Cevap 1:

Herhangi bir ev alıcısının, bir konut mülkiyeti satın almadan önce halı alanı ve yerleşik veya süper inşa alanları hakkında net olması hayati önem taşımaktadır.

  • Kapalı alan: Farklılıkları en çok tanımlayan halı alanı, balkon, garaj vb. Alanlar hariç, yolcuların yaşayabileceği alanı içerir.

Yerleşim alanı halı alanı, balkon, garaj vb. Konut dışı alanlardan oluşmaktadır.

Süper inşa alanı, merdiven ve asansörler gibi alanlar da dahil olmak üzere mülk üzerindeki tüm ortak alanlardan oluşur.

  • Değer: İnşaatçılar tarafından tek bir mülk için ortaya konan farklı rakamlar, 3 tip alan hesaplamasının maliyetini temsil eder. Süper inşa en az, halı arasına düşen ise halı alanı her zaman en yüksek.

Herhangi bir alıcı, mülk satın alırken çok önemli belirleyiciler olduğu için halı alanının ve inşaat alanının maliyeti ve süper inşa ile ilgili alan ve maliyet farklarını dikkatle dikkate almalıdır.


Cevap 2:

Halı alanı: Adından da anlaşılacağı gibi, dış ve iç duvarların ve balkonun kalınlığı hariç halıyı döşemek için mevcut alandır. Halı alanı, dairenin dış duvarlarında bulunan net kullanılabilir alandır ve projeden projeye, geliştiriciden geliştiriciye kadar değişir.Genellikle halı alanı inşa alanının yüzde 60 ila 70'i arasındadır.

İnşa alanı:

halı alanı + iç ve dış duvarların kalınlığı + Balkon + koridor

Süper inşa alanı: Süper inşa alanı halı alanı, inşa alanı ve asansör, merdiven, lobi, eğlence merkezi, teras ve diğer tüm insanların eriştiği diğer alanlar da dahil olmak üzere diğer alanların eklenmesidir. apartman.

Aynı konu hakkında daha fazla bilgi için HALI ALANI, YAPI ALANI, SÜPER YAPI ALANI VE


Cevap 3:

Halı alanı:

Halı alanı bir evin içine halı yaymak için kullanılabilecek alandır. Dairenin iç duvarın kalınlığını içeren ancak balkon veya http://terrace'i içermeyen net kullanılabilir alanıdır.Ayrıca merdiven sadece dairenin içindeyse, ancak balkon, asansör, lobi vb. halı alanına dahil değildir.

Toplam Halı Alanı Nasıl Hesaplanır?

Halı alanını hesaplamanın birkaç yolu vardır. Öncelikle, halı alanının yerleşim alanının yüzde 70'i olduğunu bilmelisiniz. Örneğin, yerleşik alanın 1000 feet kare olduğu varsayıldığında, halı bölgeniz 1.000 feet kare kapalı yüzde 70 olmalıdır, bu durumda 700 metre kare demektir, yani halı bölgeniz 700 metre kare olacaktır.

Yerleşim Alanı Nedir?

Yerleşim alanı halı alanı artı duvarlarla kaplı alandır. Balkonlar, teraslar (çatılı veya çatısız), asma katlar ve hizmetçi odası gibi diğer çıkarılabilir yaşanabilir alanlar vb. İçerir. tamamen.

Yerleşim Alanı Nasıl Hesaplanır?

yerleşik alan = halı alanı + duvarlarla kaplı alanlar.

Süper inşa alanı, giriş lobisi, koridorlar, merdiven kutuları, asansör boşlukları, asansör lobisi, jeneratör odaları, kulüp evi, güvenlik odası ve kompleksteki diğer ortak alanların orantılı payına ek olarak inşa alanıdır. Ancak su depoları, yürüyüş yolları, yüzme havuzu, açık spor tesisleri, hava kulübeleri, erişilemeyen çiçek tarhları, çatı katları süper inşa alanına dahil edilmeyecektir.

