Cevap 1:

Kayıtlı bir hemşire veya RN, devletlerinin eğitim ve öğretim gereksinimlerini ve ceza geçmişine sahip olmadıklarını doğrulamak ve daha sonra ulusal yönetim kurulu sınavına girmek (ve geçmek!) (NCLEX olarak bilinir). Bir RN değerlendirmeler yapabilir ve careplans geliştirebilir. Bir RN'nin yaptığı tüm işler bir doktorun emri altındadır; bir RN bağımsız olarak pratik yapamaz.

Yıllar önce çoğu RN, diploma programı adı verilen konut okullarında eğitim gördü; bunlar artık standart değildir (ve tamamen ortadan kaldırılmadıysa nadirdir). Şimdi bir RN'nin hemşirelikte en az önlisans derecesine sahip olması gerekmektedir. ABD'deki bazı eyaletlerde lisans derecesi gerekmektedir. Bazı hemşirelerin lisans düzeyinde eğitim alması gerekmediği düşünülmektedir; eğitimli yardımcı hemşire öncelikle başucu hemşireliği konusunda eğitilirken, lisans düzeyinde hemşire daha fazla hemşirelik teorisini başucu hemşireliği üzerine daha az odaklanarak öğrenir. Usta eğitimli hemşire genellikle bir yıl veya daha uzun süredir RN olarak çalışmakta olan ve bilgilerini genişletmek istedikleri bir uzmanlık alanı belirleyen bir hemşiredir. Bazı yüksek lisans düzeyinde hemşireler NP veya hemşire uygulayıcıları haline gelir.

Ayrıca LVN (lisanslı mesleki hemşire) veya LPN (lisanslı pratik hemşire) vardır. Kullanılan terim, bulundukları duruma bağlıdır. Bunlar, RN'ler veya MD'ler tarafından yönlendirildiği şekilde görevler yapmak üzere eğitilmiş hemşirelerdir. Değerlendirmek yerine gözlemlerler ve bakım planları geliştirmek yerine takip ederler. LVN / LPN'nin yapabilecekleri eyalet ve işverene göre değişebilir. Örneğin, California'da (yaşadığım ve hemşirelik yaptığım yerde) bir LVN IV sertifikalı olabilir ve belirli IV sıvıları asabilir, ancak birçok işveren LVN'lerin sertifikalı olsa bile IV sıvıları yönetmesine izin vermez.

"Hemşire" terimi spesifik değildir ve bir RN'den bakıcıya bakım sağlayan hemen hemen herkes anlamına gelir. “O, sonra sağlığa geri emzirdi” gibi. Birçok insan farklı eğitim ve yetenek seviyeleri olduğunu bilmiyor, bu nedenle hemşire olarak bakım yapan herkese başvurabilir.


Cevap 2:

Kayıtlı bir hemşirenin iki yıllık derecesi (ADN), LPN veya BSN olabilir. BSN programları genellikle müfredatta yer alan yönetim dersleri ile 4 yıllık bir programdır ve mezun olmak için daha fazla klinik saat ve kredi gereklidir. ADN programları iki yıllık, LPN programları genellikle 18 aydır. Çoğu hastane şimdi tesiste çalışan hemşirelerin BSN almasını veya belirli bir süre içinde bir tane almasını istemektedir. Ücret ayrıca hangi programın tamamlandığı ile belirlenir


Cevap 3:

“Normal hemşire” tanımınızın ne olduğuna bağlıdır.

LVN'ler / LPN'ler ve RN-ADN'ler / RN-BSN'ler vardır.

LPN'lerin RN'lere benzer beceri setleri vardır, ancak RN'lerin LPN'lerde olmayan birçok beceri vardır. Sonra her meslekle birlikte gelen eğitim / öğretim gereksinimleri vardır.

Popüler inanışın aksine, hemşirelik resmi olarak bir meslek olarak değil, bir meslek olarak kabul edilir. Birçok sağlık kurumu, beceri setlerindeki farklılık ve gerekli olana dayanarak LPN ve RN'ler kullanmaktadır; örneğin, vasıflı hemşirelik tesisleri genellikle her vardiya için en az bir RN'nin görev başında olmasını gerektirir.

Ancak bu, ülkeye ve hatta ülkeye bağlı olarak farklı.


