Full HD LED TV ve Ultra HD LED TV arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Çözüm.

Full HD ve Ultra HD, iki farklı ekran çözünürlüğü için süslü terimlerdir. Full HD ekranın çözünürlüğü 1080p'dir ve 1920 × 1080 piksel anlamına gelir.

Ultra HD ekranın çözünürlüğü en azından 2160p'ye eşittir ve bu da full HD çözünürlüğünün 4 katıdır. Bu yüzden popüler olarak 4K olarak adlandırılır.

Uzun lafın kısası, Ultra HD ekran, tam HD ekranın piksel sayısının 4 katına sahiptir ve bu nedenle diğer tüm faktörlerin değişmeden kalması çok daha iyidir.


cevap 2:

En büyük fark aslında adı ... Sonra Ultra HD dört kat daha fazla piksel var - ama normalde bu farkı göremezsiniz, çünkü kimse Full HD ekran ile en ince ayrıntıları görecek kadar yakın oturmak için kullanmaz!

Bu nedenle, en iyi mesafe hakkında daha derin bir cevap izleyerek görebileceğiniz gibi, genellikle daha yüksek 4K Ultra HD çözünürlük için kullanmanız gerekmez ... Ancak 4K ve Ultra HD set maliyetini yaklaşık olarak kullanmanın 2 harika yolu vardır. FullHD TV ince, bu yüzden endişelenmeyin!

Ve bu cevap 2018-10-26 güncellendi çünkü en çok okunanlarımdan biri.

Quora için bir not ... Bu soruya doğrudan bir cevap (farklı bir cevap sadece hayati bilgileri kaçırmak ya da hatta yanlış) başlangıçta benim tarafımdan yazılmış, derin deneyimlerime dayanarak ve HİÇBİR ŞEY herkesten kopyalanır!

Ve burada, 3 harika yöntemin yardımıyla, optimum izleme mesafesi hakkında çok kesin bir cevap var ...

1) İlk yöntem çok kolay ve aynı zamanda kötü çalışan bir görüşünüz olsa bile mükemmel çalışan tek yöntem ...

4K UltraHD için birinci sürüm B ile başlıyoruz, çünkü çoğu ekran bu çözünürlüğe sahip ... İlk önce ekrana çok inanılmaz durun, piksellerden bazılarını gerçekten görebiliyor ve burnunuz ile ekran arasındaki mesafeyi ölçebiliyorsunuz. .. O zaman çoğu BluRay filmi ve HD yayın maksimum FullHD ve insanlar normalde ekrana çok yakın oturmak istemiyorlar (aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi) nasıl olsa ... Böylece ölçtüğünüz ekran mesafesini iki katına çıkarabilirsiniz, FullHD için en iyi izleme mesafesini elde etmek için bir Full HD görüntüde en ince ayrıntıların tadını çıkarabilirsiniz ... Ve bu, UltraHD 4K ekranla bile maksimum mesafedir, çünkü daha fazla hareket ederseniz doğal olarak göreceksiniz en iyi FullHD ayrıntılarından daha az ve daha azı ...

Ve sonra Full HD ekran için birinci sürüm A ... Ekrana o kadar yakın durun ki, pikselleri görebiliyor ve sonra 10 cm geri taşıyabiliyorsunuz ... Sonra Full HD görüntüdeki en ince ayrıntıların tadını çıkarabilirsiniz. .. Bu en uygun mesafedir, çünkü eğer daha fazla geri giderseniz, doğal olarak en iyi detayları daha az göreceksiniz ve daha yakın oturursanız, bazı pikseller göreceksiniz ...