Süper Yerleşim Alanının Hesaplanması

Asansör, veranda, kulüp binası vb. Ortak alanlarda süper inşa alanı faktörleri olduğundan, geliştiriciler 1.25'i süper inşa alanını hesaplamak için bir çarpan faktörü olarak görmektedir. Bu toplam satılabilir alanı yüzde 25 arttırır. Bu yüzdeye yükleme denir. Az sayıda geliştirici satılabilir alanı hesaplarken yükleme figürleri teklif etme eğilimindedir. Örneğin, halı alanı 600 feet kare ise, inşaatçı yüzde 30 yükleme ekler, 780 metrekare için ödeme yapmanız gerekirken, sadece 600 metrekare kullanırsınız.


Cevap 4:

Ev alıcılarını aldatmak için aldatıcı terimler kullanmak, gayrimenkul sektöründe yaygın bir uygulamadır. Builder-Buyer Sözleşmesi'nde geliştiriciler tarafından genellikle kullanılan terimler, gerçek anlamlarını anlamayanlar için zor olabilir. Gayrimenkul sektöründeki her yatırımcı / ev alıcısının farkında olması gereken bazı önemli terimler şunlardır:

HALI ALANI

Dış duvarların kapladığı alan, servis şaftları altındaki alanlar, özel balkon veya veranda alanı ve özel açık teras alanı hariç olmak üzere bir dairenin net kullanılabilir taban alanıdır, ancak dairenin iç bölme duvarlarının kapladığı alanı içerir.

İNŞA ALANI

Yerleşim alanı, halı alanı ve duvar alanı eklendikten sonra gelen alandır. Duvar alanı, bir birimin iç duvarlarının kalınlığıdır. İnşaat alanı ayrıca kuru balkon, çiçek tarhları, vb. Gibi yetkililer tarafından zorunlu kılınan diğer alanlardan oluşur.

SÜPER YAPI ALANI

Süper Yerleşim alanı, koridor, asansör lobisi, asansör vb. İçeren yerleşim alanı ve ortak alan eklenerek hesaplanan alandır. Bazı durumlarda, inşaatçılar ortak olarak havuz, bahçe ve kulüp binası gibi olanaklar da içerir. alanı. Bir Geliştirici / Oluşturucu sizi süper yerleşik alan temelinde ücretlendirir, bu yüzden 'satılabilir' alan olarak da bilinir.

EMANET HESABI

RERA Yasası, 2017, inşaatçılara, inşaat maliyetini ve arazi maliyetini karşılamak için planlanan bir bankada tutulması gereken paydaşlardan elde edilen satış gelirlerinin% 70'ini korumalarını zorunlu kılmaktadır.

TAMAMLAMA SERTİFİKASI

Tamamlama sertifikası, yetkili bir kurum tarafından, bir gayrimenkul projesinin denetlenmesinden sonra verilen, onaylı bina planına göre inşa edildiğini ve yetkili makam tarafından belirlenen tüm gerekli standartları karşıladığını belirten bir belgedir.

MESLEK BELGESİ (OC)

Yerel otorite tarafından bir binanın mesleğe uygun olduğunu ve onaylanan plana göre ve yerel yasalara uygun olarak inşa edildiğini belgeleyen sertifika.


Cevap 5:

Bildiğimiz kadarıyla dört dönem var: ARSA ALANI, HALI ALANI, YAPI ALANI ve SÜPER YAPI ALANI.

Çizim Alanı (Açık Alan), bir bina inşa etmek istediğiniz arsa alanıdır.

Halı Alanı (Kat Alanı) önerilen dairenin duvarları içinde kalan alandır. Halının döşenebileceği gerçek alan. Bu alan iç duvarların kalınlığını içermez. Bir dairenin gerçek kullanım alanıdır. Yapım Alanı halı alanı artı dış duvarların ve balkonun kalınlığıdır. Süper inşa alanı inşa alanı artı lobi, asansörler, şaft, merdiven, vb gibi ortak alanların orantılı alandır. Bazen yüzme havuzu, bahçe, kulüp binası, vb gibi ortak alanları da içerebilir.

