cevap 1:

yani ve örneğin, İngilizce'nin iki yararlı kısaltmasıdır, ancak her ikisinin de kökleri Latince'dir. Birbirleriyle karıştırılmadığı, birbirleriyle karıştırılmadığı sürece hem ie hem de örneğin çok kullanışlı olurlar. Latince ifadelerin kısaltmaları olmaktan başka ortak bir zemini paylaşmazlar. Kısaltması, yani - Latince id est'in kısaltması - yani, yani başka bir deyişle. Örneğin, örneğin Latince ifade örneği kısaltması anlamına gelmemektedir.

Hem ie hem de örneğin İngilizce dilinde yazılı olarak kullanılır, asla konuşma İngilizcesinde kullanılmaz. Hiç kimsenin ie veya örneğin yüksek sesle söylediğini duydunuz mu? Yazılı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Eğer konuşuyorsanız, sadece 'örneğin' ya da 'bu' dersiniz ama yazıyorsanız kısaltmayı kullanabilirsiniz, örn.

Bazı yaygın hatalar - ör.

Yanlış: Soğuk bir şey, yani soğuk kahve, limonata içmek istiyorum.

Doğru: Soğuk bir şey içmek istiyorum, örneğin soğuk kahve, limonata.

Yanlış: Sadece açık hava sporlarını seviyorum, yani futbol, ​​kriket, çim tenisi.

Doğru: Sadece açık hava sporlarını severim, örneğin futbol, ​​kriket, çim tenisi.

Yanlış: Kurbağa, amfibi bir yaratıktır, örneğin, hem suda hem de karada yaşayabilir.

Doğru: Kurbağa amfibi bir yaratıktır, yani hem suda hem de karada yaşayabilir.

Yanlış: John, radyo, klasik, ülke batısı ve reggae gibi her türlü müziği dinlemeyi sever.

Doğru: John, radyo, örneğin klasik, country western ve reggae gibi her türlü müziği dinlemeyi sever.

İe ve eg arasındaki fark nasıl hatırlanır

Bu ikisi arasındaki farkı ezberlemenin en kolay yollarından biri, basit bir anımsatıcı cihazı kullanmaktır: i'nin başlangıcında, yani "başka bir deyişle" ifadesindeki ilk sözcüğün yanında durduğunu gösteren terimden önce gelenleri yeniden ifade eder veya açıklar. Ezberlemek biraz daha kolaydır, örneğin “e” örneğinde olduğu gibi ezberleyin.

Unutulmaması gereken şeyler

1: Kısaltmaları italik yazmayın. Latince kökenleri olmasına rağmen standart İngilizce olarak kabul edilirler.

2: Her kısaltmadan sonra bir nokta kullanın.

3: Çoğu resmi stil kılavuzu bir tane kullanmayı gerektirdiğinden veya tercih ettiğinden, kısaltmadan sonra virgül kullanın.

4: Cümle başlamadığı sürece kısaltmalardan önce virgül kullanın.

5: Eğer bir cümle “ie” ya da “eg” ile başlıyorsa, kısaltmadan sonra virgül kullanın.

6: Parantez içinde “ie” veya “eg” kullanılıyorsa, kısaltmadan sonra virgül kullanın.

7: “ie” veya “eg” parantezsiz bir cümle içinde kullanılıyorsa, kısaltmadan önce ve sonra virgül kullanın.

8: “vb.” Kullanmayın. veya listenin eksik olduğunu ima ettiği için “örn.” ifadesini izleyen bir listenin sonunda “vb.”


cevap 2:
  • İki ay önce oldu, yani. Ağustos ayında oldu, yani. İki ay önce.
  • Ofisten ayrıldığınızda, kontrol listesindeki TÜM öğeleri hatırlayın (örn. Ofisin boş olup olmadığını kontrol edin, tüm pencereleri kapatın, tüm ışıkları kapatın, alarmı etkinleştirmek için talimatları izleyin)
  • Hayvanat bahçesinin birçok ilginç hayvanı vardır, örneğin. Hayvanat bahçesinin birçok ilginç ziyaretçisi vardı, örneğin. bir basoon ile sokak çalgıcısı.
  • İki ay önce oldu, örneğin Ağustos ayında (ha ??) Ağustos ayında oldu, yani. iki ay önce ve bunun gibi şeyler (bwuh ??) Ofisten ayrıldığınızda, kontrol listesindeki TÜM öğeleri hatırlayın (yani tüm pencereleri kapatın) (... ve başka hiçbir şey ??) Hayvanat bahçesinin birçok ilginç hayvanı var, olduğunu, filler (gerçekten, sadece filler ??) Hayvanat Bahçesi filler vardı, yani, birçok ilginç hayvanlar (ne ??)

cevap 3:

Diğerleri onları tanımladı, ben de biraz ekleyeceğim.

Onları ie olarak hatırlıyorum ve 'başka bir deyişle' her ikisi de i ile başlıyor, örneğin “yumurta örneği” anlamına geliyor.

Bazıları gerçekten önemli olmadığını söylerdi (ama hiçbiri burada değil) ama ikisi arasında bir fark var, 'daha fazla spor yapmalıyız yani futbol' ile karşılaştırıldığında 'daha fazla spor yapmalıyız, örneğin futbol '.

Birincisi futbol ve sadece futbol oynamamız gerektiğini söylüyor, ikincisi futbolu oynayabileceğimiz sporlara bir örnek olarak gösteriyor.