı görüş açısına sahip olacaktır.

Bir adım daha ileri gidelim ve yanılgıların sıklıkla başladığı yer. Aynı görüş açısına ve aynı boyutta lens açıklığına sahip iki kamera aynı ışık toplama yeteneğine, aynı miktarda arka plan bulanıklığına ve aynı alan derinliğine sahip olacaktır. İki kameranın farklı boyut sensörlerine sahip olması önemli değil.

Lütfen son paragrafı tekrar okuyun. Farklı formatlardaki kameraları karşılaştırırken gerçekten sorunun kalbi budur.

Peki cevaplar neden farklı söylüyor? Neden tam çerçeveli kamerada ışık toplamanın üstün olduğunu iddia ediyorlar? Neden arka plan bulanıklığının daha büyük olacağını söylüyorlar?

Çünkü her iki kamerada da aynı f / sayılarını kullandığınızı varsayıyorlar. Ve bu, fotoğrafçı olarak kendinize koyabileceğiniz en saçma kısıtlama ile ilgilidir. f / sayı, odak uzunluğunun mercek açıklığına oranıdır. Gerçekten önemsemeniz gereken gerçek lens açıklığı. Bu, APS-C kamerada daha küçük bir f / sayı ve daha düşük ISO kullanılması anlamına gelir. Bunu yaptığınız sürece sonuçlarınız ayırt edilemez olacaktır.

İşte daha ayrıntılı bir okuma:

  • Eşitlik, ışığa ilgi duyuyorsanız yararlıdır (ve bir fotoğrafçı olarak muhtemelen yapmalısınız)

Tam çerçeve kameraların avantajlı olduğu durumlardan biri, daha büyük piksellerin daha dinamik aralık yakalayabildiği iyi aydınlatılmış durumlardır. Bu, APS-C fotoğraf makinesinde ISO 50 kullanmak istediğiniz bir durumdur.

Diğer durum, yüksek performanslı, düşük f / sayı lensleri satın alırken ve kullanırken. Tam kare bir kameradaki f / 1.4 objektifin performansını eşleştirmek için APS-C için bir f / 1.0 objektif satın almanız gerekir.

Özetle, tam çerçeve kamera, lens seçimi ve ışık toplama konusunda yaklaşık 1 f / durak ek esneklik sağlar. Ve işte bu… temel fark bu.


cevap 2:

Tam çerçeve kameralar, 35 mm film kameraların tam çerçevesini kapsayan bir sensöre sahiptir: 24 x 36 mm. APS-C 1,5 kat daha küçüktür.

Full frame'in avantajları:

  • Bir resimde gölgeleri daha açık yaparsanız daha az parazit ve daha iyi renkler (daha geniş dinamik aralık) Karanlık koşullarda fotoğraf çektiğinizde yüksek ISO ayarlarıyla daha az gürültü ve daha iyi renkler. açılı lensler.

APS-C'nin avantajları kameraların ve lenslerin daha küçük, daha hafif ve daha ucuz olabilmesidir.


cevap 3:

Full frame 35mm film kamera anlamına gelir, çünkü full frame kamera 35mm film ile aynı sensör boyutuna sahip olacaktır. APS-C, çoğu kamera üreticisindeki C anlamı kırpma sensörünü ifade eder; sensör, gerçek çalışma sırasında tam boyutlu sensörden (Cannon kamera 1.6'da) 1,5 kat daha küçüktür; kırpma resmi, resmin dış kısmı ile resmin aynı merkezine sahip olacaktır. Her iki kamerada da aynı merceği kullanırsanız kenarlar kaybolur. Bazı objektifler kırpma sensörleri için üretilmiştir ve tam çerçeve kamerada bir tane kullanırsanız, kenarların etrafındaki dış kısım karanlık görünür. Kırpma kamerasında tam kare lens kullanıyorsanız, fotoğraf tam kare kameradan daha dar bir görünüm oluşturur