iyi bir kehanet nasıl yazılır


cevap 1:

O at dövülerek öldürüldü. O yorgun komplo koltuk değneğine güvenmek yerine neden kendi başına duran bir hikaye yazmıyorsun?

Bir kehanet kullanırsanız, kim yazdı? Bu kişi gelecekte ne olacağını nasıl bildi? Bunlar yazarların neredeyse hiç hesaba katmadığı sorulardır, ancak kehanetler hiç görünmüyor. Bunu ilk ortaya atan kişinin bir geçmişi, itibarı, belki bir gündemi vardı. Modern insanlar onun kim olduğunu hatırlamayabilir, ancak kehanetin ne dediğini ve nasıl söylediğini etkileyecektir. Cidden, uzak geçmişte biri Doğu'dan büyük bir ejderha kralın geleceğini yazdıysa, bunu nasıl bildi? Çoğu zaman kehanet, hikayeyi yönlendirmek için tembel bir araç olarak kullanılır ve okuyucunun, geçmişte birisinin ne olacağını sihirli bir şekilde bildiğini kabul etmesi beklenir.

Gerçek dünyaya bakalım. Nostradamus'un kehanetleri ve Vahiy Kitabındakiler muhtemelen modern dünyanın en ünlü iki tanesidir ve her iki durumda da nereden geldiklerini biliyoruz ve bu onların güvenilirliğini etkiliyor.

Legacy of Kings'te, gelecek nesilleri manipüle etmek için kasıtlı olarak yazıldığı ortaya çıkan bir “eski kehanet” ve spoiler olmadan açıklayamayacağım başka bir amaç vardı :-). Kehanetler de yanlış olabilir.


cevap 2:

Gizemi bırakacak kadar belirsiz olması gerekiyor. Metafor kullanımı, hatta çeviri sorunları bile yardımcı olabilir. Mistborn serisini daha önce okuduysanız, Brandon Sanderson kehanetlerle ilginç şeyler yapıyor.

Ana karakteriniz için geçerli olmayan bazı sahte kehanetler veya kehanetler de dahil etmek iyi bir fikir olabilir.

Kehanetin amacı nedir; neden dahil ediyorsun Okuyucunuzu meraklandırmanız veya okuyucunuza hikaye hakkında biraz daha fazla şey anlatmanız gerekiyor mu (okuyucunun olayları kendi başına düşünmesine ve doğru zamanda gerçeği ortaya çıkarmasına yardımcı olmak iyidir)? Eğer öyleyse, karakterlerin bilmesine gerek yok. Karakterlerinizin X, Y ve Z şeylerini yapması için bir nedene mi ihtiyacınız var? O zaman belli ki bilmeleri gerekiyor. Sadece bir kehanete sahip olmak uğruna kehaneti dahil etmeyin, hikayeniz için bir şeyler yapması gerekir.

Yukarıdakilerin tümü, kehanetinizin nasıl şekillendirilmesi gerektiği konusunda önemlidir. İnsanları tahmin yürütmeye devam ettirmeniz gerekiyorsa, bunu daha belirsiz hale getirin. Konuyu sürmeniz gerekiyorsa, daha net bir kesime ihtiyaç duyar yoksa insanların bunu anlamaya başlamama ihtiyacı vardır.

Karakterleriniz kehanete inanıyor mu? Kadere bile inanıyorlar mı, yoksa kendi kaderlerini seçebileceklerini mi düşünüyorlar?


cevap 3:

Kehaneti, bir dağ geçidinden bağıran ve siz "ne? !!!" diye bağıran bir adam olarak düşünün.

Ve kafasını ve hayal kırıklığını sallıyor ve uzaklaşıyor.

Kehanet, gelecekte akışkan bir modeldir. Şimdi ile o zaman arasındaki boşluk nedeniyle sadece bir kısmı net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bir romandaki bir kehanet, gelecekten şifreli bir mesajdır. Karakterleriniz onu çözmeyi deneyecek. Bulmacanın parçaları var ama resmi yapmak için yeterli parça yok.