Evet, çoğu insan ekranı çok yakın istemiyor ve en uzak FullHD ayrıntılarını görmek için aslında çok uzakta oturmuyor ... Normalde, 55 inçlik bir ekranın maksimum olması gerektiğinde, kanepeden yaklaşık 300 cm uzakta 55 inçlik bir TV var. 220 cm uzakta ve sonra en iyi FullHD ayrıntılarını görmek doğal olarak imkansız ... Ve sonra çok uzakta oturursanız (çoğu gibi) doğal olarak görmek daha da imkansız olan 4K veya UltraHD daha da ince ayrıntılara sahip olun. kapat ... En iyi FullHD ayrıntılarını görmek için aslında 55 inç 4K ekrandan maksimum 110 cm uzağa oturmalısınız ... Bu, esasen, bir UltraHD oynatıcıya veya filmlere asla yatırım yapmak zorunda olmadığınız anlamına gelir ... Ve çoğu programın nasıl olsa maksimum Full HD olarak gösterilir ...

Ancak ince bir 4K UltraHD ekranın fiyatı ince bir Full HD ile aynıdır ve eğer çocuklarınız TV'ye çok yakın otururlarsa, doğal olarak ekstra yükseltilmiş 4K ayrıntılarının tadını çıkarabilirler ... Ve sonra 40 inçlik ince bir ekran da kullanabilirsiniz. Dört adet 20 inç ekran yerine dev bir bilgisayar monitörü olarak 4K ekran (mükemmel 80 cm mesafede) * hehe *

2) Bir yöntem kullanırsanız, FullHD ekranla ve mükemmel görüşe sahipseniz, optimum mesafenin aslında ekran genişliğinin iki katından% 10 daha kısa olduğunu göreceksiniz ... Daha da basit olarak, ekran genişliğinin x 1.8 ve daha uzakta oturursanız, daha az ve daha iyi ince FullHD ayrıntıları göreceksiniz ... Ancak daha da iyi 4K veya UltraHD ayrıntılarını görmek için, doğal olarak daha yakın oturmalı ve en iyi UltraHD ayrıntılarını görmelisiniz (neredeyse bazı piksellere bakın), ekranın genişliğinden biraz daha yakın oturmanız gerekir!

3) Ve sayılardaki en uygun mesafeyi istiyorsanız ... Mükemmel görüş ile en iyi 1920x1080 FullHD ayrıntılarının tadını çıkarmak için ... 32 "702x395mm 28.3dm - 128cm37" 820x461mm 37.8dm - 148cm40 "886x499mm 44.2dm2 - 160cm veya max 80cm en iyi UltraHD detayları için! 42 "931x524mm 48.8dm2 - 168cm46" 1019x574mm 58.5dm2 - 184cm49 "1086x611mm 66.4dm2 - 196cm52" 1152x648mm 74.6dm2 - 207cm55 "1219x686mm 83.6dm2 - 196cm52" 1152x648mm 74.6dm2 - 207cm55 "1219x686mm 83.6dm2 - 196cm52" 1152x648mm 74.6dm2 - 207cm55 "1219x686mm 83.6dm2 - 220cm veya maksimum 110cm en ince Ultra detaylar için En iyi UltraHD ayrıntıları için 240cm65 "1440x810mm 117dm2 - 260cm veya maksimum 130cm! En iyi UltraHD detayları için 70" 1551x873mm 135dm2 - 280cm75 "1662x935mm 155dm2 - 300cm veya maks. 150cm!

Ve ekstra bir ipucu ... İyi bir 55 inç TV maliyeti genellikle Sony veya Samsung'dan gerçekten mükemmel "bütçe" ile 65 inç aynı ... 55 inç en popüler boyutu olduğundan, normalde overpriced ve birçok YANLIŞ düşünüyorum 65 inç çok büyük, bu yüzden genellikle düşük fiyatlı!

Ama 65 inç bile çok küçük, normal bir kanepe konumundan en iyi Full HD ayrıntılarını gösterecek ... Yani en iyisini istiyorsanız, maksimum 3 metre uzaklıkta 75 inç'e ihtiyacınız var ve bu yüzden bu boyut aniden TWICE'a mal oluyor !

En iyi TV setini seçme hakkında daha fazla bilgi ...

Birçoğu özellikle en iyi TV markasını merak ediyor ve bugün cevaplamak neredeyse çok basit ...