FSI, FAR, arsa alanı, taban alanı ve bina planındaki açık alan hakkında devamını oku

Yazar, Fransa, Almanya, Avrupa'daki mimarlara, emlakçılara kat planı hizmetleri sunuyor


Cevap 6:

Halı Alanı - Halı alanı, bir konut biriminde kullanabileceğiniz gerçek alandır. Alan, duvarın iç kalınlığı hariç duvardan duvara ölçülür. Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi yeşil renkli alan halı alanımızdır. Ayrıca lobi, asansör, merdiven, oyun alanı gibi ortak alanları içermez.

Yerleşim Alanı - Yerleşim Alanı halı alanı artı dış duvarların ve balkonun kalınlığıdır. Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi mavi renkle kaplı alan. halı alanına% 10 yükleme faktörü ekleyerek birikmiş alanı hesaplayabilirsiniz.

Süper İnşaat Alanı - Süper inşaat alanı, inşaat alanı artı lobi, asansör boşluğu, merdivenler, vb. Gibi ortak alanlardır. süper inşa alanı. Halı alanına% 15 ila% 50 arasında değişen bir yükleme faktörü eklenerek hesaplanabilir. Yukarıdaki görüntü alanında gösterildiği gibi yeşil ve kahverengi renkli süper inşa alanı

Daha fazla bilgi için aşağıdaki videomuzu izleyin: -


Cevap 7:

Halı alanı, mülkün duvarınızı ölçtüğünüz halıyı döşeyebileceğiniz alanı anlamına gelir. Bu, kişisel alanınızı arayabileceğiniz gerçek alandır ve mülk satın alırken gerçekten endişelenmeniz gerekir. Kat Alanı Halı Alanı ile aynıdır.

Yerleşim Alanı veya Baza Alanı, dairenin veya ticari mülk biriminin toplam kapalı alanıdır. Mülkiyet birimine faydalı kanal alanları eklenerek hesaplanabilir, halıya iç ve dış duvarlar uygulanır.

Süper Yerleşim Alanı halı alanına bir yükleme faktörü eklenerek hesaplanabilir.

Halı alanı ve halı alanı ile süper inşa alanı arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki videonun da çok yararlı olacağını düşünüyorum. ”

Halı Alanı Hesaplaması ve Ölçümü - Örnekle Açıklanmıştır

Ve hangi bölümlerin halı alanı ölçümüne dahil edildiğini ve hariç tutulduğunu bilmek istiyorsanız izlemelisiniz. Bu videoda, Halı Alanı nedir ve halı alanı hesaplamasının doğru yolu nedir ve halı alanı, inşa alanı ve süper inşa alanı ile ilgili diğer birçok önemli bilgiyi bulacaksınız.


Cevap 8:

Halı Alanı

Halı alanı aynı zamanda net kullanılabilir zemin alanı olarak da bilinir, bir kişinin halı yayabileceği bir alandır. RERA'ya göre bir halı alanı, mutfak, tuvalet, banyo ve iç bölme duvarları gibi kullanılabilir alan içeren bir dairenin net kullanılabilir taban alanıdır.

Halı alanı, iç bölme duvarları, tüm odalar, mutfak, tuvaletler, banyolar, dolap alanı, mülk içinde merdiven içerir.

Halı alanı dış duvarlar, servis şaftı, balkon, hizmet alanı, açık teras, asansör ve lobi, merdiven, Veranda, çiçeklik, kulüp binası tarafından kapsanan alanı içermez.

Yani, mülk satın alırken halı alanına bakın, sonra kararınızı verin çünkü hayır. bu size gerçek kullanılabilir alan hakkında bir fikir verecektir.

İnşa alanı

Yerleşim Alanı = Halı alanı + Dış Duvarlar + Balkonlar + Servis Mili

Yerleşim alanı aynı zamanda baza alanı olarak da bilinir. Yerleşim alanı halı alanı, balkonlar, servis şaftları içermektedir. Yerleşim alanı açık teras alanı, asansör ve şaft, merdiven, kulüp binası, yüzme havuzu vb.

Süper Yerleşik alan

Süper inşa alanı, inşa alanı artı lobiler, merdivenler, asansör boşlukları, kulüp binası, hava kanalları, boru kanalları / milleri ve diğer kapalı ortak tesisler gibi ortak alanların bir payına eşittir.

