cevap 1:

Bu ilginç çünkü iş analistleri ve fonksiyonel danışmanlar bazen aynı kişi tarafından doldurulan iki rol. Ancak daha büyük projelerde, tüm iş analistleri ve fonksiyonel danışmanlardan oluşan ekiplerin olması yaygındır.

Her ikisi de 'gereksinimleri' karşılamak için 'çözümler tasarlama' alanında çalışır.

Bununla birlikte, iş analistlerine odaklanma genellikle üzerinde çalışılan iş alanını anlama ve haritalandırma sorumluluğu ile birlikte “müşteri tarafında” dur.

Aksine, fonksiyonel danışmanlar genellikle uzmanlığı çözümü oluşturan sistemin bir bölümüne veya modülüne yakın olmaktan kaynaklanan "satıcı" veya "danışman" yan profesyonellerdir.

Gerçek bir dünya örneği, geçmişte üzerinde çalıştığım bir iş dönüşüm projesinde BA'lardan oluşan bir ekip ve büyük bir ERP şirketinden fonksiyonel danışmanlar vardı. Her iş akışında (ör. "İK", "Finans") bir BA, işlevsel bir danışmanla eşleştirildi ve birlikte sorumlulukları, hem iş süreçleri hem de BT sistemleri açısından gelecekteki çalışma şeklinin nasıl ele alınacağını yakalamaktı. BA, işletmenin kullanacağı her sürecin yeni sistem tarafından ele alınmasını sağlamaktan sorumluyken, fonksiyonel danışman sistemi buna göre yapılandırmaktan sorumluydu.

İş dönüşümü yapmanın tek yolu bu değildir - diğer yollar yapılandırmak yerine yazılım geliştirmeyi içerir ve işlevsel danışman, geliştiriciler, UX ve scrum ustaları gibi ekiplerle değiştirilir. Ancak bildiğim kadarıyla bu yapılar bugün hala var.


cevap 2:

İş Analisti, iş gereksinimlerini tanımlamak ve teknoloji çözümleri sunmaktır. Çoğu durumda, İş Analisti, ERP kullanan müşteri organizasyonundan dahili bir kişidir.

Öte yandan, bir BT firmasında işlevsel bir danışman, müşteri organizasyonunun gözünde yabancıdır. Bazen müşterilerin herhangi bir iş analisti olmayabilir, bu durumda BT firması İş Analisti olarak çalışmak için kendi uzmanlarını sağlar.

ERP uygulaması durumunda BA çok hayati bir rol oynar.