wanikani nasıl kullanılır


cevap 1:

Wanikani'yi Aralık 2015'te kullanmaya başladım ve 60 seviyeyi bitirmem 23 ayımı aldı. Yine de yakacak yaklaşık 1500 öğem var ve umarım bu yıl Aralık ayından önce biterim (3 yıl!)

JLPT2 testini birkaç yıl önce zaten geçmiştim, bu yüzden yeni başlayan biri değildim, ancak internette okumak için kullandığım Rikaichan'ın yardımı olmadan kağıt üzerinde uzun veya karmaşık metinleri okumakta rahat değildim ve iyi bir şey bulamadım kanji öğrenmek için yöntem.

Bu makaleyi okuduğumda Wanikani'yi ilk kez duydum

İlk Başlarken Japonca Öğrenimi Hakkında Bilmeyi İstediğim 10 Şey

. Japonca öğrenme yaklaşımlarını çok ilginç buldum ve hemen Wanikani'yi denedim!

Başkalarının da belirttiği gibi, bu gerçekten bağımlılık yapıyor ve kendi seviyemden değil, en baştan başlamam gerektiğini fark ettiğimde oldukça hüsrana uğradım.

Ama baştan başlamak zorunda kaldığım için pişman değilim çünkü daha önce radikalleri hiç öğrenmemiştim ve ilk seviyelerde bile bilmediğim birkaç kanjiler veya kelime dağarcığı vardı.

Peki işe yarıyor mu?

EVET! Artık çok fazla zorluk çekmeden gazete, dergi ve hatta roman okuyabiliyorum. Yine de romanlar için sözlükte kelimelere ve kanjilere bakmam gerekiyor.

Büyük bir hayranı olmadığım kısım kelime hazinesi: kelime ve ifade seçimleri biraz tuhaf. Pek çok kelime ve ifade pek kullanışlı değil (askeri alanla veya beyzbolla ilgili tonlarca kelime vb.).

Yanlış yazdığınızda yeniden yazma olanağına sahip olmamayı da sinir bozucu buluyorum.

Benim gibi ana dili İngilizce olmayan insanlar için de daha zor çünkü gerçekten sık sık kelimeyi hem Japonca hem de İngilizce olarak ezberlemem gerekiyor veya bir kelimenin Fransızca'da tam olarak ne anlama geldiğini biliyorum ama kelimenin tam olarak ne olduğunu hatırlayamıyorum veya İngilizce ifade.

Ama genel olarak gerçekten iyi bir uygulama. Geleneksel öğrenme yöntemleriyle bu düzeyde kanji bilgisine asla ulaşamazdım.


cevap 2:

Hiç kullanmadım, ama sadece bir baktım ve ilk birkaç radikal üzerinden oynadım. En iyi cevabımı vermeden önce birkaç seviye daha oynamak isterdim, ama bulunduğum yerden, ona bir B verirdim.

Öncelikle, gerçek kanjiye girmeden önce kanji bileşenlerini öğretme fikirleri çok iyi. Kanji oluşturmak için birleştirilen unsurları oldukça sağlam bir şekilde kavrayamıyorsanız, kullanıldıkları kanji hakkında da asla iyi bir kavrayışa sahip olamazsınız. Bu yüzden, bunu düşündükleri için bile takdir edilecekler ve tek başına, muhtemelen mevcut diğer SR tabanlı sistemlerden daha iyi.

Ancak bileşen seçimleri bile - onlara "radikaller" diyorlar, ancak bu terimi yalnızca bir kanji'nin sözlükte listeleneceği bileşeni belirtmek için kullanmayı tercih etsem de - biraz tartışmalı. Çoğu radikallerin ne anlama geldiğini takip ediyor. 女 "kadın", 川 "nehir", vb. Ancak Japonların onlara dediği şeyle uyumlu olmayan pek çok kişi var: onlar ノ "kayma" derken, ben - veya bir Japon - sadece buna bir katakana no deyin Bunun bir sorun olduğunu düşünüyorum, çünkü aksi takdirde Japonya'ya gittiğinizde Japonlarla kanji hakkında konuşamayacaksınız. Radikallere verdikleri isimlerin çoğu tamam, ancak birkaçı tamamen yanlış. Örneğin, Japon bir kişi ona 8 rakamı dese de ハ 'yi "yüzgeçler" olarak veriyorlar ve bu durumda bu, bir şeyin ikiye bölündüğünün bir ideografisidir. (Adil olmak gerekirse, belki de 分'nin en üstündeki the ile of'nin altındaki olanı birbirinden ayırmaya değer ve ikisini birlikte mi gruplandırdıklarını yoksa sadece ikincisine mi atıfta bulunduklarını hatırlamıyorum.) Yani her zaman haklı olacağına dair rehberlerine güvenemezsin.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen ve 川 'de olduğu gibi, bir radikalin kendi başına bir kanji olduğu birçok durum vardır. Ve radikaller bölümünde bundan bahsetmiyorlar.

