İşletme performansı metrikleri nedir? KPI ve metrikler arasındaki fark nedir?


cevap 1:

YA KPI, bir işletmenin net kâr marjı gibidir.

Bu rakam, sektör ne olursa olsun her işletme için en önemli KPI'dır.

Bir şirket 700.000 $ gelire ulaştığında, bu rakam ideal olarak% 15 olmalıdır. İşte işletme tarafından nakit tasarrufu ve artırımı.

Metrikler, bu rakamı artırmaya yardımcı olan rakamlardır.

Metrikler aşağıdaki gibi rakamlardır:

  • Olası satışların sayısı Satışlardan elde edilen satışlara dönüşüm oranları Ortalama satış değerleri Yeni satış gelirinin toplam değeri Reklamlardan gelen olası satışların sayısı Hizmet işlerindeki brüt kar marjları

Tüm bu rakamlar metrik, ancak bazıları da KPI olabilir.

KPI, bir kişiye bir görev tahsis ederek işletmenin performansını sürdürmeyi hedefleyen bir figürdür.

Örneğin, bir satış elemanının dönüşüm oranlarının bir ay boyunca minimum% 35 olması gerekebilir.

Bunun altında ve kişi hala bir iş bulamayabilir. Dönüşüm oranları doğrudan satış geliriyle ilgilidir, bu nedenle minimum bir rakamı olması gerekir.

KPI, bir işletme veya işletme departmanı için bir performans standardıdır. Her hafta işletme için oluşturulması gereken olası satışların sayısı olabilir.

Metriklere sahip olmak ve bir işletmede KPI'ları görmek için neyin ölçüleceğini bilmek, yönetimin temelini oluşturuyor.

Bir işletmenin hangi metrikleri izlemesi gerektiğini ve ayrıca KPI'ları çok kapsamlı bir şekilde anlamak istiyorsanız, kitabımdan Kaldıraç tamamlayıcı adlı bir kopyasını indirebilirsiniz.

İşletmeniz için en önemli KPI'yı (net kâr marjı) nasıl artıracağınızı bilmek istiyorsanız Kaldıraç'ı okuyun. Potansiyel satışları veya satışları artırmadan, yüz binlerce dolarlık işletmelerin net kârındaki artışlara ilişkin vaka çalışmaları ile bilgiye sahiptir.


cevap 2:

Bir süre kısa olmaya çalışalım. Bu bir sorundur, çünkü bu konularda yüzlerce kitap yazılmıştır.

Başlangıç ​​olarak, metrikler bir şeyi ölçmek için kullandığınız göstergelerdir. Evrende belirsiz miktarda olası metrik vardır. Bir metriğe örnek olarak “çubuk uzunluğu” verilebilir. Çubuğu ölçüyorsunuz ve 66 cm uzunluğunda olduğunu görüyorsunuz. İş dünyasında bir örnek, "müşterilerin web sitemizde kaldığı ortalama süre" dakika cinsinden olabilir. Birisi için bu önemli bir metriktir, bazıları için böyle değildir.

Ciddi ölçümde önemli olan dürüstlüktür. İş hayatında ölçtüğünüz her neyse, doğru ölçmek dürüst bir girişim olmalıdır. Yıpranmayı, yılda çalışan kaybını ölçüyorsanız, olduğu gibi rapor etmelisiniz. Departmanınız bir ezik gibi göründüğünde kendinizi kötü hissedebilirsiniz, ama bu hayattır. Ölçmenin amacı anlamaktır. Sadece resminizi geliştirmek için “kitapları pişirmeye” çalışıp çalışmadığınızı anlamıyorsunuz. Yöneticilerin şunları söylediğini duydum: Çalışanların memnuniyetini ölçmek çok zor. Gerçekte bunlar şu anlama gelir: Yönetim becerilerimi ölçmenizi istemiyorum. Her ölçüm sistemi bu engeli aşmalıdır.

İşletme performansı metrikleri, işletmenizin performansını ölçmek için kullandığınız metriklerdir. Özgürce seçebilirsiniz. Elbette, yıllar içinde bazı sözleşmeler oluşturuldu ve metrikler biraz standartlaştırıldı. Örneğin, borsada işlem gören şirketlerin düzenlemelere uymak için belirli ölçümleri rapor etmeleri gerekir. Ancak, çoğunlukla İşletme performans metriklerinin seçimi, metriklerin o şirketle alakalı olması için şirketin hedeflerini yansıtmalıdır.

