cevap 1:

İki makaralı bir motorun farklı hızlarda dönen iki eşmerkezli şaftı vardır: biri yüksek basınçlı türbin kademelerini yüksek basınçlı kompresöre, diğeri düşük basınçlı türbin kademelerini düşük basınçlı kompresöre ve fana bağlar. Bunu yapmanın nedeni, düşük basınç kademelerinin çapının daha büyük olmasıdır, bu nedenle belirli bir dönme hızı için daha yüksek uç hızına sahiptirler. Aynı zamanda, sıcaklık daha düşüktür ve ses hızı da düşer. Akışı ses altı tutmak için, daha düşük hızda dönecek şekilde tasarlanmıştır.

Üç makaralı bir motor aynı şeydir, sadece üç eşmerkezli şaft ile, üçüncüsü bir ara basınç türbini ve kompresörü birbirine bağlar.

Dişli bir turbofan, fanın hızını azaltmak için üçüncü bir makara yerine düşük basınçlı kompresör ve türbine kıyasla bir şanzıman kullanır. Bu bazen fanın düşük basınçlı kompresörden çok daha büyük olduğu çok yüksek bypass oranlı motorlarda kullanılır.


cevap 2:

3 makaralı motor söz konusu olduğunda daha fazla ışık atmama izin verin

Üç Makaralı Motor

Üç makaralı bir motor aynı şeydir, sadece üç eşmerkezli şaft ile, üçüncüsü bir ara basınç türbini ve kompresörü birbirine bağlar. Dişli bir turbofan, fanın hızını azaltmak için üçüncü bir makara yerine düşük basınçlı kompresör ve türbine kıyasla bir şanzıman kullanır.

Bu bazen fanın düşük basınçlı kompresörden çok daha büyük olduğu çok yüksek bypass oranlı motorlarda kullanılır.

3 makaralı motorun avantajları

  • Kısmi yükte aerodinamik eşleşme sayesinde daha esnek Dönen bileşenlerin daha düşük ataleti Daha fazla marş motoru tarafından çalıştırılması daha kolay Daha fazla fan hava akışı motor akışına daha yüksek oranlar için izin verir. Bu, jet hızında karşılık gelen bir artış ve yüksek SFC'ye yol açan itici verimlilikte azalma olmadan artan itme sağlar.

Daha Fazla Bilgi İçin Ayrıca Okuyun