Cevap 4:

“Hemşire”, bireyin uygulama yaptığı devlet tarafından lisanslandığını gösteren bir formalite unvanıdır. Eğitim ve uygulama kapsamına göre Lisanslı Pratik Hemşireler (LPN'ler), Kayıtlı Hemşireler (RNs) ve Hemşire Uygulayıcıları veya İleri Uygulama Hemşireleri (NP'ler veya APN'ler) vardır. Hepsi Hemşireler olarak adlandırılabilir. Sertifikalı Hemşireler Yardımcıları ve Tıbbi Asistanlar (CNA'lar ve MA'lar) lisanslanmazlar (lisans değil, sertifikaları vardır) ve bu nedenle Hemşireler olarak adlandırılmamalıdırlar. Kayıtlı Hemşireler ayrıca eğitim seviyesine göre ayrılabilir. Bir RN artan eğitim sırasına göre diploma, Önlisans veya Hemşirelik Lisans Derecesine sahip olabilir, ancak uygulama alanları değişmemiştir.

Bu yardımcı olur umarım.


Cevap 5:

Hiç bir hemşirelik okuluna gitmemiş olsalar bile hasta olan birisine bakmak söz konusu olduğunda herkes “hemşire” olabilir. Profesyonel olarak hemşire olarak çalışmak için kayıt olmanız gerekir ve bu da Kanada'daki üniversitelerde verilen 4 yıllık BSN programına katılmak anlamına gelir. ABD'de 2 yıllık bir üniversiteye gidebilir ve yine de R.N. ancak ABD dışında tanınmayabilir; Kanadalı hemşire kayıtları, önce bir BSN almanızı isteyecektir.


Cevap 6:

Belki bu nerede yaşadığınıza bağlıdır. Kanada'da, Hemşire unvanı korunmaktadır ve sadece burada düzenlenmiş bir meslek olduğu için bir yönetim organıyla iyi durumda lisans sahibi olan bir kişi tarafından kullanılmalıdır. Burada Hemşire'nin tanınan 3 başlığı RN (Kayıtlı Hemşire), RPN (Kayıtlı Pratik Hemşire) ve LPN'dir (Lisanslı Pratik Hemşire). RN 4 yıllık bir programdır ve RPN / LPN 2 yıllık bir diploma programıdır. RN'ler atamalarını almak için genişletilmiş eğitim nedeniyle daha geniş bir uygulama alanına sahiptir. Ontario'da bir RPN olarak birçok alanda çalışabiliyorum ve tam anlamıyla çalışabiliyorum… ama eğer Doğu Kanada'da bir LPN olacağım başka bir bölgeye taşınsaydım, sadece bir huzurevinde iş bulabilirim. uygulama kapsamı azalır.


Cevap 7:

Tüm Hemşireler Kayıtlı Hemşireler olmalıdır. Bu Hemşireleri eğitmek için iki, üç ve dört yıllık programları var ama hepsi aynı Hemşireler Lisanslama Kurullarını alıyorlar. Lisanslı Pratik Hemşireler de vardır. Eğitim ve Uygulama alanları bir RN'den daha azdır. Son olarak Hemşire Uygulayıcıları var. Burada bir Hekimin gözetiminde hizmet veren Hemşire Uygulayıcıları ile ilgili çok daha fazla eğitim ve sınav bulunmaktadır. Hastaları Doktor asistanı olarak görme ve ilaç, tedavi ve teşhis testleri için emir yazmalarına izin verilir.


Cevap 8:

LPN'ler (Lisanslı pratik hemşireler), RNs (kayıtlı Hemşire) BSN (fen hemşiresi lisans derecesi dört yıl), MSN (fen hemşirelerinde yüksek lisans) ve hatta hemşirelikte doktora dereceleri vardır. Hemşire ne kadar eğitimli olursa, o kadar çok uzmanlık yaparlar.

Bir LPN uzun süreli bakım, hastanede bakım ve hastanede rehabilitasyon, rehabilitasyon vb. Konularında çalışabilir. RN daha yaygındır, daha fazla para kazanır, vs. BSN genellikle bir uzmanlıkta çalışmaya başladı, MSN'e geçmek çoğu şeyde bir uzmanlıktır.

Hepsi hemşire. Ancak, bir doktorun bir çocuk doktoru olabileceği gibi, bir hemşire yoğun bakım, neonatoloji vb.

LPN'ler genellikle ameliyattan sonra olduğu gibi daha kolay ve daha az tehlikeli hastalık olması muhtemel hastaları alır,

Çocuk hastaneleri sadece BSN ve MSN kiralar. Bunlar uçuş hemşireleri, yoğun bakım hemşireleri, vb. çalışmak için ideal bir yerdir. ama eğitim gerektirir.


Cevap 9:

Sadece yaşadığım ülke için yorum yapabilirim ve bu İngiltere (güneşli Manchester'da yaşıyorum).

Kayıtlı Hemşire, yönetim organına kayıtlı bir kişidir, İngiltere'de Hemşirelik ve Ebelik Konseyi'dir. NMC, Kayıtlı Hemşirenin uygulaması sorgulandığında harekete geçmekten sorumludur.