Temel Performans Göstergeleri (KPI), kasıtlı kitap pişirmeye ek olarak, raporlama sistemlerinde bir başka engeldir. İnsanlar genellikle bunları somut bir kabukta şirketin bu veya diğer dönemde nasıl yaptığını gösteren finansal ve finansal olmayan metrikler olan Temel Sonuç Göstergeleri ile karıştırır. KRI, sorunun bir parçası olan, normalde kullanılmayan bir terimdir. Her neyse, bu yıl Müşteri Bazında Büyümenin% 10 olduğunu söylüyorsanız, anahtar sonucunuz budur, bu da birkaç KRI'nizden biridir. Temel Performans Göstergesi, bu sonuca ulaşıp ulaşmayacağınızı belirlemek için yakından izlediğiniz bir metriktir. Bu durumda KPI, iş alanı ve yeri başına haftalık Yeni Müşteri Sayısını ölçebilir. Bu KPI'yı kullanarak oldukça hızlı bir şekilde iyi bir şey yaptığınızı veya bir şeyi değiştirmeniz gerektiğini göreceksiniz. Tabii ki, şirketinizin kaç mevcut müşterisini kaybettiğini bilmek de önemlidir. Bunu da ölçmeli ve rapor etmelisiniz. Ama belki KPI'nız sürekli izlenmez. KPI fikri, tüm olası sayıların 60 sayfası yerine, rutin olarak izlenecek birkaç önemli metrik seçmektir.

Yeni Müşteri Sayısı - metriğini örnek olarak kullanarak, KPI'ların seçiminin arkasındaki mantığı gösterebiliriz. Hedefiniz, savaşı kazanmak zorundadır, müşteri tabanını% X arttırmaktır ve yeni müşterileri hızlı bir gösterge olarak kullanmaya karar verdiniz. Bu seçimin ardındaki gerekçe, eski müşterileri yoğun bir şekilde kaybetmemeniz ve yeni müşteri kazanmanın sizin zorluğunuz olduğunu hissetmeniz gerekir. Ancak başka bir durumda, kazanması gereken savaş aynı olabilir ama KPI ile ilgili kararınız farklı olabilir. Analiziniz sorununuzun müşteri dönüşümü, karmaşası olduğunu söylüyorsa, KPI'nız iş alanı ve yeri başına haftada Churn olabilir.

Seçtiğiniz KPI, Yeni Müşteri Sayısı, doğru sorunları giderir, ancak çok yavaş olabilir. Bunun yerine, Yeni Müşteri Sayısını yönlendiren bir Göstergeyi izlemek isteyebilirsiniz. Hangi süreç bunu yönlendiriyor? Evet, satış. Yeni Müşteri Sayısı için bir proxy metriği bulmayı deneyebilirsiniz. Satış aramaları etkinliğinin Yeni Müşteri Sayısını yeterince yansıttığına karar verebilirsiniz, çünkü her 10 aramada bir yeni müşteri alacaksınız. Bu durumda, KPI'nız hafta başına düşen Satış Görüşmesi Sayısı… ..

Bu analizi başarılı bir şekilde iyi KPI'lara götürecek şekilde gerçekleştirirseniz, aslında bir şekilde başarınızı veya başarısızlığınızı tahmin eden bir dizi öncü gösterge, gösterge oluşturdunuz. Daha geniş bir bağlamda, müşteri edinmenin nereye gittiğini gösteren bir KPI'nız varsa, satış büyümesi için iyi bir proxy'niz vardır. Buna sahip olduğunuzda, teslimat planlarınızı, lojistik, satın alma, personel vb. İşlevlerinizi düzenlemek için iyi bir bilgiye sahip olursunuz. Örneğin, satış KPI'nızın önümüzdeki 3 aylık dönemde% 15 büyüme gösterdiğini düşünüyorsanız, bu tür yeni satışları gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi veya bu hizmeti sunacak kadar personeliniz olduğunu belirten bir gösterge de bulmalısınız. veya iş ortaklarınız yeni birimlerle başa çıkmaya hazırdır. Örneğin, yeni insanlara ihtiyacınız varsa, KPI'nız İşe Alım Hunisi'nde Aday Sayısı olabilir ve bu kişileri zamanında alma şansınız olup olmadığına dair bazı işaretler verebilir.

KPI'ları bulma mantığı ciddi bir grup düşünmesini gerektirse bile, fayda KPI'ların kümesinin kuruluşun nereye gittiğini gerçekten anlayabilmesi için yeterince basit olacağıdır. Kuruluş, düzeltici faaliyet için zaman alır ve her zaman arabada bir arka ayna gibi olan resmi raporlamanın merhametinde değildir.