Hikayenin geleceğinde belirli bir unsurla ilgili olmasına ihtiyacınız var. Ve çok özel bir sorunun cevabı olmalı. "Yüzük taşıyıcısı kim olacak" gibi bir şey. İfadeyi veya buna yol açan kritik bir unsuru içermelidir. Aksi takdirde, kehanet sunan güçler neden onu göndermeye zahmet etsin?

Bu şey anahtar bir kişi, anahtar bir yer veya anahtar bir nesne olmalıdır. Sanki yanıtı bilmek sorunu tümüyle çözmeye yardımcı olacakmış gibi.

Sonra anahtar şeyi alın ve düşünebildiğiniz kadar çok şeyi yazın. O zaman bunları veya birkaçını eşanlamlılar sözlüğüne götürün. Şiirsel bir yorum veya konuşma şekli edinmeye çalışın.

Kehaneti oluşturun. Eğer kötüyse, atın ve tekrar deneyin. Çok az veya çok şey ortaya çıkarsa, berbattır. İyi yazılmış görünmüyorsa, yeniden yazın.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa, onu bir kenara atın ve konuyu anlatmak için farklı bir fikir seçin.

Esasen, bir bilmece nasıl yazılacağını Google'a bırakırsanız, aynı tavsiyeleri alırsınız.

Diğer yöntemim; Hikayenin başında ve olay örgüsünü oluşturmadan önce bir kehanet atmayı deneyin. Hikaye fikrine bağlı olmayan bazı rastgele kelimeler atın. Öyleyse hikaye çizilene ve çoğunlukla bitene kadar onu unutur ve o noktada ona bakarım. Yeniden yazma ile uydurabilirsem o zaman tamam. Değilse, diğer kötü yazılar gibi çöpe gider.

İkinci yöntem, bilinçaltınızın zaten son için birçok fikre sahip olmasına bağlıdır.

Açıkçası, büyük bir kehanet amacınız varsa. Ama eğer yapmadıysanız, buradaki diğerlerinin de söylediği gibi, okuyucular için biraz fazla ilgi çekiciydi.


cevap 4:

Belirsizlik ve yanılabilirlik.

Bir kehanet içeren orijinal bir hikaye yazmak çok zor. Ya sonu çok net bir şekilde işaretliyorsunuz ya da geleceği değiştirme girişiminin, aldırması gereken olayları ironik bir şekilde ortaya çıkardığı bir "Oedipus Rex" dönüşü kuruyorsunuz. Ve her ikisi de türdeki en iyi yazarlardan bazıları tarafından defalarca ölümüne yapıldı.

Orijinal bir bükülme ekleyemediğiniz sürece, diğer yazarların yaptıklarını tekrarlamak istemezsiniz.

Harry Potter kitaplarında Harry ya da Neville Longbottom için geçerli olabilecek bir kehanet vardır. (Bana göre, Rowling imalar konusunda biraz daha ileri gidebilirdi ve burada bazı yanlış yönlendirmeler yapabilirdi. Ama çoktan kendini bir köşeye yazmıştı, bu yüzden çok ileri bir dönüş olabilirdi.) Harry hakkındadır ve hatırladığım kadarıyla, okuyucunun başka türlü düşünmek için asla bir nedeni yoktur, ancak tüm destanın, her ikisi de kehaneti gerçekleştirebilecek iki çocuk büyücü kurduğunu ve okuyucunun hangisini bilmediğini hayal edin. kehanet doğruysa ya da atıfta bulunur. Şimdi gerginliğin var. Olaylar önce bir yöne, sonra diğerine işaret ediyor, bir erkek olduğunu düşündüren şeyler ortaya çıkıyor, ama sonra bir şey bu şüpheyi tersine çeviriyor ve sonuçta tamamen farklı bir çocuk olduğu ortaya çıkıyor, oradan oraya gelmiş biri. başlangıç, ancak sonunda bulduğumuz bazı alınan bilgiler nedeniyle kehanete uymayanlar yanlıştı.

Bununla çok eğlenebilirsiniz, tersine bir cinayet gizemi gibi.