Geçici yasaklar gibi yaptırımlar uygulayabilirler, yani hemşire kayıttan çıkmak için hemşire olarak çalışamaz, bu da hemşirenin bir daha asla hemşire olarak çalışamayacağı anlamına gelir… (bu mantıklı!).

NMC, kasık / hastayı, uygulamalarında eksik olduğu belirlenen pratisyenlerin zarar / istismar / sömürüsüne karşı korur.

Bu yüzden sorunuza cevap olarak İngiltere'deki tüm hemşirelerin kayıt yaptırması gerekiyor, ancak günün sonunda hepimiz hemşire olarak adlandırılıyoruz.


Cevap 10:

Birleşik Devletlerde. bir hemşire kayıtlı bir hemşire (RN), lisanslı pratik veya mesleki hemşire (LPN, LVN) veya gelişmiş bir hemşire / hemşire pratisyeni (APN / NP) olabilir. APN / NP hemşirelik alanında yüksek lisans derecesine ve tıp doktorunun (MD) gözetimi altında ilaçların teşhisine ve reçetesine izin veren artan bir uygulama alanına sahiptir. Bir LVN veya LPN pratik bir hemşire olarak kabul edilir ve bir RN'nin gözetimi üzerinde çalışır.


Cevap 11:

Genelde “hemşire” başlığı ile anılan 2 tip hemşire vardır - bir LPN, bazı bölgelerde LVN ve bir RN. İlk, Lisanslı Pratik (veya Mesleki) hemşire, bir yıllık eğitimden sonra lisansı test etmeye hazırdır. RN kayıtlı bir hemşiredir ve oraya ulaşmanın 3 yolu vardır: 1. 3 yıl süren ve klinik uzmanlığa yoğunlaşan hızlı kaybolan hastane temelli hemşirelik okulu. “Diploma okulu” hemşiresi olarak adlandırılan birçoğu klinik görevler, zaman yönetimi ve çalışma ücreti konusunda son derece yetkin… okulumuzun hemen hemen doğru. Teorik dersler alırlar ve elbette patofizyoloji, kimya, fizik, anatomi ve aynı zamanda ekip hemşireliği, ilköğretim hemşireliği ve daha fazlasında nasıl çalışacaklarını kullanarak bakım planlamasını öğrenirler. 2. ADN, Önlisans Hemşiresi. Diploma hemşiresi ile aynı şeyleri alırlar, yönetim ve iş konusunda biraz daha fazla bilgi alırlar ve hemen kliniklere maruz kalırlar. Bir hastanenin zeminine atlamak ve ücret almak için yeterince hazır olmasalar da, bağımsızlık konusunda 3. seçenekten daha hızlıdırlar. 3. Hemşirelikte Bakalorya (Lisans). Önceden belirlediğim veya oryantasyona tabi tuttuğum her BSN hemşiresi, klinik yıllarının neredeyse genç yaşlarına kadar sıfır olduğunu söyledi. Birçoğu hemşirelikten nefret ettiklerini keşfetti, ancak bölümleri değiştirmek birçok durumda daha fazla okul ve daha fazla borçluluk anlamına geliyordu. Ayrıca, çok nadir bir istisna dışında, birkaç hastayı yönetmeyi, vardiya çalışmalarını, tatilleri ve hafta sonlarını öğrenme, zorunlu fazla mesai, savaşçı veya whiny ebeveynlerle uğraşmayı öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırıyorlardı ve üniteyi çalıştırdıklarını iddia ediyorlardı. bir yıl içinde. Sonunda, o yıl boyunca, tam bir hasta yükü alabilmek için denetimli serbestlik geçmek zorunda olduklarını ve tüm yeni hemşirelerin çalıştığı vardiyalarda çalışmak zorunda kaldıklarını, genellikle günler dışında neredeyse hiçbir şey olmadığını ve kesinlikle MF 9 - 5 olmadığını söyledim. o zaman geldiğinde mümkün olan en iyi yönetici olmalarını sağladı… & kimlik avantajlarına sahip olacakları için en kısa sürede MSN'ye sahip olmalarını önerdiler. Her zaman mermi şokları vardı.

