cevap 1:

Hisse piyasasında, kendi portföyünüzü oluşturmak ve kendi başınıza yönetmek için birkaç şirket satın alabilirsiniz.

Yatırım fonunda Fon Yöneticisi, birkaç düzine hisseden oluşan bir portföyü yönetmek için muazzam miktarda kaynağa (para, araştırmacılar, analistler, uzmanlar, şirket bilgisi) sahiptir.

Fon Yöneticisi yatırımcılara fayda sağlamak için günlük / haftalık / aylık (yeni gelenler ve SIP yatırımcıları aracılığıyla) ek fonlar almaya devam eder. Fırsatlar ortaya çıktığında varlıklarını taktik olarak yeniden tahsis edebilir. Girişimciler, halka arzlar sırasında şirketlerinin indirimli ya da imtiyazlı tahsis paylarında da teklifte bulunabilirler.

Konsantre bireysel portföy ve çeşitlendirilmiş MF portföyünün artıları ve eksileri vardır.


cevap 2:

Paylaşım marketi

Biz Delhi ve Mumbai pazar payı var.

Borsalar SEBI tarafından düzenlenmektedir.

BSE VEYA NSE'de hisse senedi alıp satabilirsiniz.

Pazar yatırımlarını paylaşmak, hisse senetlerini kendi başınıza alıp satacağınız anlamına gelir. Hangi hisse senedinin alınıp satılacağına siz karar verirsiniz.

Yatırım fonları birçok yatırımcıdan para toplar. Fon yöneticisi bu parayı planına göre borsaya yatırır.

Yatırım fonu, paranızı yönetmek için sizden% 1,5 ila 2,25 oranında ücret alacaktır.

Tüm masraflardan sonra NAV ilan edilir.

NAV uyarınca yatırım fonu birimleri alıp satarsınız.


cevap 3:

Hisse Senetleri Piyasası'nda belirli bir hisse için kendi araştırmanızı yaparsınız ve bir Broker aracılığıyla hisse senedine yatırım yaparsınız. Ve aracıyı öde.

Yatırım Fonu'nda iki / üç tür Fon vardır: Borç Fonları, Borç ve Özsermaye Fonları veya Saf Özkaynak Fonlarının bir kombinasyonu. Yatırım Fonlarında, sizin adınıza FD'ler gibi hisse senetleri veya Tahvil gibi Borçlanma Araçlarını satın alma veya satma yatırımınızı yöneten bir Fon Yöneticisi vardır. Bunun için Yatırım Fonları yerine Yatırım Fonları, Gider Oranı adı verilen küçük bir ücret alır.

Başka bir fark, emrinizdeki sınırlı Fonlar nedeniyle bir veya iki veya belki 5 farklı şirket hissesi satın alabilirsiniz ve 3% 8/9 oranında düşerse, yatırımınız ciddi şekilde aşınacaktır. Yatırım Fonları farklı bir hisse sepetine yatırım yaparken, Hisse Senedi vb. Opsiyonları satın alarak Yatırım Pozisyonlarını koruyan bir Araştırma ekibine sahiptirler. Araştırma ekipleri, şirketin gelecek planlarını öğrenmek için sıklıkla İlgili Şirket Başkanı, MD, CFO vb. ve buna göre yatırım yapın.

Bütün bunlar bireysel bir yatırımcı için mümkün değildir ve bu nedenle benim görüşüme göre MF yatırımları bireysel hisse yatırımlarından daha güvenli ve daha iyidir.