cevap 1:

Gerçekte çok az.

Sadece Kablolu Fonlar artık uluslararası ödeme transferi olarak genel bir terimdir. Hızlı ödeme sistemleri ilk ortaya çıktığında, bunlar bankalar arasında telgraf (mors kodu) (dolayısıyla kablolu fonlar) olduğundan “hızlı” idi. Daha sonra TELEX oldu.

O zamandan beri elektronik, fiber optiklerle bir telgrafa ihtiyacınız yoktur, internet üzerinden ve hatırlatıcı ile banka arasındaki bankaya kod ve şifre şeklinde özel bağlantılar yapılabilir.

SWIFT, kendi başına bir banka gibi, ancak tüm elektronik ödemelerin geçtiği bir işlem merkezi gibi olan “Dünya, Uluslararası, Fon Transferi” nin kısaltmasıdır. SWIFT Hesabı olan herkesin özel bir numarası vardır (banka hesap numarası gibi) ve bunun üzerine SWIFT için ısmarlama IP adresi olan bir SWIFT Adresi vardır. Yine, bir SWIFT ödemesi yaptığınız her seferde, gerçek zamanlı (en kötü 2 saatte) ve fonların nereden geldiğini, muhabir bankayı (başka bir ülkeden geçiyorsa) ve nihayet iniş yaptığı varış hesabını içeren bir denetim izi.

Dünyadaki tüm bankaların artık bir Ülke içindeki her bankaya ve şubeye özel bir IBAN numarası var.

Bu, hem hatırlatıcı hem de alıcı için tam bir denetim izi sağlar.

Yani gerçekten eski kablolu fon sisteminin güncellenmiş, daha hızlı, daha güvenli bir versiyonudur.


cevap 2:

SWIFT transferi bir ülkenin kayıtlı bir bankasından başka bir ülkeye para gönderiyor.

Örnek, Hindistan Devlet Bankası'ndan İskoçya'daki Royal Bank of Scotland'a para gönderiyorsunuz.

Banka havalesi, kayıtlı bir bankaya para aktarmak için bir temsilci atamanızdır.

Örneğin, ABD'deki Western Union'dan Hindistan'daki SBI'ya para gönderiyorsunuz. Western Union burada bir banka değil, banka havalesi gönderen bir şirket.

Banka havalesi hızlıdır ve size daha iyi döviz kurları sağlar.

SWIFT Transferi uzun sürüyor ve size daha kötü döviz kurları sunuyor.


cevap 3:

Bir araba ve Toyota ile aynı fark.

SWIFT, bir tür banka havalesidir. SEPA, AB'nin yalnızca ödemeye entegre bir girişimi olmasına rağmen, bir tür havale türüdür (tüm ödemeler yalnızca Euro cinsinden yapılır). Genel olarak, banka havalesi eski moda bir kelimedir. Günümüz dünyasında ‘havale’ ‘transfer’ anlamına gelir. SWIFT, bankaların finansal işlemler hakkında belirli bir formatta mesaj göndermesine / almasına yardımcı olan bir ağdır.