cevap 1:

3 fazlı transformatör dediğimizde, varsayılan olarak tek fazlı 3 fazlı transformatör anlamına gelir.

Ancak 3 fazlı transformatör bankası dediğimizde, 3 fazlı transformatör yapmak için bağlı üç, 1 fazlı transformatör anlamına gelir.

Tek fazlı 3 fazlı transformatör, transformatör bankasından daha ucuza mal olacaktır.

3 fazlı transformatör daha fazla yer kaplayacak, ayrıca maliyeti daha fazla olacaktır.

Ancak transformatör bankasını kullanmanın bir avantajı vardır, eğer transformatörlerden biri hasar görürse, o zaman açık delta olarak kullanılabilir, ancak derecesi düşürülecektir, ancak tam güç kesintisi yerine daha az arzın olması daha iyidir.


cevap 2:

Tek bir üç fazlı transformatör, 3 fazlı bir transformatör ise tek bir ünite içerir, ancak 3 fazlı bir transformatör bankası, 3 fazlı bir dönüşüm devresi oluşturmak için bir araya getirilmiş 3 No. 1-Ph transformatörleri içerir.

Maliyet olarak aynı kapasiteye sahip 3 fazlı transformatör, 3 tek fazlı transformatörden daha ucuzdur, ancak barajlar gibi bazı yerlerde, 3 fazlı bir Tfr'nin sahalara taşınması zorlaşır, bu sitelerde 1 fazlı transformatörler küçük hacimli ve daha fazla güvenilirlik özelliği. Genellikle 3-ph Tfr bankasının yedek olarak dördüncü bir transformatörü vardır ve bu, üç üniteden birinde arıza anında hizmete alınabilir, bu tesis tek 3-Ph transformatörde mevcut değildir.