Çoğu personel bir klinik / doktor ofisinde ön büro hemşire DEĞİLDİR, genellikle MA'lar: Tıbbi Asistanlar. Bu sağlık çalışanlarının flebotomi yapmasına ve enjeksiyon yapmasına izin verilir. Evrak işlerini halledin, kliniği düzenli tutun… evet, hayati belirtiler alabilirler ve bazıları çok hızlı bir şekilde öğrenir ve insanları bırakmak gibi hemşireler gibi göründüğü ölçüde OJT'ye dönüşür. Parlak olan bir zamanlar üzerinde çalıştım… o alanda kalmak çok iyi… ama m kredileri ödemek için beklemek zorunda kaldım. Onu daha da ileriye götürmek için gerçekten çok isterdim. Yine de hemşire değiller. Genel halk, doktorların sadece RN'leri işe aldıkları fikrine sahip olduğundan, çoğu kişi kendilerini “ofis hemşireleri” olarak adlandırır ve sizi gerektiğinde belirli şeyler için “RN” ye yönlendirir. Birçok RN, MA'nın hastaları düzeltmesi gerektiğini belirterek kollara kalkar, ancak çoğunlukla RN ve hasta insanlar veya takip randevusunu almak ve geri almak isteyenlerin rolünü açıkça ayırırlar. çalışmak, gerçekten umrumda değil, ve MA'lara "ofis hemşireleri" ne olursa olsun diyecekler ... Ben RN için olduklarını iddia etmeye çalışmadıkları sürece ben onunla iyiyim, ve eğitmenin en iyi yolunun adının yanına "MA" koymak ve altında hecelemek olacağını hissediyorum. İnsanlar merak eder ve sorar, onlara farkı söyleyebilirsin.

LTC tesislerinde, LPN / LVN genellikle ilaçları yönetir ve kan basınçlarını uygular. Bazı eyaletlerde, GNA'lara, Geriatrik Hemşirelik Asistanlarına kan basıncı yapmaları öğretilir, bazı eyaletlerde değildir. CNA'lar genel olarak akut bakım ve GNA'lar, LTC çalışır, ancak bazı geçişler vardır. Yalnız RN genellikle 1-2 kattan sorumludur, ancak bazı LTC tesisleri sonuçların daha fazla RN ile daha iyi olduğunu ve ekstra bir tane kiraladığını bulmuştur…, belki de 2… ama sakinler ve buna göre CNA ORCGNA'yı “hemşire” başlığı anlamına geliyor. Birisi yardım istiyor, eğer talep bir RN gerektiriyorsa, “Bunu yapmak için eğitilmiyorum ama RN'yi alacağım” derler. Yine, ortalama 90 yaşında olduğu gibi tüm bu ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olan kişiler HTML-5'te programlamayı biliyor.

Çoğu insan diğer sağlık çalışanlarını farklı najlarla çağırır; PT'lere ve OT'lara genellikle hastanın ruh haline bağlı olarak “yardımcılar” veya “köle kurtarıcılar” denir. Flebotomistler ve laboratuvar tekniklerine genellikle “vampir” denir, bu yüzden onları genellikle hemşire olarak adlandırıldığını duymazsınız. Hastaları farklı şekillerde, daha unutulmaz yollarla önemsiyorlar. Bunu düşünürseniz, CNA / GNA & LPN / LVN arasında bir yerde bulunan PCT'leriniz de var, çünkü kan glikoz testi ve bazı pansuman değişiklikleri gibi şeyler yapabilirler (RN yarayı değerlendirdikten sonra) ), bu da onları bir LPN / LVN gibi görmelerini sağlar… dolayısıyla, insanları yerleştirmek için “hemşire”, yani onlara yardım eden biri.

Hastanelerin derecelerine bağlı olarak herkesin belirli bir renk (ler) giymesi gerektiğine nasıl karar verdiğini seviyorum ve hastanın bir geçit töreninden sonra doktorlar, stajyerler, sosyal hizmet uzmanları, CRNP'ler, PA'lar, bakım yöneticileri, rehabilitasyon terapistleri, ve daha fazlası, en fazla 4.5 gün orada olacakları zaman, nihayet tüm bu insanların kim olduğu, hepsi kendilerini tanıtan ve fakir hasta not almak için çok hasta olan şaşkınlıktan kapıya itildi. bir programı bile satmıyorlar, böylece oyun planına kimin ve nerede uyduklarını tahmin edebilirsiniz. Onlara söylediğim gibi, hiçbir 2 hastane aynı renk şemasına sahip değil, ayrıca hastaneler renk şemalarını değiştiriyorlar, bu yüzden bir programla bile oyun değiştirilebilir ve oyuncuların dönüşü her zaman olur. Hastaların hastane gezilerini unutmaya çalıştıklarını unutmayalım, böylece renk düzeninizi yine de unutacaklar. Ergo, anlamı yok. Sadece Velcros'un üstlerine, laboratuvar önlüğüne, ovma ceketine vb., Ad ve unvan üzerine dikilmiş etiketi giymelerini ve ayrıntıları rozetinde bırakmalarını sağlayın.

Tamam, sabun kutumu tek tip şey üzerine koydum. Umarım açıklığa kavuşturmak yerine gizlemedim.