Süper inşa alanı, oyun alanları, bahçeler, parklar, araba yolları ve çatı terası gibi açık alanları içermez. Süper inşa alanı halı alanından% 10 ila 40 daha fazladır. devamını oku - Halı Alanı, Yerleşim Alanı ve Süper Yerleşim Alanı nedir?

Bunu yararlı bulursanız lütfen oy verin.


Cevap 9:

Basit bir ifadeyle: Halı alanı, bir daire veya ev içinde kullanılabilir bir alandır. Bunu hesaplarken duvarlar arasında duvarlar arasındaki alan dikkate alınır. Yerleşim alanı hesaplamasında duvarların kapladığı alan da dikkate alınır. Süper inşa edilen proje, park alanı, merdiven, servislerin kullandığı alan, kapı evi, kulüp evi gibi boş zaman alanları dahil olmak üzere proje altındaki tüm alanı kapsar. Projede sağlanan tasarım ve olanaklara bağlı olarak süper inşa alanı 30 arasında % -45%, bazen daha fazla, halı alanının üstünde ve üstünde. Zamanında inşaatçılar pazarlanabilirliği artırmak için yüzdeye bir sınır koyarlar.


Cevap 10:

İnşa alanı

Duvar, yaşam alanı, yatak odaları, balkon, tuvalet ve hizmet alanı dahil olmak üzere bir binanın fiili inşaatı.

Bir binanın inşa alanı

Yerleşim alanı = Halı Alanı + Duvar Kalınlığı + (Balkon / Tuvalet / Hizmet Alanı)

Başparmak kuralına göre,

Yerleşim alanı = Halı Alanı + (% 20 x Halı Alanı)

Süper Toplanma Alanı

Süper inşa alanı terimi gayrimenkul inşaatçılarında kullanılmıştır. Ortak alan da dahil olmak üzere bir binanın tüm alanına Super Built-up alanı denir.

Ortak Alan = Asansör + Lobi + Veranda + Park Alanı + Oyun Parkı

Halı Alanı

Basit olarak, zemine bir halı döşediğinizde, zemin alanına herhangi bir engelleme olmadan yayılır, buna halı alanı denir.

Duvar, hizmet, balkon hariç bir binanın gerçek taban alanına halı alanı denir.

Halı Alanı hesaplayıcı

Halı Alanı = Yerleşim alanı - Duvar alanı - (Balkon / Tuvalet / Hizmet Alanı)

Kaynak: Halı, Yapılı ve Süper Yapılı Alan Arasındaki Fark - Açıklama


Cevap 11:

1. KAPSAMLI ALAN: “kapalı alan” herhangi bir kat seviyesinde bir binanın kapladığı yatay alan anlamına gelir, ancak bina kuralları kapsamında muaf tutulan alanları içermez.

2. ZEMİN KAPSAMI: “zemin kapsama alanı”, kornişler, chajjas ve 0.6 m'ye kadar çıkabilen mimari özellikler hariç, tüm katlardaki tüm yatay projeksiyonları göz önünde bulundurarak, zemin üzerindeki maksimum bina alanı anlamına gelir. dış bina hattından.

3. SÜPER YAPI ALANI: Korunma alanı, asansör lobisi, asansör vb. İçeren inşaat alanı ve ortak alan eklenerek hesaplanan alandır. Bazı durumlarda, inşaatçılar havuz, bahçe ve ortak alanda kulüp binası. Bir Geliştirici / Oluşturucu sizi süper yerleşik alan temelinde ücretlendirir, bu yüzden 'satılabilir' alan olarak da bilinir.

Ancak, süpürgelik alanı ve halı alanını belirlemek için lütfen geliştiriciler veya diğerleri tarafından verilen hiçbir hesaplamayı takip etmeyin. Benim önerim I.S Kodunda verilen yönergeleri takip etmektir. aynısı aşağıda verilmiştir:

IS 3861: 2002

4 BAZA ALANI ÖLÇÜMÜ

4.1 Süpürgelik alanı, 3.2'de belirtilen kategoriler için ölçülen yerleşik kapalı alanlar olacaktır ve 4.1.1'de verilen alanları içerecek ve 4.1.2'de verilen alanları hariç tutacaktır.

