Bir guru, bir jagat guru ve bir satguru arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Gu Cehalet, Ru Sökücü, Aydınlatıcı Guru

GURU

Sıradan Gurular dünyevi yaşama öğretirler, dünyevi kazanımlar hakkında bilgi verir, Karma Yapmalı ve Yapılmasın, Adanmışlık ve Yoga Bilgisi.

Bir Guru dünyevi varlığa yardım eder ve birini Cennete ya da Cehenneme yönlendirir. Onların uğraştığı birçok yaşam alanı vardır. Kutsal yazılar onların yerine geçebilir, Birinin Ebeveynleri ilk Guru'dur. Bazıları Yoga'ya sağlık için öğretir, diğerleri Dhyan'ın zihin yoğunlaşması için. Gurular dünyevi Tanrılara kendi korumaları için ibadet ederler. Bazı Gurular kötü ruhlara ibadet eder. Bu Gurular, Niteliklerle Formlar'a, Sagun'a ibadet ederler. Hatta bazıları Siddhis'i, ekstra şehvetli güçleri bile elde eder. Rishis, Munis ve Acharyas da bu Gurukul'un bir parçasıdır. Bazı insanlar bunun yerine kitaplara başvurur. Rama için Guru - Vasishta, Karishna- Durvasa için, Shiv Ji için - Brahaspati, Brahma - Agni Dev. Ancak gerçek bir Satguru bulana kadar Guru olmadan kalmamalıdır.

JAGATGURU (Krishnam Vande Jagatgurum)

Onlar Maha Yogeshwars, Avatarlar, Peygamberler ve Elçiler, Onlar dünya öğretmenleri. İlahi bilgelik vermeye çalıştıklarında dünyada birçok sorunla karşılaşırlar. Önce dünya onlara alay eder, sonra onlara karşı çıkarlar ve ölümlerinden sonra insanlar onlara ibadet ederler. Kozmik dünyaların yaratıcısı tarafından yönetilen kelimeler ve yaşam felsefesini yayarlar. Görevleri iyilik ve kötülük arasındaki dengeyi sağlamaktır. Shiv Ji bunlardan ilkiydi - Adi Guru. Biçimsiz Tanrı - Nirakar Niranjan üzerinde meditasyon yapıyorlar. Dinler onların araçlarıdır.

İyilik ve kötülük aynı Tanrı'nın mayası Sansar Saagar - dünyadaki sefalet okyanusu olan bu hapishaneye hükmeden iki yönüdür (Bu nedenle Kurtuluş'u aramamız istenir).

SATGURU (Gerçek ölümsüz Dünyadan Hakikat Bilen - Satlok)

 Gita 2.16 ve 4.34

Satguru, önceki yaşamların Karmik sonuçlarını silme ve Zihin ve Maya'nın (Beden) ruhunu Ruh'tan serbest bırakma gücüne sahiptir. Soul-Hansa daha sonra evine ulaşır - ölümsüz ebedi mesken - kozmosun dışında bulunan Amarlok. Ruh asla Tanrıların dünyasına, Daimi Kurtuluş'a geri dönmez.

Gerçek bir Satguru yaratılış / söz Tanrılarına ibadet etmez ve sizden herhangi bir Tanrı'ya ibadet etmenizi istemez. Sizden Dininizi değiştirmenizi istemeyecektir, Dinler daha fazla fiziksel zevk için Cennete ulaşmanıza yardımcı olabilir, ancak Kalıcı Kurtuluş için anlamsız hale gelir.

15. yüzyılda Satguru'ya bağlılık ile Param Moksh (Kalıcı Kurtuluş) Yolunu başlatan Sant Kabir;

Guru Govind Dou Khade, Kake Lagun Paye. Balihari Guru Aapno, Jin Govind Diyo Bataye.

Guru, Sants'tan önce Tanrı'ya eşitti. Kutsal Yazılarımız ve bilgelerimiz Guru ve Tanrı'ya eşit statü vermiştir. Ancak, Sants manevi alanda bir devrim getirdi. Satguru'yu Tanrı'nın üzerine bile yerleştirdiler.

“Guru Hain Badey Gobind Se, Mann Dekh Vichaar, Hari Sumrey Soh Vaar Hai, Guru Sumrey Soh Paar”.

Kabir sahib, Sant Matt ideolojisinde “Satguru'nun yüce Rabpten daha büyük olduğunu” ortaya koyuyor. Kimse görmediği biri üzerinde meditasyon yapamazken, gerçek Satguru üzerine meditasyon yapmak bir varlığa tüm yardım ve korumayı sağlayacak ve Kalıcı Kurtuluş da sağlayacaktır. -Param Mukti. 'Dhyan Moolam Guru Roopam' diyor Vedas.

Gita Jagatguru'da Krishn Ji önce Arjuna'yı bir Satguru aramaya yönlendirir.

Naasato vidyate bhaavo naabhaavo vidyate satah; Ubhayorapi drishtontastwanayos tattwadarshibhih.

2.16. Gerçek dışı varlık yok; Gerçek'in var olmaması; her ikisiyle ilgili gerçek, Hakikati bilenler tarafından görülmüştür (Satguru veya Özün kahinleri).

Tadviddhi pranipaatena pariprashnena sevayaa; Upadekshyanti te jnaanam jnaaninas tattwadarshinah.

4.34. Uzun secde, soru ve hizmet yoluyla, Gerçeği fark eden bilge size (o) bilgiyi öğretecektir.

Immagine Lord Krishna'nın kendisi bir Maha Yogeshwer ve Jagatguru, Arjuna'yı hayata çözümü için bir Satguru aramaya yönlendiriyor. Bununla birlikte, savaş alanı arasında bulunan Arjuna'nın orada Satguru bulma konusunda sınırlılığı vardı, bu nedenle Krishn Ji'ye teslim oldu ve kast-Khatriya-savaşçısına göre savaşması tavsiye edildi. Sonunda sadece beş kişi hayatta kaldı. Dutiful Krishn Ji, herkese Sanmat-Good Mind vermek yerine onu öldürmek için kullandı.

Bu nedenle Gerçek bir Satguru arayın ve kukla olmaktan kaçın.

Aşağıdaki tablo daha fazla ayrıntı sunmaktadır;

Görmek için yakınlaştırın.