Bağımsız bir yüklenici ile taşeron arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Genel olarak bağımsız bir yüklenici belirli bir projeyi yapmak için doğrudan şirket tarafından kiralanır. Doğrudan şirketten çalışan "genel yüklenici" veya "ana yüklenici" daha sonra bir projenin belirli bölümlerini yapmak için taşeronlarla sözleşme yapar.

Örneğin, bir ev inşa ediyorsanız, evi inşa etmek için genel bir müteahhit kiralarsınız. Genel yüklenici daha sonra evi inşa etmek için çeşitli şeyler yapmak için marangoz, tesisatçı, elektrikçi vb. Ev sahibi genellikle değişiklikler, sorunlar vb. İçin doğrudan genel yükleniciye gider.


cevap 2:

Bağımsız yüklenici, istihdam bağlamında kullanılır ve en temel anlamda çalışan olmayan biri anlamına gelir. “Taşeron” terimi biraz daha soyuttur. Bunu açıklamanın en kolay yolu “yüklenici” nin açıklanmasını gerektirir. Yüklenici, iki kişi veya iki şirket arasında sözleşme imzalaması için ödenen kişi veya şirkettir. Taşeron, yüklenici tarafından işe alınan kişidir. Bir örnek bir inşaatçı olabilir. Tipik olarak, bir ev inşa etmek için bir inşaatçı kiraladığınızda, her zaman her tür yapıyı idare etmezler. Sıhhi tesisat hizmetlerini yürütmek için bir tesisatçı tutmaları gerekebilir. Bu bağlamda tesisatçı inşaatçı için taşeron firmadır.