bir direkte nasıl dönülür


cevap 1:

Claudia Holgate'in cevabı hemen hemen işi yaptı, ancak bunu gerçekten kuzey kutbuna gitmek zorunda kalmadan göstermenin güzel bir yolunu ekleyeceğimi düşündüm :)

Yani ekvatorda durup dünyanın yuvarlak olduğunu varsayarsak, başlangıç ​​pozisyonunuza dönmeden önce dünya döndüğü sürece yaklaşık 40.000 km'lik bir yol izleyeceksiniz. Bu yaklaşık 24 saat sürer, yani hızınız saatte yaklaşık 1.600 km olacaktır. Kuzey kutbundan 1 km uzakta durmak, tek bir rotasyonda yalnızca yaklaşık 400 km uzunluğunda bir yolu izleyeceğiniz anlamına gelir, bu da 24 saat sürecek. Oradaki hızınız saatte sadece 18 km olacaktır. Ve gerçek direğe ne kadar yaklaşırsanız, yol o kadar kısa olacaktır. Bu nedenle aslında burada daha hızlı dönüyorsunuz (burası neresi olursa olsun, Kuzey Kutbundan neredeyse kesinlikle 1 km uzakta) orada olacağınızdan daha hızlı dönüyorsunuz.

Elbette, Dünya'nın neresinde olursanız olun, bu dönüşü deneyimlemiyorsunuz çünkü çevremizdeki her şey aynı hızda dönüyor ve biz onlarla ataleti paylaşıyoruz - tıpkı uçmadan bir uçağın içinde aşağı yukarı zıplayabilmeniz gibi uçak sensiz ilerlerken geriye doğru dünya altınızda dönmeden yukarı ve aşağı zıplayabilirsiniz.


cevap 2:

Kuzey Kutbu'na 10 yıl önce gittim ve bir daire içinde koşup Boylam'ın her çizgisini yaklaşık 1 dakika içinde geçebileceğinizi düşünmek şaşırtıcı. Aynı zamanda dünyadaki iki insanın arka arkaya durabileceği ve her ikisinin de Güney ile yüzleşebileceği tek yerdir.

Ekvator, tıpkı Kuzey kutbu gibi, her 24 saatte bir tur tamamlar, bu nedenle boylamın mesafeye göre değil zamana göre hesaplanmasının nedeni budur. Her saat 15 derece boylamdır. Kutuplara doğru ilerledikçe 1 derece boylam mesafesi azalır. Böylece hızlı dönmeyecekseniz, dünyayı dolaşmak için daha az mesafe kat edeceksiniz.


cevap 3:

Hayır, yine de 24 saat sürer. Dünya, dünyanın bitlerinin farklı hızlarda dönmesine izin verecek şekilde çok parçalı değildir. Elbette, bu cevap Kuzey Kutbundaki suyun a) donmuş ve bir polinya olmadığını ve b) makul seviyede olduğunu varsayar, böylece Kutup üzerindeki buz parçasının üzerinde dik durabilirsiniz.

Polinezya - Wikipedia

cevap 4:

İstersen piruetler yapabilirsin. Aksi takdirde, mavi bilyeyi 1rpd'de döndürün: günde bir tur. Bir devrimi tamamlamak için baş döndürücü 24 saat.