Sadece tam olarak nasıl göründüğünü ortaya çıkaran bir kehanete sahip olma. (Değişiklik, herkesin kehanetin bu kadar basit olamayacağını düşünmesi olmadıkça, ancak önemli bir noktayı fark etmemişlerdir ...)

Her zaman açık bir şekilde bir şeyi gizleyin.


cevap 5:
  1. Tüm arsayı hecelemeyin. Çoğu zaman, bir kehanetin özgüllüğü, bir öykünün sahip olabileceği tüm gerilimi ortadan kaldırır. Belirsiz olun. Kelimeleri ve anlamı çevirin. Arkaik anlamları kullanın, hatta kehanetin büyük bölümlerini tamamen yok edin.
  2. Kehanetin dışında, genellikle çığır açan şeyler olmasını sağlayın. Elbette, bir insanlık dışı canavarlar ordusu yağmalamak ve öldürmek için aşağı iniyor, peki ya kendini koruma, ekonomik amaçlar ve realpolitik tarafından motive edilen tamamen insan (ya da en azından insansı) krallıklar?
  3. Hepimizi Kötü Adam'dan kurtaran Tek Kahraman hakkında kehanet yapmak zorunda değilsin. Bir kehanet kolaylıkla bir çağın sonu, kaçınılmaz bir felaket ve hatta tek bir kişinin yolsuzluk ve çöküşü hakkında olabilir. Kehanet söz konusu olduğunda döndürülebilecek pek çok açı var ama görünen o ki, hepsi Tolkien türevi kurguda “kötü bir adam var, birinin onu durdurması gerekiyor” şeklinde özetleniyor.
  4. İyi bir karşı örnek olarak konuyla ilgili bu videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

cevap 6:

Çok klişe ama yine de kitaplarımda kullandım :)

  • Nereden geldiği konusunda çok iyi bir açıklamam olduğundan emin oldum, ki bu benim durumumda kökeni kozmolojikti.
  • Ayrıca mesajın göndericisinin mesajı yayması veya ona göre hareket etmesi yerine neden bir kehanet veya 'uyarı' olması gerektiğini de açıkladım.
  • Kelimesi kelimesine bahsetmedim, aksi takdirde arsanın bir kısmını verecekti
  • Gizemli ve ilgi çekici görünmesi için geri kalanı vahyedildiğinde bazı ayetler kullandım. Ayet, gizli anlamlar için iyi çalışır.

cevap 7:

Bence, çeşitli karakterler kehaneti yanlış yorumlayabilsin ya da gerçekleştiğinde bunu beklenmedik bir şekilde yapsın diye hoş bir belirsizlik önemli. Kendinize bir iyilik yapın ve dünya dinlerindeki en iyi bilinen kehanetleri ve hatta fantastik romanlardaki hayali kehanetleri kazmaya çalışın, sonra sizinkini biraz farklı kılmak için neler yapabileceğinizi görün. "Seçilmiş" mecazların da farkında olun ve kendinize, o yola gitmeye karar verirseniz, onları alt etmek için ne yapabileceğinizi sorun.


cevap 8:

Bir kehanet yazman gerektiğini düşünmüyorum. Bu fikir fazla kullanılıyor.

Her neyse, kehanetlerle ilgili en önemli şey, kırmızı ringa balığı olmalarıdır. Doğruyu söylüyorsun, ama gerçek açık olamaz. Geleceğe dair kehanetler işe yaramaz olmalıdır.

Akılda tutulması gereken en önemli şey budur. Gerisi estetiktir.


cevap 9:

Kafiyeli kehanetlerin güçlü olduğunu düşünüyorum. "Lyke Wake Dirge" gibi şiirlere bakın. Öte yandan, kafiye yapmak, yazmaktan daha zordur.

Diğer bir seçenek de, kehanetin Elfçe veya Latince veya sadece İspanyolca gibi başka bir dilde yazılması ve “çevirilerin” düzyazı ayrıntılarını İngilizceye yazmaktır.

David McFarland ile de aynı fikirdeyim (Mistborn serisi hakkındaki bilgisizliğim dışında).


cevap 10:

Kehanetinizi yazmak için fantastik romanınızı bilim ve tarihe dayandırın. Okuyucularınıza mantıklı gelecektir.