Ayrıca, karakterlerin geçmişine işaret etmek yerine kendi anımsatıcılarına da güvenirler. Örneğin, 女 ("kadın") 'ı iki X kromozomu olarak hatırlamanızı söylerler, aslında oturan bir kadının resim yazısıdır. Ya da 木 işaretini gösteriyorlar ve "bakın, kökleri ve dalları olan bir ağaca benziyor" diyorlar, bunun gerçekten de bu piktografın kadim kökeni olduğunu kabul etmiyorlar. Yani, anımsatıcılarından birkaçı kanji'nin kökenini yansıtıyor, ancak hangilerinin olduğunu bile söylemiyorlar.

Yine de beni en çok rahatsız eden şey, SRS'nin tasarlanma şekli. Benim gibi birinin abone olması inanılmaz bir zaman kaybı olurdu, çünkü hemen 40. seviyeye geçmek istiyorum ve bunu yapamazsınız. Zaten birkaç kanji bile öğrendiyseniz, sistemlerine onları bildiğinizi söylemek için biraz zaman harcamanız gerekecek. Ve bazı bileşenleri iyi çalışmış olsanız bile, size hemen kanji veya kelime bilgisi vermezler, bu nedenle çalışabileceğiniz maksimum hız vardır.

Ayrıca, kanji'yi tanıtma sırasının Japon okul çocuklarının onları öğrendikleri sırayla bir ilgisi olup olmadığına dair hiçbir bilgi vermezler, bu yüzden muhtemelen değildirler. Bu, aynı anda başka bir metinle çalışıyorsanız, aynı karakterleri farklı zamanlarda öğreneceğiniz anlamına gelir, böylece onlarla şimdi öğrendiğiniz kanji, diğer metninizde çalışmakta olduğunuz kanji ile hiçbir ilgisi olmayacaktır.

Bileşenlerle başlama fikri çok iyi bir fikir olduğundan, onlara karşı çok sert davranmak istemiyorum. Kanji bileşenlerinin ne anlama geldiğini bilmek, ne anlama geldiklerini bilmeseniz bile, kanji çalışması için çok önemlidir ve anlamlarını bilmek de, yaptıkları kanji'yi hatırlamayı kolaylaştırır. Yani, sistemin tüm tuhaflıklarının üstesinden gelebiliyorsanız - yani, sıfırdan başlamanın bir sakıncası yoksa, bunun diğer ders kitaplarınız ve uygulamalarınızla iyi oynamaması sizin için bir sakıncası yoktur, aldırmazsınız. Verdikleri anımsatıcıların çoğunun kanji'nin kökenleriyle hiçbir ilgisi yoktur ve hangilerinin olduğunu görmenin bir yolu yoktur ve hız sınırını önemsemezsiniz, o zaman kesinlikle deneyin ve beğenip beğenmediğinizi görün.


cevap 3:

Şu anda kullanıyorum (şu anda seviye 7) ve çok memnunum.

Kanji'yi bir araya getirmek için tek vuruşlu ve iki vuruşlu radikalleri öğrenerek başlıyorsunuz. Radikalleri arka arkaya dört kez doğru yanıtladığınızda, (çoğu zaman) On'yomi okuması ile karşılık gelen Kanji'nin kilidini açarsınız.

Bunları arka arkaya dört kez doğru yanıtladığınızda, karşılık gelen sözcük dağarcığının kilidini açarsınız. Bunları Guru seviyesine aldığınızda (arka arkaya 4 kez doğru) bir sonraki seviyeyi daha gelişmiş radikaller ve Kanji ile açarsınız.

Sitenin kendisi bir SRS sistemine dayanmaktadır; bu, yanıtı ne kadar sık ​​doğru alırsanız, incelemelerde tekrar görünmenin o kadar uzun sürdüğü anlamına gelir.

Radikallerin isimlerinin bazen anlamsız olduğu argümanından hoşlanmıyorum (十 "on" yerine "çapraz" olarak adlandırılmak gibi) çünkü programdan kullanılacak her şeyin eş anlamlılarını da girebilirsiniz.

Hatıralar için kişisel referans olabilir ama bence onlar üzerinde gerçekten iyi bir iş çıkarıyorlar. Komikler, hayal etmeleri kolay ve bu nedenle uzun süre zihninizde kalıyorlar.


cevap 4:

benim öğretim tarzım için. Bu harika. ama bazen anımsatıcılar yardımcı olmuyor ve siz kendi anımsatıcılarınızı uydurabilirsiniz ...

ancak bunu yapmazsanız, yorumlar sizi alt üst edebilir ve bunaltabilir !!! Bu bana oldu ve başa dönmek zorunda kaldım! HaHa