cevap 1:

Dört tekerlekten çekiş, ön ve arka diferansiyeller, transfer kutusu adı verilen bir şanzıman sonrası şanzıman vasıtasıyla birbirine sıkıca bağlıyken çoğunlukla yarı zamanlıdır. Transfer kutusunun birincil amacı, bu sağlam bağlantıyı kilitlemek ve kilidini açmaktır. Opsiyonel olarak daha düşük hızda çalışmayı sağlamak için genellikle ancak her zaman olmamak üzere redüksiyon dişlileri içerir.

Ön ve arka tekerlekler, araç rulolarıyla aynı sayıda devire maruz kalmadığından, rijit bağlantı tahrik hattına büyük baskılar getirir ve asfalt yollar gibi yüksek çekiş yüzeylerinde kullanım için uygun değildir. Dört tekerlekten çekiş genellikle ek ön uç donanımının sürekli olarak dönmesi nedeniyle asfalt yollarda ön uç aşınmasını ve yakıt sarfiyatını önlemek için ön tekerlekleri ön tahrik milinden ayırmak için bir yöntem içerir.

Dört tekerlekten çekiş asfalt yollara uygundur. Sıkıca bağlanmadan hem ön hem de arka diferansiyellere torku yönlendirebilen merkezi bir kavrama veya diferansiyel içerir. Subaru gibi çoğu dört tekerlekten çekişli araç normalde önden çekişlidir, ancak arka tekerleği sadece ön olanlar kaydığında kavramak için bir kavrama kullanın. Bu, iki tahrik şaftı, diferansiyel ve aksın döndürülmesinde meydana gelebilecek yakıt sarfiyatını önler.

Dört tekerlekten çekişli bir hibrid, ön ve arka arasındaki aksi takdirde rijit bağlantıda bir miktar kaymaya izin vermek için ön tahrik miline yapışkan bir kavrama yerleştirir. Artan aşınma ve zayıf kilometre nedeniyle tam zamanlı kullanılmamalıdır, ancak asfalt yollarda sürüşün zarar görmesini önler.

Başka bir dört tekerlekten çekiş hibritinde, farklı derecelerde kilitlenme sağlamak için merkezi diferansiyel ile paralel bir kavrama bulunur. Bunlar Subaru STI gibi performans odaklı araçlarda kullanılır. Normalde arka tekerleklere yaklaşık% 60 tork ve öne% 40 tork uygulanır. Kayma meydana geldiğinde, bir kavrama, çekişi olan aksa% 100 tork sağlayabilen, değişen derecelerde bir kilitleme uygular.

Bir aks üzerindeki bir tekerlek kaydığında, o akstaki diğer tekerlek herhangi bir tork sağlayamaz. Dört tekerlekten çekişli araçlar, dönmeyen tekerleğe biraz tork sağlamak için genellikle özel bir diferansiyel kullanır. Dört tekerlekten çekişli araçlar, sıkma tekerleğini yavaşlatmak için anti-lock fren sistemini kullanır ve bu da karşı olanın biraz tork uygulamasına izin verir. Subaru STI her ikisini de yapar.


cevap 2:
  • 4x4, dört tekerleğin motor tarafından sürülebildiği dört tekerlekli bir araç anlamına gelir. 4WD, dört tekerleğin motor tarafından sürülebileceği anlamına gelir;

Yani dört tekerlekli araçlar için hiçbir fark yok - aynı şey demek. Farklı tiplerde dört tekerlekten çekiş sistemi farklı şeyler olarak pazarlanma eğilimindedir. Ayrıca, AWD olarak pazarlanan arabaları görme eğilimindeyken, kamyonlar ve arazi araçları 4x4 olarak rozetler.

Bu değiştirilmiş bir Land Rover Defender. Yolda, ön ve orta akslar tahrik edilir, bu da onu 4WD yapar (ancak 4x4 değil), arka aks basitçe geride kalır. Off road, üçüncü aksa sürüş devreye girer, AWD yapar, ancak hala 4x4 değildir. Teknik olarak, yarı zamanlı 6x6.


cevap 3:

Fark? Evet!

Büyük fark? Belki de değil…

Hem 4x4 hem de AWD'nin temel prensibi aynıdır. Aracın 4 tekerleğine de güç verilir. Güç 4 tekerleğin tümüne dağıtıldığında, sonuç daha iyi çekiş gücü ve genel performans olur.

4x4 veya 4WD eski standarttır. Eski arabalarda, araçtan çıkmanız ve güç sağlamak için gerekli tekerlekler üzerindeki göbek kapaklarını manuel olarak kilitlemeniz gerekiyordu. Daha yeni 4WD araçlarda, aracın kabininden 4WD ve 2WD (araca göre FWD veya RWD) arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyan bir uçuş mekanizması vardır.

Öte yandan AWD bilgisayarlı bir sistemdir. Araç, düzenli koşullarda 2WD bir araç (araca bağlı olarak FWD veya RWD) gibi davranır. Sistem herhangi bir tekerleğin kaydığını veya herhangi bir faktör tarafından çekiş kaybını tespit ettiğinde, mili saniye içinde araç AWD'ye dönüşür ve güç 4 tekerleğin hepsinden verilir. Sürücü müdahalesi gerekmez.

Şimdi karayolu veya normal asfalt yollardaki günlük sürüşler için bir AWD mükemmel bir arkadaştır. Tamamen otomatikken çok fazla çekiş gücü sunar. Ayrıca çamur yollarını, küçük kayaları ve su akışlarını göreceli olarak daha kolay idare edebilir. Ancak aklı başında bir kişinin askeri bir tankı seçeceği sert çekirdekli yollarla ilgileniyorsanız, 4x4 bir araçla, tercihen bir ciple daha iyi durumdasınız.

4x4'ün AWD sistemi üzerinde sunduğu şey düşük menzilli dişlilerdir. Bu, aracınızın tork çıkışını büyük ölçüde etkili bir şekilde artırır. Öte yandan AWD, genellikle yolda kalan ancak biraz eğlenmek için yoldan çıkmaktan korkmayan insanlar içindir.

4x4 ile bir Maruti Çingene ve AWD ile bir Mahindra XUV var ve offroading için her gün Mahindra üzerinde Maruti Çingene seçin.


cevap 4:

AWD ve 4WD sistemleri arasındaki mekanik farklılıkların ve bu mekanik farklılıkların nasıl farklı performans ve gerçek dünya uygulamalarıyla sonuçlandığı hakkında ayrıntılı bir açıklama için, bu cevaba bir göz atın:

Calvin Nelson'ın cevabı 4WD ve AWD arasındaki fark nedir?

Kısacası, AWD sistemleri tipik olarak, ek çekişin ıslak / olumsuz havalarda sürücünün güvenini arttırmaya en uygun uygulamalarda veya yüksek performanslı yol elde etme yolu olarak kullanılır.

Gerçek 4WD daha az sofistike, ancak daha güvenilir ve operasyonda tutarlıdır ve bu nedenle arazi uygulamaları için daha uygundur.