cevap 1:

Tanım çok değişir. Ancak çağdaş kullanımda, agronomi daha çok sıra bitkilerinin saha yönetimine gönderme yapma eğilimindedir.

Bitki bilimi, tanıma bağlı olarak, bunun yanı sıra ekin fizyolojisi, bitki ıslahı ve genellikle bitki patolojisini de içerebilir.

Ben bir bitki yetiştiriciyim ve kendimi bir ürün bilimcisi olarak görüyorum, ama bir ziraat uzmanı değilim. Bu doğrultuda, ABD'de, Bitki Bilimi Derneği ve Agronomi ayrıdır (faaliyetlerinin çoğu örtüşse de). Journal of Crop Science, ürün fizyolojisi ve bitki yetiştirme belgelerine sahip olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı saha yönetimi (örneğin doğurganlık) kağıtları da olabilir.

Yabancı ot bilimi ikisinin de altında kalabilir veya ayrı olabilir.

Toprak bilimi genellikle ayrıdır, ancak bazen ürün bilimi altındadır (toprak biliminin yaklaşık yarısı çevre bilimi ile daha iyi uyum sağlar).

Öte yandan, birçok eski tarım departmanı eskiden “agronomi” idi ve temel olarak tüm ekin bilimlerini kapsıyordu. Ancak birçoğu yeniden adlandırıldı ve agronomi, yönetimi kapsamak için geldi; ziraat, altında bir şeydi. Diğerlerine hala tarım denir.

Kafa karıştırıcı olduğunu biliyorum, ama işe yarıyor. Gayri resmi.


cevap 2:

Bence frist, ekin biliminin tarım biliminin bir parçası olduğunu açıkça belirtmişsinizdir.

İki yönü var

Agronomi -: daha geniş sahneleri var.

Toprak ve mahsul yönetimi uygulamaları ile ilgilenen tarımın bir parçasıdır

Ürün bilimi -: özellikle mahsul üretimi ve yönetimi ile ilgilenen tarım biliminin alt bölümüdür