* Sony, özellikle mükemmel 65 inç bütçeli TV'leri ile açıkça en iyisi ve Samsung çok iyi bir alternatif ... Daha sonra Panasonic daha pahalı alternatifler var ... Ve ayrıca bazı aptalca pahalı "tasarım" markaları var, ancak daha ince ekranlar yapın ... Temel olarak, herhangi bir tahriş edici hata olmadan mükemmel bir resim oluşturan ve özellikle ince yükseltme (böylece dvd ve fullHD yayınları gerçekten keskin görünmüyor) vermek için çok karmaşık ve satın almak oldukça pahalı olduğu için mükemmel elektronik ... Ve LG gibi birçok üretici daha iyi elektronikler için ödeme yapmak istemiyor, bu yüzden sadece bazı çok pahalı modellerde mükemmel görüntü kalitesine sahipler ... Ama Sony ve Samsung zaten bu teknolojiyi "evde" kullanıyorlar ve bu yüzden aksi halde birçok kullanıcı incelemesine göre LG'den inanılmaz düşük maliyetli OLED bazı rahatsız edici resim sorunları ve kötü yükseltme var ... Ama Sony, LG'den WhiteOLED panelleri ve içindeki mükemmel Sony elektronikleriyle bazı OLED modellerine sahip. en iyi kalite, ancak doğal olarak LG'nin bütçe OLED modellerinden biraz daha pahalı! * Samsung QLED'in OLED ile ilgisi olmadığını ve aslında Sony ve Samsung'un çok iyi 65 inç bütçe modellerinden klasik olarak açıkça daha iyi bir resim vermediğini unutmayın. LCD paneller ... * Daha sonra isimlerdeki LED, normalde arkadan aydınlatmanın türü / yöntemi pratik olarak her modern LCD panel / ekran var ... LED piksellerinden sadece birkaç mikro TV ve oyun ekranı var ... Sony'nin şaşırtıcı "Kristal LED teknolojisi" ile prototipler OLED'den daha pahalıydı, bu yüzden onları serbest bırakmadılar ... Ancak bazı üreticiler son zamanlarda Kristal LED ile aynı şey olan ve "microLED" ekranlar üzerinde çalışıyorlar. * Ve sonra birçok ünlü orijinal yapımcıya (Philips olarak) sadece TV üretmeyi bırakın ve markayı Çin'deki fabrikalara sattı ... Çinli Hisense şirketi örneğin Sharp (örneğin başlangıçta) en iyi büyük sc yaptı Japonya'da reens) ve Amerika için Toshiba ... Polonya'da bir şirket, Avrupa'da satılan Sharp için son ekranları (çok düşük kalitede) yapıyor ... Ve Türk şirketi Vestel, Europa için çok daha kötü kalitede TV'ler yapıyor. Hitachi, Toshiba, JVC, Sanyo ve hatta bazı bütçe Panasonic gibi 30'dan fazla eski marka isimleriyle yakalandı!

* Aynı TV farklı mağazalarda da çok farklı olabilir, bu yüzden bir dükkanda satın almak isteseniz bile her zaman bir fiyat karşılaştırma sitesi kullanın!

