Borderline kişilik bozukluğu ile çoklu kişilik bozukluğu arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Selam.

Bu sorunun cevabı kesinlikle önemlidir. Basit ama karmaşık.

her ikisinde de bir bölünme vardır.

Bölünme, dikey ve yataydır.

Sınırda kişilik bozukluğu olan insanlar kendilerini diğerinden ayırmaktan muzdariptir. "Bu benim eşyalarım mı yoksa senin eşyaların mı?

Örneğin, kızgın hissediyorum, bu yüzden bu öfkeyi size yansıtıyorum ve size ait olduğuna inanıyorum. Ve ben bile size ait olduğunu düşündürecek ve buna göre tepki gösterecek şekilde manevra yapabilirim.

(örneğin, Robin Williams'ın Good Will Hunting'i boğmasıyla sonuçlanan Good Will Hunting, Robins değil Wills şeyleriydi ama Robin sanki O'nunki gibi davrandı.

bildiğim kadarıyla bu, filmde gördüğüm yansıtmalı özdeşleşmenin en iyi temsilidir.

Çoklu kişilik bozukluğu / dissosiyatif kimliğe sahip insanlar yatay bir bölünmeden muzdariptir. Yaşamda, kişinin kendini şu andaki travmatik ortamdan çıkarmak zorunda kaldığı bir travma yaşandı. Çok şiddetli bir vuruş gibi.

Oradalar ve aynı zamanda orada değiller. Nadir ve son derece tekrarlayan şiddetli durumlarda, Trumatic durumuyla ilgilenen ayrı bir kişilik geliştirirler. bu bir "bölünmüş kişilik" tir, her durumda, çoklu kişilik şiddetli ve tekrarlanan travma ile oluşur.

Sınırda olan kişilik bozukluğunda bölünme benlik ile ötekidir. Çoklu kişilikte bölünme benlik ile diğer benlik arasındadır.

Her ikisinde de, genellikle erken çocukluk döneminde sınırda ciddi travma yaşandı. Daha sonra çocuklukta veya öncesinde çoklu kişilik için.

Umarım bu yardımcı olur. Yazım hataları için özür dilerim. geç oldu.

Dr g