cevap 1:

İlk önce OKB ile başlayalım, çünkü en farklı olanı. OKB obsesif kompulsif bozukluktur ve obsesyonlar ve kompulsiyonlarla karakterizedir. Takıntılar genellikle kişinin veya ailenin güvenliği, enfeksiyon veya dünya korumasıdır. Bu normal değildir ve hastalar bu mantıksız saplantıları görmezden gelemezler. Bir zorunluluk saplantıya bir yanıttır ve parmak vurma, titreşen ışıklar veya diğer tekrarlayan eylemler olabilir. Kişi mantıklı bir şekilde bunun işe yaramayacağını biliyor, ancak yine de bu işlemi yapmaları gerektiğini düşünüyor.

ADD ve DEHB çok benzer. Temel fark DEHB olan kişilerin fazladan enerjiye sahip olmaları ve ADD'li olanların sahip olmamalarıdır. Bu koşulların her ikisi de dikkat ve bitirme projelerini zorlaştırmaktadır. DEHB ve ADD hafif veya şiddetli olabilir ve ilaç gerektirebilir.

Bazı davranışlar benzer olabilir, ancak farklı şeylerden kaynaklanabilir. Parmakla hafifçe vurun. DEHB olan bir kişide, bir serbest bırakmaya ihtiyaç duyulurken, OKB'li biri eylemden kurtulur.

Sonunda DEHB ve ADD aynı durumun farklı varyasyonları iken OKB hep birlikte farklıdır. Farklı semptomları ve tedavi yöntemleri vardır.


cevap 2:

ADD, DSM'nin (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) hiperaktivite ile Dikkat Eksikliği Bozukluğu (ADD) ve hiperaktivite olmadan ADD olarak tanımlanan iki ilişkili bozukluğa sahip olduğu bir dönemden gelen eski bir terimdir. Dolayısıyla ADD dikkatsizlik veya “kısa” dikkat süresinin belirtilerini gösteren ancak sıklıkla onlarla birlikte gelen hiperaktif davranışı göstermeyen birini tarif eder. ADD'nin hiperaktif davranışı kaçırmayı zorlaştıran erkeklerden daha fazla kızlarda (ve bu nedenle kızlarda daha sık kaçırıldığı) kabul edildi.

Şimdi, mevcut DSM-5 hepsini DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olarak görmektedir, ancak “öncelikli olarak hiperaktivite” veya öncelikle dikkat ”veya“ birleşik ”alt kategori tanımını kullanmaktadır. DEHB tüm formlarında semptomların bir açıklamasıdır ve bir kişinin içinde semptomlara neden olabileceklerin bir açıklaması DEĞİLDİR. İçinde semptomlara neden olabilecek içsel şeyleri (nörofizyoloji, genetik, gelişim veya çevresel etkiler) ölçmek için teşhis araçlarımız yoktur. Umarım, bir gün bunun için daha iyi araçlarımız olur. Semptomlar için bir ismi bir sebeple isimle karıştırmak en azından yararsızdır ve bazen zararlıdır. Şu mübadeleyi düşünün: Hayal kırıklığına uğramış bir öğretmen, “Doktor, Johnny ile ilgili sorun nedir, bir motorla sürülüyormuş gibi koşturuyor, uzun süre herhangi bir şeye odaklanamıyor mu? Beni delirtiyor! ”Diye cevaplıyor Doktor,“ Onu inceledim ve DEHB olduğuna inanıyorum. ”Öğretmen yanıtlıyor,“ Ah, bilmek harika. Teşhisi nasıl yaptınız? ”. Dikkatli ve dürüst doktor yanıtlıyor: ”Sizin ve ebeveynlerinin tanımladığı belirtileri dikkatle değerlendirdim ve DSM-5'teki tanımla tanıştıklarını gördüm.” Dikkatli ve dürüst doktorun, semptomları nasıl yöneteceğiniz konusunda önerileri olabilir. Şiddetli vakalarda uyarıcı ilaç denemesi, ancak kan testleri, nörolojik testler veya fizik muayenedeki bulgular bu noktada DEHB'nin uygun bir etiket olup olmadığına katkıda bulunamaz. Ancak, Johnny'ye yardım edeceklerse, hem öğretmenler hem de veliler için “beni deli etmeye çalışmak” dışında bir etiket önemlidir.

DSM-5'teki AHDH'nin açıklamasına bakalım, şimdi bir teşhisi tespit etmek zorundayız. Semptomların şiddetini değerlendirmek için bir kriterdir. DSM kriterlerini karşılayan semptomları ayırt etmek çok yararlı olabilir, çünkü çoğu durumda bu muhtemelen sadece “bizi deli etmeye çalışan bir çocuk” olmadığı anlamına gelir. Ve kesinlikle, bu semptomları olan bir kişinin belirli bir tedavi değil, semptomatik bir tedavi olan uyarıcı ilaç da dahil olmak üzere daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek yararlı konaklama yerleri olduğunu fark etmeye değer. Normal aktivite ve dikkat derecesine sahip çocuklar bile kısa etkili uyarıcı ilaçlarla daha az aktif hale gelir ve daha odaklanırlar. Bu, sahip olmaları gerektiği anlamına gelmez, ancak semptomları tedavi ettiğimizi ve nedenleri değiştirmediğimizi gösterir.

OKB, el yıkama, sıralama, sayma, vb. Gibi tekrarlayan takıntılı eylemleri içeren farklı bir dizi semptomun adıdır. Bunu daha karmaşık hale getirir, çünkü bir semptom setini yönetmeye yardımcı olan ilaçlar diğer semptom setini daha da kötüleştirebilir. Yine, DSM-5'te verilen kriterlerin gözden geçirilmesi, profesyonellerin semptomlar için belirli bir etiketin uygun olup olmadığına karar vermek için ne kadar dikkatli kullandıklarını anlamaya yardımcı olabilir.