* O zaman doğru boyuta bakın, böylece en ince ayrıntıları görebilirsiniz ... Harika bir TV doğal olarak başka bir yere açık bir pencere gibi olmalı ve yapabilmek için hem mükemmel gözlere hem de 65 ila 75 inç ekrana ihtiyacınız var. 260 ila 300 cm uzaklıktaki en iyi Full HD ayrıntılarını görün ... Aşağıdaki listemde daha fazlasını görün * O zaman biraz daha büyük veya daha küçük olanlara kıyasla 50-55 inç ekstra pahalı olarak ekstra popüler boyutlar ... Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinin. .. * Ve normalde en akıllı TV işlevlerine sahip olursunuz, 65 inçlik bir bütçede bile, böylece herhangi bir ekstra ücret ödemeden otomatik olarak bu işlevselliği elde edersiniz! * Bazı mağazalar 100hz veya daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu kandırmaya çalışır ... Gerçek şu ki bazı ince modern 50hz setleri, hareketleri çok düzgün ve keskin ele ... Ama 50hz setlerinin hepsi elbette değil ... Ve bazı eski 100hz setleri aslında iyi bir 50hz setinden daha kötü ... Birkaç dükkan özel yapılmış videoları bile gösteriyor 50hz görünüm ile "büyük" fark ve setleri göstermek için o zaman önemli ölçüde daha kötü, bazen bile korkunç ... Hatta ben f tam olarak aynı 50hz TV şovu hareketi bir film veya yayından normal / sıradan bir sinyale sahip diğer 100hz TV'ler kadar güzel (pürüzsüz ve keskin) ... Tamam, hala küçük bir fark olabilir, ancak neredeyse imkansız * Gerçekten iyi bir VA LCD ekran, koyu gölgelerde bile beyaz, ince detaylar ve çok parlak beyaz üretebilmeleri için neredeyse toplam siyah (bazı ayarlardan sonra birkaç kez) ince ayrıntıları gösterebilmelidir ... önden harika renkler göstermek için ... Ama VA ekranlar renkleri yandan çarpıcı bir şekilde karartmak için kullanır ... Ve bir IPS LCD ekran, yanlardan bile oldukça ince renkler gösterir, ancak "siyah" görünüm normalde çok karanlık gibi görünür gri, bunun yerine ... Her neyse ince derin siyah gösterebilen şaşırtıcı Sony IPS ekranlar (benimki gibi) hariç ... Ve WhiteOLED nihayet yandan en iyi, toplam siyah ve mükemmel renkleri bir araya getiriyor, ancak para cezası çok pahalı ve LG'nin bütçe sürümlerinde hem bazı resim hataları hem de kötü yükseltme var! * Sony'de UltraHD ile ince ölçeklendirme, örneğin FullHD'de neredeyse UltraHD kadar keskin olmayan eski DVD filmleri yapar * Mağazalardaki demo TV'ler genellikle garip ayarlara ve çok güçlü renklere sahiptir, ancak normalde evde ayarlayabilirsiniz ... Ve sadece "sinema" veya "film" moduna geçerek, en iyi görüntüyü elde etmek için kullanın. * Ayrıca, resim gibi gerçekten doğal bir "pencere" için "görüntü iyileştirme" nin tümünü veya çoğunu KAPALI konuma getirin ... * Sonunda en modern ses TV hoparlörleri oldukça korkunç, bu yüzden seti her zaman bir hifi ekipmanına bağlamalısınız veya en azından ayrı hoparlörler satın almalısınız, bu oldukça ucuz olabilir ve yine de BÜYÜK bir gelişme sağlar!

Başlangıçta herkesin daha iyi bir TV bulmasına yardımcı olmak için yazdım (kopya değil) Ve İsveçliyim, bu yüzden biraz garip yazabilirim ... Ama umarım cevabım çok yardımcı olacaktır!


cevap 3:

Tam Yüksek Çözünürlük (FHD) tanımı, 1080p olarak da bilinen 1920x1080 piksel çözünürlüğüdür.

Ultra High Definition'ın tanımı, 2160p olarak da bilinen 3840x2160 çözünürlüğü ve '4K' teriminin iki güncel kullanımından biridir.

'4K' nın diğer kullanımı 4096x2160 dijital sinema standardıdır.

Genel olarak, monitör satmak için 'p' terimleri ve TV ekranlarını satmak için '-HD' terimleri kullanılır. Bunun nedeni, ortalama PC kullanıcısının ortalama TV kullanıcısından daha teknoloji meraklısı olması olabilir. '4K' iki farklı çözüme atıfta bulunduğu için kafa karıştırıcıdır, bu nedenle içeriğe bağlı olarak başka biri kullandığında anlamını tahmin edebilirsiniz, ancak '2160p' yerine terimi kullanmayı şahsen savunmuyorum.

Doğrudan cevap, Ultra HD'nin Full HD piksellerinin 4 katını ifade etmesidir.