4.1.1 Süpürgelik alanı amacıyla aşağıdakiler dahil edilecektir:

a) Varsa, kaide ofsetleri hariç, zemin seviyesindeki duvar alanı; bina kaplamanın ötesine çıkıntı yapan sütunlardan oluştuğunda, baza alanı kaplamanın dış yüzeyine kadar alınacaktır (oluklu sac kaplamanın oluklu dış kenarı dikkate alınacaktır);

NOT - Ortak bir duvarın iki mal sahibi tarafından ortaklaşa sahip olması halinde, bu tür duvarların sadece yarısı bir mal sahibinin baza alanına dahil edilecektir.

b) Sıhhi tesisat, su temini tesisatları, çöp oluğu, telekomünikasyon, elektrik, yangınla mücadele, klima ve asansörler için miller;

c) Merdiven kutusu;

d) Parapetli açık veranda durumunda:

1) yukarıdaki çıkıntılarla korunan kısım için yüzde 100 alan ve

2) yukarıdan korumasız kısım için yüzde 50 alan.

e) yukarıdaki çıkıntı ile korunan balkonun yüzde 100 alanı ve korunmayan balkonun yüzde 50 alanı; ve

f) Dış duvarın ötesinde bir levhanın konsol haline getirilmesi ile yapılan oyuklarda:

  1. 1 m'ye kadar yükseklikteki oyuk için alanın yüzde 25'i,

Yüksekliği 1 m'den fazla ve 2 m'ye kadar olan bölme için alanın yüzde 50'si ve

3. 2 m'den daha yüksek oyuk için alanın yüzde 100'ü

4.1.2 Süpürgelik alanına aşağıdakiler dahil edilmeyecektir (bkz. 2.1):

a) Çatı katı alanı;

b) Mimari bant, korniş vb.

c) Dikey güneş kırıcı veya kutu panjur çıkıntılı alanı ve diğer mimari özellikler, örneğin saksı için döşeme projeksiyonu, vb.

d) Açık platform;

e) Teras;

f) Açık spiral / servis merdivenleri; ve

g) Teras seviyesinin üzerinde çıkıntı yapan bölge, makine dairesi, kuleler, kuleler, kubbeler.

5 HALI ALANI ÖLÇÜMÜ

5. 1. Süpürgelik alanından 4'te işlendiği gibi, duvarın alanı çıkarılmalıdır (ayrıca bkz. 5.1.1, 5.1.2 ve 5.2). Duvar kalınlığı perdah dahil olmalıdır.

NOT - Çeşitli boyutlar dahili veya harici olarak ölçülebilir.

5.1.1 Duvar alanına aşağıdakiler dahil edilecektir:

a) Kapı ve duvardaki diğer açıklıklar;

b) Süpürgelik alanı içindeki konumlarına bakılmaksızın sütunlar, ara sütunlar, destekler veya diğer herhangi bir engel;

c) Alan boyunca 300 metrekareyi aşan duvar boyunca pilaster;

d) Duvar içindeki akışkanlar;

e) Yerden 2,2 m yükseklikte görünen gömme dolap, almirah ve raf; ve

f) Oturma odasında veya yatak odasında duvarın dışına taşan şömine.

5.1.2 Aşağıdakiler duvar alanından hariç tutulmalıdır:

a) Duvar boyunca alanda 300 metrekareyi geçmeyen tıkaç ve

b) Chullah platformu duvarın dışına taşınıyor.

5.2 Halı alanı, aşağıdaki bölümün alanı hariç 5.1'de belirtilen alan olacaktır:

a) Veranda;

b) Koridor ve geçit;

c) Giriş holü ve sundurma;

d) Merdiven ve merdiven örtüsü (mumya) (nota bakınız);

e) Kaldırma mili ve makine dairesi;

f) Banyo ve lavabo;

g) Mutfak ve kiler;

h) Mağaza;

i) Kantin;

j) Havalandırma kanalı ve tesis odası; ve

k) Sıhhi / su temini tesisatları ve çöp oluğu, elektrik ve yangınla mücadele, klima, telekomünikasyon, asansör için şaft.

NOT - Bir salonda veya bodrum katında, son adımın 1 m ötesindeki bölümler merdivenin bir parçası olacaktır.

