Cevap 1:

Askeri eğitim, başkalarının deneyimlerinden öğrenmeyi içerir. Yine de, hiçbir eğitimin size öğretemeyeceği şeyler vardır:

  • Durum farkındalığı. Savaşta durum genellikle kaotik ve ezici. Bağıran ve çığlık atan insanlar, mermiler ve mermiler uçuyor ve bir anda 100 şey oluyor. Deneyimli asker bunu çok anladı ve neyin önemli (tehlikeli) neyin olmadığını biliyor. Tecrübesiz bir asker, hedeflerine çok uzaklara vurmayı amaçlayan top mermileri için bile endişelenebilir. Deneyimli asker sakin kalır ve hemen önemli olana odaklanır. Deneyimli bir asker, düşmanın yeteneklerini ve taktiklerini ve ne zaman hareket edeceğini ve ne zaman hareket edeceğini bilir. Düşman ateşi altındayken o eski "Kalmalı mıyım yoksa şimdi gideyim mi?" melodi. Hemen hemen özetliyor. Deneyimsiz asker, genellikle bir hata olan ateş altında hareket etme eğilimindedir. Genellikle savaşta sadece birkaç dakika gerçekten tehlikelidir. Zamanın geri kalan kısmı (genellikle ateş altında) beklemekten veya hareket etmekten ibarettir. Yeni bir asker bu durumlar arasındaki farkı bilmiyor. Gerçek tehlikeli an gelmeden çok önce strese girecek ve önemli olduğu zamanda daha az etkili olacaktır. Deneyimli bir asker daha dikkatli olur. Kendisini yoldaşlarına kanıtlaması için baskı yok. Bunu zaten birçok kez yaptı. Taze asker genellikle daha fazla risk almaya istekli olur ve bu sadece ona değil, aynı zamanda yoldaşlarına da zarar verebilir. Pozisyonunuzu terk etmek ve geri çekilmek zorunda olduğunuz belli bir an var. Çok erken ayrılırsanız, göreve zarar verip korkak gibi görünüyorsunuz. Çok geç ve öldün. Doğru anı bulmak kritik öneme sahiptir ve tamamen bir deneyim meselesidir.

Bununla birlikte, deneyimsiz olanın bir avantajı olduğu anlar da vardır:

  • Ne bekleyeceğini bilmemek, genellikle emektardan daha cesurdur. Deneyimli askerler, bazı durumlarda arzu edilmeyen süper temkinli olma eğilimindedir. Genellikle deneyimli askerler, özellikle memurlar planlarda düşünürler. Tembel olurlar ve "kutunun dışında düşünmeyi" unuturlar. Yeni ve deneyimsiz bir adam, taze inisiyatif istendiğinde doğru kişi olabilir. Bir süre sonra çok fazla deneyim olumsuz bir etkiye sahiptir. Askerler yanıyor. Bosna'da geçirdiğim süre boyunca, 3 veya 4 yıl süren savaştan sonra, bu tecrübeli askerlerin çoğunun onlarla çok fazla psikolojik bagajı olduğunu ve artık ön cephe malzemesi olmadığını gördüm. Hırvat ordusu onları yeni askerlerle değiştirdi.

Sonunda, deneyimli kişinin hayatta kalma şansı daha yüksek. Ve tüm önemli olan bu olmalı.


Cevap 2:

Bir tarif hakkında okumak, bir şey pişirmekten ve iyi sonuç vermekten nasıl farklıdır?

Eğitim, eğitmenlerin fiziksel cephede önemli gördüklerinin bir kısmını içeren teorik bilgi sağlar. Gerçek fiziksel cephenin ders kitaplarından ve öğretim elemanının notlarından çok farklı olması muhtemeldir.

Bu sadece savaşmak için değil, aynı zamanda etkili bir zemin süpürücüsü olmaktan araba tamircisine ve ebeveynliğe kadar her şey için geçerlidir. Bunu gerçekten yapmak zorunda kalana kadar, aslında nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz.

Ve konu gerçek bir ölüm kalım meselesi olduğunda, gerçekten nasıl hayatta kalabileceğinizi bilmek istersiniz. Eğitim sadece şimdiye kadar devam ediyor.


Cevap 3:
"Bir savaş durumunda, benzer fiziksel özelliklere ve eğitime sahip olmaları koşuluyla, deneyim iki asker arasındaki farkı nasıl yaratır?"

Adrenalin Dökümü.

Her şeyden başka, savaş eğitimi vücudunuzun herhangi bir tehdide karşı doğal reaksiyonunun üstesinden gelmekle ilgilidir - sisteminize adrenalini boşaltarak.

Adrenalin savaşta kesinlikle yararlı olsa da, savaş yakınken ani adrenalin dökümünden kurtulamıyorsanız, kendinizi sadece gerçekten entegre dövüş tekniklerinin hayatta kalacağı bir kaosa yakalanmış bulacaksınız - çünkü artık 'düşünemezsiniz' . Durumu dopedeymiş gibi yanıtlayacaksınız ve tünel vizyonunuzda yanlış tehditlere odaklanırken gerçek tehditleri görmezden geleceksiniz.

Bu yüzden deneyim eğitimden daha önemlidir. Adrenalin boşaltımını tekrar tekrar deneyimlemek, sonunda etkisini yıpratır. Bunun nedeni koşullu telafi edici yanıttır (teşekkür ederim, Jens Mowatt!).

Dövüşe tekrar tekrar maruz kalmak vücuda adrenalin dökümü etkilerine karşı koymayı öğretecek ve strese karşı kronik maruz kalma vücudun daha az adrenalin salmasına neden olacaktır.

Ne eğittiğinizden bağımsız olarak, bu primal adrenalin dökümünden kurtulamıyorsanız, tüm tekniklerinizin hiçbir değeri yoktur.


Cevap 4:

Deneyim büyük fark yaratır. Bunu neredeyse kazara, Helmand Eyaleti, Sangin Bölgesindeki farklı Deniz birliklerine Sivil İşler bağlılığı olarak gördüm.

3. Tabur, 7. Denizciler Sangin'e İngilizlerden devralan ilk birim oldu. Yedi aylık bir konuşlandırmaya yaklaşık beş ay vardı - savaşta test edildi ve birlikte savaşmaya alışkınlardı. Birkaç KIA ve birkaç düzine WIA ile birkaç temizleme operasyonu yürüttüler.

3. Tabur, 5. Denizciler derhal Sangin'e konuşlandı ve 3/7 devraldı. Turlarının ilk yarısında cehennemdiler: 25 KIA ve 300'den fazla WIA.

Durum inanılmaz derecede kötüydü ve göreceli deneyimsizlik nedeniyle daha da kötüleşti. Bu Denizciler, onlardan önce gelenler kadar sağlam, zinde ve iyi eğitilmişlerdi. Ancak sadece savaşın öğrettiğini öğrenmek için bazı zor dersleri vardı.