cevap 1:

Sofra tuzu, bir besin olarak (dekstroz, iyodürü stabilize etmek için bir şeker ile birlikte) belki de az miktarda sodyum veya potasyum iyodür içeren sodyum klorür ve genellikle biraz potasyum ferrosiyanür gibi bir anti-caking ajanıdır (hayır bu siyanür değildir) cinayet şöhreti).

Kürleme tuzu da çoğunlukla sodyum klorürdür, fakat genellikle kürlendiği et ürünlerinde genellikle kullanıldığı yerde bozulmayı (özellikle botulizmi) önlemek veya yavaşlatmak için yaklaşık yüzde 6.25 sodyum nitrit eklenir. Bazı sertleştirme tuzları, uzun bir kür veya raf ömrünün beklendiği et ürünleri için sodyum nitrata yavaşça parçalanabilen sodyum nitrat da içerir.

Bir yan etki olarak, sodyum nitrit, birçok kürlenmiş et ile ilişkili karakteristik kırmızımsı renk ve tatlar verme eğilimindedir.

Hem sodyum nitrit hem de nitrat daha büyük miktarlarda toksik olabileceğinden, tuz genellikle pembeye renklendirilir.

Kürlenmiş etlerdeki normal seviyelerdeki nitritlerin ve nitratların potansiyel karsinojenler olabileceği ve nitrosoaminler gibi daha güçlü karsinojenler oluşturmak için özellikle ısı altında (kızartma domuz pastırması düşünün) olabileceği endişeleri de vardır.

Bu nedenlerden ötürü, kürlenmemiş veya “ilave nitrat içermeyen” eşdeğer etler pazarlanmaktadır. Bunların bazıları kürlerinde kereviz suyu kullanır, ancak bu meyve suyunun kendisi zengin bir nitrit kaynağıdır.