Teşekkürler.


Cevap 12:

HALI ALANI - İNŞAAT ALANI - SÜPER İNŞAAT ALANI.

Bakalım bunlar ne?

Halı Alanı duvarların içinde kalan alandır, halının döşenmesi gereken gerçek alandır. Bu alan iç duvarların kalınlığını içermez. Bir dairenin gerçek kullanım alanıdır.

Yapım Alanı halı alanı artı dış duvarların ve balkonun kalınlığıdır.

Süper Yerleşik Alan, inşa alanı artı lobi, asansör boşluğu, merdivenler, vb.Gibi ortak alanların oransal alanıdır. Bazen yüzme havuzu, bahçe, kulüp binası vb.Gibi ortak alanları da içerebilir.

Genellikle HALI ALANI SÜPER YAPI ALANININ yaklaşık% 70-80'i kadardır. Ancak bu oranın projeden projeye ve kurucudan kurucuya değiştiğini unutmayın.

Ödeme "SÜPER YAPI ALANI" üzerinden yapılır.

Şimdi hesaplama: HALI ALANI 600 feet kare ise SÜPER YAPI ALANI ne olur?

Oranın 75:25 olduğunu varsayalım.

HALI ALANI SÜPER YAPI ALANININ% 75'i anlamına gelir.

SÜPER YAPI ALANI = 600 + 600'ün% 25'i = 600 + 150 = 750 SQ FT

Böylece ödeme 600 sqft değil 750 sqft üzerinde yapılacaktır.

Umarım bu mantıklıdır.

Önerilerinizi bekliyoruz


Cevap 13:

Halı Alanı duvarların içinde kalan alandır, halının döşenmesi gereken gerçek alandır. Bu alan iç duvarların kalınlığını içermez. Bir dairenin gerçek kullanım alanıdır. Yapım Alanı halı alanı artı dış duvarların ve balkonun kalınlığıdır. Süper İnşa Alanı, lobi, asansör boşluğu, merdivenler, vb. Gibi ortak alanların orantılı alanıdır. Bazen yüzme havuzu, bahçe, kulüp binası vb. SÜPER YAPI ALANININ yaklaşık% 70-80'i. Ancak bu oranın projeden projeye ve kurucudan kurucuya değiştiğini unutmayın. Ödeme "SÜPER YAPI ALANI" üzerinden yapılır. Şimdi hesaplama: HALI ALANI 600 feet kare ise SÜPER YAPI ALANI ne olur? Oranın 75:25 olduğunu varsayalım. HALI ALANI SÜPER YAPI ALANININ% 75'i anlamına gelir. SÜPER YAPI ALANI = 600 + 600% 600 = 600 + 150 = 750 SQ FT Böylece ödeme 600 sqft değil 750 sqft üzerinde yapılacaktır.


Cevap 14:

Halı Alanı (CA)

İnşaat Alanı (BUA)

Süper İnşaat Alanı (SBUA)

Hatırlanması Gereken Hızlı Noktalar -

  •  Genel olarak, CA = BUA'nın ~% 80'i veya SBUA'nın ~% 75'i
  • Bir satıcı (İnşaatçı / Acente / Doğrudan Sahip) mülkün "Alanı" nı teklif ettiğinde, onlara her zaman SBUA, BUA veya CA olup olmadığını sorun
  •  Satıcı teklif verdiğinde, bir mülkün fiyatı / metrekare - SBUA, BUA veya CA olup olmadığını onaylayın. SBUA'da fiyat teklif eden inşaatçıların kötü bir eğilimi Bangalore'de ortaya çıkmaya başlıyor (Bu, aslında fiyat çok ucuz gibi görünüyor, aslında değil)
  • Bir ev satın almak için her zaman halı alanı arayın. Evin içinde ne kadar alanın olması gerektiğini bilmek de önemlidir.Ayrıca, mülk satın alma konusunda en iyi teklifi almak için TheHouseMonk ile çalışın. TheHouseMonk'da ev avcılığının çevrimiçi ve çevrimdışı yönlerini birleştiriyoruz. Tek bir şemsiyede uzman aracılık ile birlikte çevrimiçi portal