Hazine bonoları ile mevduat sertifikaları arasında temel bir fark var mı?


cevap 1:

Hazine bonosu Amerika Birleşik Devletleri'nin doğrudan yükümlülüğüdür. Bu itibarla Amerika Birleşik Devletleri'nin “tam inancı ve kredisi” ile desteklenmektedir. Hazine bonolarının vadeleri yirmi ila otuz yıldır. Bunlar en uzun vadeli Hazine tahvilleridir, iki senenin altında vadeleri olan T senetleri ve iki yıldan on yıla kadar vadeleri olan T senetleri.

Tüm Hazine menkul kıymetleri, fiyatları değişen faiz oranlarına karşı savunmasız olmasına rağmen, ikincil piyasada satılabilir niteliktedir. Fiyatlar faiz oranlarına ters orantılıdır. Faiz oranları yükseldiğinde Hazine fiyatları düşer ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak, faiz oranlarındaki değişikliklere duyarlılık zaman içinde azalmakta ve tüm Hazineler nominal değerde olgunlaşmaktadır.

ABD'de CD'ler, herhangi bir depozito gibi, Federal Mevduat Sigorta Şirketi tarafından 250.000 dolara kadar sigortalı olsa da, mevduat sertifikası ticari bir bankanın yükümlülüğüdür. CD, mevduatın ömrü için kısa vadeli veya beş yıla kadar belirli bir faiz oranı öder. Dayanak kurumun kredi riski nedeniyle karşılaştırılabilir bir Hazine vadesinden daha fazlasını vereceklerdir.

CD'ler takas edilebilir enstrümanlar değildir, bu yüzden aslında likit olmayanlardır (bu da başka bir artımlı verim kaynağı sağlar). Vadeden önce para çekme işlemine izin verilir, ancak mudide bunun için bir ceza ödemek zorunda kalacaktır.

Buna karşılık, Hazine kâr veya zararda işlem görebilir.